14.11.2023, 16:15Lektura na 2 minuty

GTX 1070 pomógł rozszyfrować rzymski zwój

Zdarza się wam myśleć o Imperium Rzymskim? No to pomyślcie o tym, do czego zdolne jest siedmioletnie GPU.


Jakub „Jaqp” Dmuchowski

Zwoje z Herkulanum to kolekcja starożytnych tekstów, które znacznie ucierpiały w wyniku sławetnej erupcji Wezuwiusza w 79 roku. Przez „ucierpiały” mam na myśli „zostały niemal doszczętnie zwęglone”. W końcu trudno, żeby było inaczej, skoro eksplozja wulkanu pogrzebała pod popiołem nie tylko wspomniane Herkulanum, ale i Pompeje.


GTX 1070 na ratunek

Zwoje z Herkulanum zostały odkryte w XVIII wieku w Willi Papirusów. Rozszyfrowanie zapisanej na nich treści okazało się niezwykle problematyczne dla badaczy. Ze względu na kiepski stan, w którym znajdowały się zwoje, odczytanie znajdujących się na nich słów było niemożliwe bez podjęcia ryzyka uszkodzenia materiału. Na szczęście ponad dwieście lat później z pomocą przyszła sztuczna inteligencja oraz technologia obrazowania.

Zwęglony zwój z Herkulanum

Vesuvius Challenge to konkurs uczenia maszynowego i wizji komputerowej, którego założeniem jest odczytanie wspomnianych zwojów z Herkulanum. Jak się okazuje, można tego dokonać, nie dysponując wartym miliony dolarów zapleczem. Luke Farritor, 21-letni student informatyki z Uniwersytetu Nebraska-Lincoln, odczytał znajdujące się na papirusie słowo wykorzystując moc GTX-a 1070. Dzięki Farritorowi odkryto, że na zwoju zapisano „πορφυρας”, co oznacza mniej więcej „fioletowy barwnik” lub „fioletowe tkaniny”. Można polemizować, że jest to niewiele, jednak dla badaczy to ogromny krok naprzód. Dokonanie Luke'a zapewniło mu nagrodę w wysokości 40 000 dolarów.

Wedle informacji zawartych w poście na stronie Nvidii, Luke Farritor, który na swoim koncie ma już staż w SpaceX, „wykorzystał możliwości przetwarzania równoległego GPU do akceleracji frameworka głębokiego uczenia ResNet, przetwarzając dane z prędkością nieosiągalną dla tradycyjnych metod obliczeniowych”. Firma chwali się przy tym, że Farritor nie jest jedyną osobą, która korzysta z GPU Nvidii celem rozszyfrowania zwojów.

Vesuvius Challenge skupia wokół siebie 1500 ekspertów z dziedzin uczenia maszynowego i historii, którzy wspólnymi siłami pragną odkryć tajemnice zawarte na zwęglonych zwojach. Główna nagroda, 700 000 dolarów, wciąż pozostaje niezdobyta, jednak aby po nią sięgnąć, niezbędne jest wyodrębnienie co najmniej czterech oddzielnych fragmentów ciągłego i wiarygodnego tekstu ze zwojów, a każdy z nich musi mieć długość co najmniej 140 znaków.


Czytaj dalej

Redaktor
Jakub „Jaqp” Dmuchowski

Swoją przygodę z grami komputerowymi rozpoczął od Herkulesa oraz Jazz Jackrabbit 2, tydzień później zagrywał się już w Diablo II i Morrowinda. Pasjonat tabelek ze statystykami oraz nieliniowych wątków fabularnych. Na co dzień zajmuje się projektowaniem stron internetowych. Nie wzgardzi dobrą lekturą ani kebabem.

Profil
Wpisów882

Obserwujących2

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze