1
3.11.2023, 12:45Lektura na 2 minuty

Słoną wodą w CPU – nowy pomysł na chłodzenie

Jak skuteczniej schłodzić procesor? Wystarczy dosypać soli do wody – wydajność wzrośnie o 33%. A przynajmniej tak twierdzą naukowcy.


Grzegorz „Krigor” Karaś

Według opublikowanego niedawno badania naukowców z City University Hong Kong, zastosowanie słonej wody w pasywnym chłodzeniu CPU powoduje, że wydajność całego zestawu wzrasta o 1/3 w stosunku do powszechnie stosowanych rozwiązań. Nie do końca jednak chodzi tu o klasyczny radiator.


Przede wszystkim dla serwerów

System, nazwany HSMHS – od angielskiego terminu hygroscopic salt-loaded membrane-encapsulated heat sink, co można z grubsza przetłumaczyć jako higroskopijny, membranowy radiator wypełniony solą – ma postać stosunkowo płaskiej, zamkniętej konstrukcji, która wykorzystuje bromek litu. Sól litową kwasu bromowodorowego zamknięto tu w porowatej membranie umieszczonej na dość standardowo wyglądającym radiatorze. Spadek temperatury następuje w wyniku procesu desorpcji roztworu soli, poprzez uwalnianie przez wspomnianą membranę pary wodnej do otoczenia.

Naukowcy sprawdzili w praktyce, jak działa ich pomysł i odnieśli wyniki do współcześnie wykorzystywanych metod chłodzenia. Okazało się, że nowy wynalazek nie tylko jest znacznie bardziej wydajny, ale może działać dziesięć razy dłużej niż stosowane obecnie rozwiązania (tzw. MOF-y lub hydrożele). Może też sam się regenerować poprzez wchłanianie wilgoci z powietrza.

Ostatecznym argumentem, który może przekonać do praktycznego zastosowania wynalazku chińskich naukowców może być jednak cena. Sole bromku litu są po prostu tanie – co przekłada się na… tysiąckrotnie większą opłacalność w stosunku do obecnych technologii. Dla przemysłu na pewno brzmi to bardzo atrakcyjnie, zwłaszcza już, że wśród potencjalnych zastosowań wymienia się nie tylko pasywne chłodzenie procesorów, ale i fotowoltaikę, budownictwo czy nawet elektronikę i obniżanie temperatury baterii w różnorakich urządzeniach.

Grafiki: City University Hong Kong


Czytaj dalej

Redaktor
Grzegorz „Krigor” Karaś

Gdyby mnie ktoś zapytał, ile pracuję w CD-Action, to szczerze mówiąc, nie potrafiłbym odpowiedzieć. Zacząłem na początku studiów i... tak już zostało. Teraz prowadzę działy sprzętowe właśnie w CD-Action oraz w PC Formacie. Poza tym dużo gram: w pracy i dla przyjemności – co cały czas na szczęście sprowadza się do tego samego. Głównie strzelam i cisnę w gry akcji – sieciowo i w singlu. Nie pogardzę też bijatyką, szczególnie jeśli w nazwie ma literki MK, a także rolplejem – czy to tradycyjnym, czy takim bardziej nastawionym na akcję.

Profil
Wpisów683

Obserwujących23

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze