18.12.2023, 08:30Lektura na 2 minuty
Plotka

PS5 Pro: Sony ma szykować autorską odpowiedź na DLSS

Nowa technologia Sony ma zapewnić na PS5 Pro wyższe rozdzielczości i więcej fps-ów.


Jakub „rajmund” Gańko

Od kilku tygodni możemy oficjalnie nabyć PS5 Slim, a jego obecność na rynku stanowi potwierdzenie plotek, które od dawna krążyły wśród branżowych informatorów. Skoro te pogłoski się potwierdziły, prawdopodobnie następne w kolejce będą doniesienia na temat ulepszonego modelu PS5 Pro. Nie dalej jak tydzień temu Jaqp dzielił się z wami rewelacjami o spodziewanej specyfikacji technicznej takiego urządzenia. Teraz wypowiedział się o nim powszechnie znany branżowy gaduła, Jeff Grubb.

Dziennikarz znany z serwisu Giant Bomb przyznał w audycji Game Mess Decides, że przecieki na temat PS5 Pro niemal na pewno są prawdą zgodnie z tym, co sam słyszał. Potwierdza je zresztą wiele źródeł, co podnosi ich wiarygodność. Ostateczna specyfikacja wzmocnionego PS5 ponoć nie została jeszcze finalnie przyklepana, ale Grubb zdaje się doskonale wiedzieć, co będzie największą atrakcją tego sprzętu.


Najważniejsza rzecz, główna funkcja, którą będzie wspierało to urządzenie, to autorskie rozwiązanie Sony wzorowane na DLSS. Ma ono polegać na ich własnym uczeniu maszynowym, co pozwoli ulepszyć jakość obrazu i wyświetli go w naprawdę dużych rozdzielczościach przy wysokiej liczbie klatek na sekundę. Aby to umożliwić, Sony będzie musiało umieścić w PS5 Pro własną technologię.


DLSS, czyli Deep Learning Super Sampling, to autorska technologia Nvidii, którą mogliśmy podziwiać m.in. w Alanie Wake'u 2 czy Starfieldzie. Jej odpowiednikiem w kartach AMD jest FidelityFX Super Resolution, nikogo więc nie powinno dziwić, że Sony może opracowywać własną wersję tego rozwiązania.

Kiedy natomiast mielibyśmy spodziewać się premiery takiego PS5 Pro? Wcześniejsze plotki mówiły o wrześniu 2024 roku i Grubb również stawia na podobny termin. Twórcy gier prawdopodobnie jeszcze w tym roku otrzymają zestawy developerskie, więc przecieków na temat ulepszonego PS5 będzie raczej tylko przybywać.

Pełny odcinek Game Mess Decides, w którym omawia się PS5 Pro, znajdziecie poniżej.


Czytaj dalej

Redaktor
Jakub „rajmund” Gańko

Czarna owca rodu Belmontów, szatniarz w Lakeview Hotel, włóczęga z Shady Sands, dawny szef ochrony Sarif Industries, wielokrotny zabójca Crawmeraksa, tropiciel ze starego Yharnam, legenda Night City.

Profil
Wpisów1862

Obserwujących9

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze