16.04.2024, 09:30Lektura na 2 minuty
Plotka

PS5 Pro: Kolejne przecieki mówią o ray tracingu

Redakcja The Verge dobrała się do specyfikacji PS5 Pro i opublikowała kilka ciekawych informacji, w tym odnoszących się do ray tracingu.


Michał Gąsior

Od kiedy w internecie pojawiła się plotka o tym, że PlayStation 5 Pro ma być już w produkcji, kolejne pojawiają się jak grzyby po deszczu. Mówiono już chociażby o odpowiedniku DLSS-a od Sony, a także o wsparciu technologii upscalingu AI. Jednak to nie koniec – według najnowszego przecieku do ich grona może dołączyć kolejna dobrze znana technologia, jaką jest ray tracing.

Jak raportuje Tom Warren z The Verge, po wycieku specyfikacji PS5 Pro w zeszłym miesiącu redakcja sama pozyskała owe dane. Z tego względu dziennikarz uruchomił swoją siatkę kontaktów związanych z Sony i szukał ich potwierdzenia u źródła. Udało mu się ustalić, że nowy model „piątki” (o nazwie kodowej Trinity) będzie miał lepszy układ graficzny oraz trochę szybszy procesor po to, by gry wydajnie działały wraz z ray tracingiem. Sony ma ponadto zachęcać studia, by korzystały z tej technologii.

W tym celu, według szacunków japońskiej firmy, osiągi GPU mają być lepsze nawet o 45%. To zaś ma być pochodną zwiększenia pamięci samej karty graficznej oraz użycia jej szybszego modelu. Co do CPU, to będzie ono przypominało to obecne w standardowym PS5. Sony celuje w częstotliwość 3.85 Ghz, co ma przełożyć się na skok wydajności do 10% wobec pierwowzoru. Niemniej firma ma też dać wybór twórcom w tej kwestii – „standardowy tryb” 3.5 Ghz lub „tryb zwiększonego taktowania” z 3.85 Ghz.

PS5 Pro
Być może zatem PS5 Pro będzie miało to, czego nie mają obecne modele Xboksa – 60 klatek na sekundę.

Cyferki mają zwiększyć się również w kwestii pamięci systemowej. Jej prędkość ma podnieść się z 448 GB/s do 576 GB/s. Ma to przydać się do obsługi PlayStation Spectral Super Resolution (PSSR), czyli ichniego odpowiednika DLSS-a Nvidii. Dokumentacja zdradza także, że firma zamierza nadal sprzedawać standardowy model PS5 po wprowadzeniu ulepszonego. Oczekuje również, że istniejące gry będą aktualizowane pod wersję Pro.

Według wielu wcześniejszych plotek, PS5 Pro ma wyjść jeszcze w tym roku. Natomiast Warren przewiduje, że konsolę zobaczymy na sklepowych półkach na święta.


Czytaj dalej

Redaktor
Michał Gąsior

Gracz kiszący się przez większość życia na słabiusieńkim pececie, stąd pałający miłością do kilku tytułów wydanych przed swoim rokiem urodzenia jak Thief 2 czy Heroes III. Niezdrowo analizujący spójność mechanik gry ze światem przedstawionym. Zawsze daje najwięcej punktów w charyzmę. Fortnite spalił mu zasilacz.

Profil
Wpisów174

Obserwujących1

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze