Logowanie do CD-ACTION

Zamknij [X]
Załóż sobieNie masz konta?

Co daje konto w serwisie cdaction.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Raport finansowy oraz (ciekawe) plany firmy THQ

Piotrek66 czwartek, 30 lipca 2009, 11:14 News
THQ - logo
THQ - logo

Przełom lipca i sierpnia to czas, kiedy wiele firm w branży dzieli się swymi wynikami finansowymi za pierwszy kwartał roku fiskalnego. Tym razem wyniki ujawniło THQ.

Pierwszy kwartał 2009 roku fiskalnego był dla wydawcy bardzo dobry. Koncern zanotował zyski na poziomie 6,4 milionów dolarów (choć spodziewano się 6,9 miliona), co w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego, gdzie THQ straciło 27,2 miliony zielonych, jest znaczną poprawą. Zresztą, podobne rezultaty osiągnięto, jeśli chodzi o przychód: do kasy firmy w pierwszym kwartale trafiło bowiem 243,5 miliona, o 77 procent więcej niż w roku ubiegłym. Tak dobre wyniki osiągnięto w głównej mierze dzięki świetnej sprzedaży niespodziewanego hitu – UFC 2009: Undisputted – który osiągnął wynik 2,9 miliona sprzedanych kopii. Rezultat ten może się jeszcze polepszyć, gdyż THQ planuje wydać wersje gry na Wii i konsole przenośne.

To zresztą nie jedyna produkcja firmy, która cieszy się dużą popularnością. Od czerwca Red Faction: Guerilla rozeszła się w liczbie miliona kopii. Według Briana Farrella, prezesa THQ, nowe dzieło studia Volition jest niezbitym dowodem na to, że koncern wydaje tylko wysokiej jakości gry – w tym roku bowiem tytuły firmy osiągają w serwisie Metacritic średnią 84 procent (w poprzednim – 80%). Panu Farrellowi nie powiedziano jednak chyba, że rok ma 12 miesięcy, a nie 7… no cóż. Dobrym poziomem sprzedaży może się również pochwalić cykl  Warhammer 40,000: Dawn of War, który od dnia premiery znalazł 5 milionów nabywców.

Mimo wszystko, podobne dobre wyniki THQ może osiągnąć w przyszłym roku. I w następnym też. Prezes koncernu stwierdził bowiem, że jego firma rokrocznie będzie publikować 1-2 gry dla „zapalonych” graczy. Obiecał też, że będą to głównie kontynuacje dobrze sprzedających się marek. Kolejny Red Faction w drodze?  Nie zabraknie jednak i nowych serii - w 2011 roku fiskalnym w sklepach pojawi się zapowiedziany niedawno Homefront, a z kolei w styczniu możemy spodziewać się gry Darksiders. Najbardziej niepocieszeni mogą być fani Saints RowTHQ nie planuje bowiem w najbliższej przyszłości wypuścić na rynek nowej odsłony. Według prezesa firmy, jest po prostu za wcześnie, by mówić o kolejnej częśći. Ciekawie zapowiada się natomiast sieciowa wersja wrestlingowej produkcji WWE - pozycja ma wystartować bowiem już w przyszłym roku fiskalnym w Korei. Oznacza to, że będzie ona pierwszą grą z cyklu, która zawita na PC. Chyba powinniśmy się cieszyć - szczególnie fani umięśnionych i spoconych facetów...

Farrell poruszył także kwestię obniżki cen konsol. Stwierdził on, że dwie z trzech platform staną się w tym roku tańsze. Nie chciał jednak wchodzić w szczegóły i wskazać kandydatów do cięć. Zaznaczył jednak, że THQ bierze pod uwagę wspomniane obniżki w swych planach finansowych. My możemy zgadywać, które konsole miał na myśli Farrell. Prawdopodobnie mniej zapłacimy za PlayStation 3 (o którego cięciach plotkuje się od dawna) i… za Wii. Wbrew pozorom to możliwe – w końcu Nintendo od dawna nie zmniejszało ceny swej platformy. Może najwyższa pora? Farrell dodał też, że w ciągu najbliższych kilku lat nie zobaczymy następców X360, Wii i PS3, a jedynie nowe kontrolery do nich. I tutaj dochodzimy do kolejnej sprawy, którą poruszył szef THQProject Natal. A mianowicie jego daty premiery. Według prezesa firmy, ten „dodatek do konsoli” pojawi się pod koniec tego roku. Warto jednak wspomnieć, że to nie pierwsze poszlaki mówiące, że Natal zadebiutuje w przyszłym roku. Taki termin podawali m.in. Geoff Keighley, prezenter programu Spike TV, oraz prezes MicrosoftuSteve Ballmer. Wszystko wskazuje więc na to, że rzeczywiście coś jest na rzeczy.

Dodaj komentarz ν
Podziel się:
Więcej na temat: Microsoft, THQ, Sony, Nintendo, FPS, akcja, sportowa, Volition Inc., CD Projekt, THQ, Kaos Studios, Yuke´s, Vigil Games,
Wasze komentarze, opinie, uwagi
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy. Zaloguj się lub Załóż konto
czwartek, 30 lipca 2009, 13:13   Drangir

Przy takiej sprzedaży możemy się spodziewać dodatku do 40-tki :] Czekam na IG i większy nacisk na pojazdy ^^

czwartek, 30 lipca 2009, 13:12   crowley94

Czyżby zbliżał się koniec kryzysu? ^^

czwartek, 30 lipca 2009, 13:07   GameMan

Czyżby piractwo zmalało, że THQ zarobiło więcej?? Swoją drogą, bardzo lubię ich gry, wspomnieć by można np. Company of Heroes czy DoW.

Podobne newsy

Najczęściej czytane

Najczęściej komentowane

Artykuły

Ciekawostka: w XVII wieku bobry uważane były za potrawę postną. Z kolei w Innsmouth...

Komentarzy:
3

Którą wybierzesz? Pieśń o przygodzie, wolności i historii, pieśń o zdegenerowanych bandytach na Dziwnym Zachodzie, a może pieśń o niedającej się opisać grozie?

Komentarzy:
5

Popularnemu Pac-Manowi stuka właśnie 40 lat. Takiej rocznicy nie możemy zignorować. Ale, że na jego temat pisałem dość obszernie ze 2 lata temu (CDA 02/2018), dziś tylko w telegraficznym skrócie przypomnę najważniejsze informacje na jego temat.

Komentarzy:
2

Machamy biało-czerwoną flagą i gramy na baczność, pożerając ogórki kiszone, bo w tworzeniu każdej z tych gier brali udział Polacy. 

Komentarzy:
1

Galerie zdjęć

Gry A-Z

Wyszukaj: Szukaj
0 - 9 A B C D E F G H I
J K L M N O P Q R S T
U V W X Y Z