1
7.12.2023, 18:30Lektura na 2 minuty

Meta: Fotki z Facebooka i Instagrama pomogły AI

Meta, właściciel Facebooka, udostępnił AI służące do generowania obrazków. Okazuje się, że sztuczna inteligencja Zuckerberga została wytrenowana na danych, które sami dostarczyliśmy korporacji.

Generator Imagine with Meta AI ruszył w środę na terenie USA, nowe AI włodarzy Facebooka opiera się zaś na modelu o nazwie Emu. I jak się okazuje, najpewniej większość z nas pomogła go stworzyć.


Twoje fotki w służbie Zuckerberga

Meta jest właścicielem m.in. Facebooka i Instagrama – i właśnie te dwa serwisy były źródłem plików graficznych, jakie posłużyły do wyszkolenia Emu, w procesie zaś wykorzystano ogółem 1,1 mld zdjęć. Innymi słowy, wrzucając swoją fotkę w social media, prawdopodobnie przyczyniłeś się do stworzenia sztucznej inteligencji.

Co ciekawe, Meta nie wykorzystała wszystkich fotografii, jakie ma w swojej bazie: ze szkolenia AI były wyłączone prywatne grafiki użytkowników. Ogółem użyto też tylko niewielkiej części dostępnych zdjęć. Jak jeszcze w 2016 roku podawał Reuters, logujący się do samego tylko Instagrama dostarczają dziennie ponad 95 milionów obrazków i klipów wideo – śmiało można więc założyć, że dziś Meta dysponuje archiwami obejmującymi już setki miliardów fotografii, w praktyce więc zrobiono użytek z ledwie ich ułamka. Zgodnie z prawem i w ramach zgód, które wyraziliśmy, odwiedzając wspomniane portale.


Czym jest nowy generator?

Nowe AI działa podobnie jak DALL-E 3 czy Midjourney. W dużym skrócie: Imagine with Meta AI tworzy nowe obrazy w oparciu o dostarczany mu przez użytkownika opis. Ten odnoszony jest do „zaszytych” w jego bankach pamięci i nauczonych podczas szkolenia koncepcji wizualnych i na ich podstawie powstaje pożądana grafika. Tworzenie obrazów za pomocą nowego AI wymaga konta Meta, które można zaimportować z istniejącego konta na Facebooku lub Instagramie. AI tworzy cztery obrazy o rozdzielczości 1280 × 1280 pikseli, które następnie możemy zapisać w formacie JPEG. Warto też zaznaczyć, że fotki są opatrzone niewielkim znakiem wodnym w lewym dolnym rogu.

Meta twierdzi, że generator powinien być „bezpieczny” – odfiltrowuje większość przemocy, niecenzuralnych słów, tematów związanych z seksem, celebrytami czy postaciami historycznymi. Pomyłki oczywiście się zdarzają – ale to akurat nie powinno dziwić nikogo, kto miał styczność z tą technologią. Jak na razie Imagine with Meta AI nie przetestujemy jednak w Polsce – próby zalogowania się z naszego kraju kończą się komunikatem o niedostępności usługi w tym regionie.

Fot. Meta


Czytaj dalej

Redaktor
Grzegorz „Krigor” Karaś

Gdyby mnie ktoś zapytał, ile pracuję w CD-Action, to szczerze mówiąc, nie potrafiłbym odpowiedzieć. Zacząłem na początku studiów i... tak już zostało. Teraz prowadzę działy sprzętowe właśnie w CD-Action oraz w PC Formacie. Poza tym dużo gram: w pracy i dla przyjemności – co cały czas na szczęście sprowadza się do tego samego. Głównie strzelam i cisnę w gry akcji – sieciowo i w singlu. Nie pogardzę też bijatyką, szczególnie jeśli w nazwie ma literki MK, a także rolplejem – czy to tradycyjnym, czy takim bardziej nastawionym na akcję.

Profil
Wpisów586

Obserwujących23

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze