5
3.06.2023, 14:00Lektura na 2 minuty

Facebook, TikTok i Snapchat pozwane przez amerykańskie szkoły

Pozew ma niemal dwieście stron, a jego autorzy skupiają się na wpływie mediów społecznościowych na zdrowie psychiczne nastolatków.


Antoni „Darkling” Antoszek

Jak podaje The Verge, amerykański okręg szkolny Howard County Public School System ze stanu Maryland pozwał Metę, Google’a, Snapchata i ByteDance (właściciela TikToka). We wstępie do długiego dokumentu autorzy piszą, że kryzys zdrowia psychicznego wśród amerykańskich dzieci jest „napędzany niebezpiecznymi i uzależniającymi mediami społecznościowymi”.


Biznes, który niszczy młodych

Przedstawiciele okręgu szkolnego twierdzą, że wzrost popularności platform społecznościowych wśród młodych ludzi jest wynikiem przemyślanych wysiłków, których celem jest skłonienie nastolatków do kompulsywnego zaglądania na Facebooka czy TikToka. Autorzy podkreślają, że techniki, z których korzystają korporacje technologiczne, opierają się na wykorzystaniu wiedzy o psychologii i neurofizjologii nastolatków, a celem uzależniania młodych od swoich produktów jest czysty zysk. Argumentując za tak postawioną tezą, przedstawiciele Howard County Public School System kładą nacisk na wszechobecne w mediach społecznościowych mechanizmy nagrody, które stymulują wydzielanie dopaminy. Zdaniem autorów, młodym osobom, z uwagi na ich niepełną dojrzałość emocjonalną, tym trudniej jest przeciwstawić się podobnemu wpływowi mediów.

Oprócz oskarżeń o celowe projektowanie platform w sposób uzależniający, w pozwie poruszone zostają również kwestie ukrywania ich szkodliwego wpływu przed użytkownikami, nieefektywnych mechanizmów służących do weryfikacji wieku czy przyczyniania się mediów do wykorzystywania seksualnego osób niepełnoletnich. Autorzy wskazują, że nastoletnie użytkowniczki platform mogą zostać łatwo wyszukane przez przestępców seksualnych, a następnie cyfrowo molestowane lub zachęcane do przesyłania erotycznych zdjęć, które mogą stać się przedmiotem szantażu.

Niektóre okręgi szkolne w innych Stanach, m.in. w Kalifornie, na Florydzie czy w Alabamie, również zgłaszały podobne pozwy w sprawie gigantów technologicznych. W odpowiedzi na maila od The Verge, przedstawiciele korporacji odrzucali oskarżenia, twierdząc, że na ich platformach działają systemy, które ograniczają potencjalnie krzywdzące treści (Facebook) czy podkreślając współpracę z ekspertami od rozwoju psychicznego dzieci (Google).


Czytaj dalej

Redaktor
Antoni „Darkling” Antoszek

Moim ulubionym zajęciem związanym z grami jest notoryczne umieranie w Dead Cells. Interesują mnie nowe technologie, ale nie mogę oprzeć się wrażeniu, że wszystko, co było na ich temat do powiedzenia, napisał już Philip K. Dick. Lubię robić kawę, filozofować i obserwować swojego kota.

Profil
Wpisów248

Obserwujących2

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze