3
16.08.2023, 10:30Lektura na 2 minuty

ChatGPT pomaga amerykańskim szkołom decydować, których książek zakazać

Chatbot OpenAI zaczął doradzać w sprawie cenzury.


Antoni „Darkling” Antoszek

W republikańskiej Iowie nowe prawo ogranicza edukację seksualną, co między innymi oznacza, że z bibliotek szkół w konserwatywnym stanie mają zniknąć pozycje, w których pojawia się opis seksu. Cenzorzy stoją jednak przed trudnym zadaniem: ciężko w rozsądnym czasie przeszukać wszystkie tytuły, którymi dysponuje biblioteka. Z tego powodu urzędnicy poprosili o pomoc… sztuczną inteligencję.


Bot banuje noblistkę

Sprawę opisuje The Verge. Dystrykt szkół z niewielkiego miasta w Iowie, Mason City, pozbył się z miejskich bibliotek szkolnych dziewiętnastu pozycji, w których występuje „opis lub przedstawienie aktu seksualnego”.

Ale zidentyfikowanie, w których książkach postaci uprawiają seks, nie było łatwą sprawą. Urzędnicy najpierw skorzystali z Wikipedii i artykułów internetowych, by zawęzić listę podejrzanych książek do ok. pięćdziesięciu; następnie pytali o każdą z nich ChatGPT, wyszukując „Czy [tytuł książki] zawiera opis lub przedstawienie aktu seksualnego?”.

Bridgette Exman, urzędniczka, która nadzorowała całą operację, chwali się, że jeśli sztuczna inteligencja odpowiedziała twierdząco, książkę usuwano z bibliotek, przenosząc egzemplarze do miejskiego magazynu. „Naszym celem było znalezienie efektywnej procedury, by rozpocząć rok szkolny” – tłumaczy Exman.

Wśród zakazanych pozycji znalazło się – jak zwykle – sporo książek uznawanych powszechnie za wybitne. Mowa m.in. o „Umiłowanej” autorstwa Toni Morrison, za którą autorka otrzymała Nagrodę Pulitzera, później zaś – Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury. Na celowniku cenzorów znalazła się również słynna „Opowieść podręcznej” Margaret Atwood.

ChatGPT - Umiłowana
ChatGPT odpowiedział mi inaczej niż urzędnikom (źródło: OpenAI)

Ale urzędnicy chyba nie zdawali sobie sprawy z tego, o czym piszemy od jakiegoś czasu – ChatGPT nie zawsze odpowiada zgodnie z prawdą. Gdy portal The Verge zapytał bota o dziewiętnaście zakazanych tytułów, w przypadku niektórych z nich sztuczna inteligencja zaprzeczyła, jakoby miały w nich być sceny seksu (to samo wynika z pytań do ChatGPT, które zadałem mu sam). Czy bibliotekarki z Iowy czeka jednak żmudny proces czytania książek?  


Czytaj dalej

Redaktor
Antoni „Darkling” Antoszek

Moim ulubionym zajęciem związanym z grami jest notoryczne umieranie w Dead Cells. Interesują mnie nowe technologie, ale nie mogę oprzeć się wrażeniu, że wszystko, co było na ich temat do powiedzenia, napisał już Philip K. Dick. Lubię robić kawę, filozofować i obserwować swojego kota.

Profil
Wpisów187

Obserwujących2

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze