Logowanie do CD-ACTION

Zamknij [X]
Załóż sobieNie masz konta?

Co daje konto w serwisie cdaction.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

„Gry wideo to wirtualne opium”. Chińska gazeta publikuje artykuł atakujący Tencent...

Witold czwartek, 5 sierpnia 2021, 10:55 News

…i chwilę później go usuwa.

Śmiało rozpychający się na zachodnich rynkach (również w Polsce) Tencent stał się dla świata symbolem chińskiej branży gier. Działalność giganta nie ogranicza się jednak wyłącznie do tego segmentu (w którym jest zdecydowanym liderem pod względem sprzedaży) – firma działa też w obszarze e-handlu, streamingu wideo, aplikacji społecznościowych czy sztucznej inteligencji. W 2020 przychody całego holdingu przekroczyły 280 miliardów złotych.

Ten ogromny sukces (osiągnięty w niecałe 22 lata) nie mógłby oczywiście mieć miejsca bez błogosławieństwa Komunistycznej Partii Chin. Spółka od dawna znajduje się w łaskach tamtejszego rządu i blisko z nim współpracuje (choć nie bez konfliktów), ale taki stan rzeczy nie musi utrzymywać się wiecznie. Xi Jinping ostro zwalcza bowiem wszelkie formy niezależności w swoim państwie czy branże niedziałające zgodnie z oczekiwaniami władz – niedawno nieoczekiwanie rozprawiono się z gałęzią płatnej edukacji, stąd zrozumiałe jest napięcie, z jakim branża gier obserwuje działania Pekinu.

Uzasadnione obawy wzbudził więc artykuł opublikowany 3 sierpnia w państwowym dzienniku Economic Information Daily. Ostro zaatakowano w nim sieciowe gry wideo, określając je mianem „wirtualnego opium” i krytykując ich wpływ na chińską młodzież. Co więcej, tekst otwarcie wskazywał Tencent i jego Honour of Kings jako jedno ze źródeł tych problemów.

ChRL od dawna walczy z problemem uzależnienia od gier wśród dzieci czy nastolatków, a sama korporacja była w przeszłości krytykowana za niewystarczający wkład w te starania. Artykuł odebrano więc jako kolejny sygnał do zrobienia porządku z Tencentem, w konsekwencji czego akcje firmy oraz innych przedstawicieli branży spadły krótko po jego opublikowaniu o ok. 10%.

Jak jednak donosi hongkoński South China Morning Post, tekst po jakimś czasie zniknął ze strony Economic Information Daily. Źródła portalu twierdzą, że stało się tak, ponieważ „atak na branżę gier nie reprezentuje oficjalnego stanowiska Pekinu”. Sama firma zdążyła jednak do tego czasu wydać oświadczenie, w którym zapowiadała m.in. szereg ograniczeń dla najmłodszych użytkowników jej produktów. 

Dodaj komentarz ν
Podziel się:
Wasze komentarze, opinie, uwagi
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy. Zaloguj się lub Załóż konto
czwartek, 5 sierpnia 2021, 22:20   witorrr98
@Airoder infoholizm to ten sam rodzaj uzależnienia behawioralnego co gry komputerowe. Zakupoholizm też brzmi śmiesznie, a jednak jest prawdziwi i ludzie cierpią z tego powodu. Uzależneinie od gier nie jest poruszane w internecie, bo specyficzne tematy gier przeglądają w największej ilości ci, co w gry grają, a każdy będzie bronił swojego, podając błache argumenty w emocjach, najczęściej używając porównań skrajnych porównań narkotyki-gry. @Cylindryk jest jednym z takich przykładów.
czwartek, 5 sierpnia 2021, 22:13   witorrr98
ypu gach nie bez powodu dąży do balansu. Taki ma właśnie być, tak jak z ruletką. Graczowi zawsze się ma wydawać, że "teraz się odkuję". To jest temat na co najmniej 10 stron dyskusji od badań struktury mózgu osób uzależnionych po systemy hazardowe w grach. Na tym zakończę, bo to tylko sekcja komentarz pod newsem :D
czwartek, 5 sierpnia 2021, 22:10   witorrr98
kich. Przykładowo w takim LoLu: 3 linie odseparowane od siebie, ktoś na górze dominuje po całości 10 0, a reszta drużyny przegrywa na 2 liniach o taką samą wartość. Siła i tak będzie po stronie przeciwnika, a baza jest wspólna. Osoba, która była najlepsza, może nawet niż wszyscy pozostali 9, nie dostanie rekompensaty, nie dostanie złagodzonej kary, co wydaje się logiczne, skoro wykazała się "najlepszymi umiejętnościami", tak samo w drugą stronę nie dostaniesz dodatkowej premii. A system rankingowy w tego t
czwartek, 5 sierpnia 2021, 22:07   Airoder
witorrr98 w dzisiejszych czasach nie jest pytaniem kto, a raczej od czego jest uzależniony. Ludzie nieuzależnieni to totalne dinozaury albo jeszcze nie wiedzą, że są od czegoś uzależnieni. Aby daleko nie szukać, osobiście jestem totalnie uzależniony od internetu. Musze go mieć, mam go stacjonarnie, mam go na telefonie i jak nie mam do niego dostępu to jest mi z tym źle... i pomyśleć, ze kiedyś bez niego żyłem jako dzieciak na codzien... Niektórzy powiedzą, że to nic ale to tez jest typ uzależnienia.
czwartek, 5 sierpnia 2021, 22:05   witorrr98
, nie ma czegoś takiego, przecież wystarczy tylko się czymś zająć, to nie narkotyki" Problem hazardu jest o tyle wyżej priorytetowy, ponieważ koszt ludzi w tym nałogu to pieniądze , majątek, utrata domu itd. Są specjalne ośrodki dla takich ludzi i leczenie. W grach typu 5vs5, prosty cel i prosty zysk lub strata (CS:GO, LoL, Valorant...) system jest identyczny. Ryzyko pokłada się w sojusznikach i rywalach, jako jednostka możesz być najlepszy i zasłużyć na wygraną, ale ostateczny rozrachunek zależy od wszyst
czwartek, 5 sierpnia 2021, 22:00   witorrr98
uterowych jeszcze prze długi czas będzie bagatelizowane. W ogólnym środowisku graczy sieciowych 9 na 10, powie i to ze szczerym przekonaniem być może, że nie istnieje coś takiego, a w innym zmanipuluje faktami i porówna muchę ze słoniem. Uzależnienie od alkoholu widać gołym okiem, zarówno jego niszczący wpływ na człowieka. Ale spójrzmy trochę węższym torem, do uzależnień od zachowań. Ktoś, kto gra w karty cały dzień i mówi, że tego nie kontroluje i prosi o pomoc z perspektywy 3-osoby? "Nie no, to jakiś żart
czwartek, 5 sierpnia 2021, 21:53   witorrr98
Jeżeli stwierdzenie "kupka wstydu", jest traktowane poważnie i człowiek naprawdę wstydzi się (przed znajomym, soba?) tego, że stos gier, które nie zaczął, to pierwsze pytanie, jakie się nasuwa, to jakie wartości wyznaje taki człowiek. Czy dziwi mnie takie zjawisko? Nie, zważywszy, że są pokaźne grupy nastolatków, która faktycznie patrzą na siebie i swoją wartość przez pryzmat rangi w grach sieciowych. jak już wspominałem wcześniej, marketing największych firm i wydawców robi swoje. Uzależnienie od gier komp
czwartek, 5 sierpnia 2021, 18:46   EastClintwood
Najlepiej dopilnować aby nasze dorastające dzieci miały zapewnione i fajne gry i wyjścia ze znajomymi z przewagą tych drugich. Dzieciaki spędzające dużo czasu przy grach są ciche i "grzeczne" - to jednak żaden plus. Tacy ludzie są często pomiatani w życiu zawodowym. Człowiek musi być asertywny i chamski kiedy potrzeba, tego nauczymy się tylko w relacjach rzeczywistych a nagłogowe granie w młodym wieku zdecydowanie w tym przeszkadza.
czwartek, 5 sierpnia 2021, 18:43   EastClintwood
Kiedyś grałem nałogowo i tak jak z każdym nałogiem - kiedy to rzuciłem życie stało się dużo lepsze. Tak czy siak porównywanie gier do narkotyków to straszna głupota. Nałogowe granie zostawia ślady na psychice ale nie aż tak ciężkie. Dzieci w wieku 10-16 powinny mieć jak najwięcej kontaktów ze znajomymi w realu aby rozwinąć podstawy interakcji międzyludzkich potrzebnych w świecie dorosłych, szczególnie asertywności której "wychowanie grami" nas nigdy nie nauczy.
czwartek, 5 sierpnia 2021, 18:02   Cylindryk
Stwierdzenie "marnowanie większości życia na gry" jest po prostu niemoralne. Zwłaszcza, że obecnie przez gry się utrzymuje znajomości i zawiera nowe.Jak żeś mnie człowieku wkur.. wkurzył. Naprawdę.
Chciałbym móc w końcu pokonać swoją kupkę wstydu z gier. Ale po prostu nie mam czasu, bo wiesz, inflacja szaleje, koszty życia rosną... a płace nie bardzo. Ba, od tego miesiąca podwyżka czynszu o 25%. Bo coś-tam. Weź na to zapracuj. A jeszcze w międzyczasie śpij, ugotuj sobie, posprzątaj. Nie ma czasu na granie

Najczęściej czytane

Najczęściej komentowane

Artykuły

Na miesiąc przed planowaną premierą miałem okazję zejść do komnat starożytnej świątyni pamiętającej czasy imperium Akadu. Jak wypada trzeci odcinek antologii The Dark Pictures?

Komentarzy:
2

Bez klikaczy nie ma kołaczy.

Komentarzy:
4

Galerie zdjęć

Gry A-Z

Wyszukaj: Szukaj
0 - 9 A B C D E F G H I
J K L M N O P Q R S T
U V W X Y Z