3
8.01.2024, 14:15Lektura na 3 minuty

Ameryka ma nową rakietę i wraca na Księżyc po 50 latach

To ważna misja – i to z dwóch powodów. Po pierwsze – Amerykanie mają kolejną sprawną i sprawdzoną „w boju” rakietę do dyspozycji. Po drugie – użyli jej, by wystrzelić lądownik, który jest pierwszym etapem powrotu na Księżyc.


Grzegorz „Krigor” Karaś

Trudno w to uwierzyć, ale Amerykanie od czasów misji Apollo 17 pod koniec 1972 roku… nie lądowali na Księżycu. W żaden sposób. No, 18 czerwca 2009 sonda LCROSS w kontrolowany sposób uderzyła w powierzchnię Srebrnego Globu, badając w ten sposób m.in. skład podniesionego w ten sposób pyłu – trudno jednak mówić tu o powrocie na powierzchnię naszego satelity. Teraz za sprawą lądownika Peregrine ma się to zmienić.

Vulcan Centaur. Fot. United Launch Alliance.
Vulcan Centaur. Fot. United Launch Alliance.

Vulcan Centaur

Nowa amerykańska rakieta Vulcan Centaur należy do United Launch Alliance, czyli konsorcjum, w którego skład wchodzi Lockheed Martin Space oraz Boeing Defense, Space & Security. Mierzy 61,6 m, ma 5,4 m średnicy i przy masie startowej 546,7 tony potrafi wynieść na niską orbitę Ziemi lekko ponad 27 ton ładunku. W kierunku Księżyca może wypchnąć oczywiście już znacznie mniej, bo ok. 12 ton – wciąż jednak są to liczby, które robią wrażenie.

Vulcan Centaur. Fot. United Launch Alliance.
Vulcan Centaur. Fot. United Launch Alliance.

To był pierwszy start rakiety i wszystko poszło gładko. Vulcan Centaur jest dwuczłonową konstrukcją. Pierwsza, „dolna” część napędzana jest silnikami BE-4 produkcji Blue Origin – a więc spółki, która należy do założyciela Amazonu. Drugi człon korzysta już z silników RL10C, których historia sięga jeszcze lat 50. – choć wersja C w różnych wariantach weszła do „służby” w ostatnim dziesięcioleciu, a w module Centaur V – w 2021 roku. Co ciekawe, pierwszy stopień jako paliwo wykorzystuje metan, drugi zaś robi użytek z wodoru.


Peregrine

Lądownik księżycowy Peregrine to pierwsza tego typu konstrukcja od bardzo długiego czasu – a równocześnie też pierwsze księżycowe przedsięwzięcie z programu Commercial Lunar Payload Services, czyli CLPS. To cykl operacji NASA, który opiera się na szeregu kontraktów z prywatnymi firmami z branży kosmicznej, te zaś – mówiąc ogólnie – mają przygotować grunt pod powrót ludzi na Księżyc w ramach programu Artemis (więcej informacji na temat tego historycznego przedsięwzięcia znajdziecie w naszym artykule).

Sam lądownik ma 2,5 m szerokości i 1,9 m wysokości, może zaś ze sobą zabrać do 265 kg masy – co zresztą jest jednym z celów misji, gdyż na swym pokładzie Peregrine pomieści m.in. niewielkie łaziki księżycowe (jeden większy o wadze ok. 2 kg i aż pięć miniaturowych) oraz osiem różnorakich instrumentów badawczych. Co ciekawe, znalazło się tam miejsce na aż 13 kapsuł czasu – niewielkich, bo czasem to po prostu plakietki czy zachowane w różnych formach obrazy, książki, a nawet… księżycowa kryptowaluta.

Fot. otwierająca: United Launch Alliance


Czytaj dalej

Redaktor
Grzegorz „Krigor” Karaś

Gdyby mnie ktoś zapytał, ile pracuję w CD-Action, to szczerze mówiąc, nie potrafiłbym odpowiedzieć. Zacząłem na początku studiów i... tak już zostało. Teraz prowadzę działy sprzętowe właśnie w CD-Action oraz w PC Formacie. Poza tym dużo gram: w pracy i dla przyjemności – co cały czas na szczęście sprowadza się do tego samego. Głównie strzelam i cisnę w gry akcji – sieciowo i w singlu. Nie pogardzę też bijatyką, szczególnie jeśli w nazwie ma literki MK, a także rolplejem – czy to tradycyjnym, czy takim bardziej nastawionym na akcję.

Profil
Wpisów589

Obserwujących23

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze