Logowanie do CD-ACTION

Zamknij [X]
Załóż sobieNie masz konta?

Co daje konto w serwisie cdaction.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

HITAge of Empires II: Polska kolejną cywilizacją w grze

Witold poniedziałek, 14 czerwca 2021, 9:59 News
pc

W kampanii zagramy Jadwigą oraz husytami.

Fani Age'a narzekać raczej nie mogą, w końcu już w październiku po 15 latach czekania otrzymają czwartą część serii. Zainteresowani tematem wiedzą jednak, że przez ten czas miłośnicy RTS-ów wcale się nie nudzili. Edycja HD „dwójki” wskrzesiła popularność marki do tego stopnia, że do gry – ponad dekadę po debiucie pierwowzoru – zaczęto wydawać kolejne dodatki. W 2019 ukazała się zaś Edycja ostateczna, stanowiąca otwarcie nowego rozdziału w historii tytułu.

Forgotten Empires nie spoczywa bowiem na laurach i tworzy kolejne rozszerzenia. Na początku roku otrzymaliśmy Lords of the West, wiosną nasze spojrzenia skierowały się zaś ku Europie Środkowo-Wschodniej. Wtedy to zapowiedziano DLC Dawn of the Dukes skupujące się właśnie na tym regionie. Oczywiście od samego początku nie wykluczaliśmy, że zobaczymy w nim potomków Piasta, ale nareszcie potwierdzono to oficjalnie.

Dodatek zadebiutuje w sierpniu i wprowadzi do Age of Empires II cywilizacje Polaków i Czechów.

Przemierzaj żyzne równiny ze wsparciem zapracowanych chłopów i potężnej szlachty, przekształcając wciąż raczkujące Królestwo Polskie w jedno z najpotężniejszych państw średniowiecznej Europy. Unikatową polską jednostką jest Obuch, brutalna piechota, której młot bojowy rozdziera pancerz wrogich jednostek.

Z kolei specjalną jednostką naszych sąsiadów będą Wozy Husyckie i Hufnice. Dawn of the Dukes wprowadzi również do gry trzy nowe kampanie, w których pokierujemy Jadwigą (Polacy), Kiejstutem i Olgierdem (Litwini) oraz Janem Žižką (Czesi).


(Kliknij, aby powiększyć)


(Kliknij, aby powiększyć)


(Kliknij, aby powiększyć)

Age of Empires II: Definitive Edition – Dawn of the Dukes znajdziemy w sierpniu na Steamie i w Microsoft Store. Otrzymać go można również za zmówienie przedpremierowe „czwórki”.

 

Dodaj komentarz ν
Podziel się:
Wasze komentarze, opinie, uwagi
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy. Zaloguj się lub Załóż konto
wtorek, 15 czerwca 2021, 13:57   Manchot
@Lorn Jednostka husarzy była w grze już wcześniej.
wtorek, 15 czerwca 2021, 13:18   Lorn
Nie no, serio? Umieszczamy w grze Polskę i jej unikalną jednostką jest CIĘŻKA PIECHOTA?? Husarze pospadaliby z koni ze śmiechu...
poniedziałek, 14 czerwca 2021, 21:53   Shaddon
@Xellar
Niewiele gier NAPRAWDĘ potrzebuje tłumaczenia, ale obaj dobrze wiemy, że klienci ZAWSZE będą chętniej sięgać po produkt we własnym języku. Sony nie bez powodu dominuje na polskim rynku w sposób absolutny. I tam nikt nie wyskakuje z hasłem, że "przygotowanie spolszczenia jest za drogie", choć przecież w przypadku gier tego wydawcy mówimy o pełnym dubbingu z górnej półki. Bronienie Microsoftu jest w tej sytuacji niepoważne
poniedziałek, 14 czerwca 2021, 21:48   _SetH_
@Gavron88 To nie jest takie jednoznaczne. Jadwiga była koronowana "in regem Polonie" czyli konkretnie na Króla (King) Polski, ale tytułowana była (zarówno w dokumentach jak i przez samą siebie) jako "regina Polonie", czyli w formie żeńskiej (queen, poprawnego polskiego odpowiednika brak (królka? królini? królica? królina?), potocznie używa się królowa). Więc technicznie była królem (king), ale nazywana "królową" (queen). Można powiedzieć, że użycie konkretnej formy powinno zależeć od kontekstu.
poniedziałek, 14 czerwca 2021, 18:57   Xellar
na serwisie pokroju metacritic dokładnie tłumacząc za co taka niska ocena. Gdybym chciał poboomerować w komentarzach, to opowiedziałbym Wam jak +/- 25 lat temu ogrywałem gry nie rozumiejąc praktycznie ani słowa, świetnie się przy tym bawiąc. Ale tego nie zrobię ;)
poniedziałek, 14 czerwca 2021, 18:53   Xellar
Nie chcę tutaj nikogo urazić, ale czy w takiej grze jak AoE faktycznie potrzeba polskiego tłumaczenia, żeby grać komfortowo? Nie no, rozumiem że niektórzy wymagają polskiej wersji językowej w każdej grze, bo taki mają kaprys - i takie ich prawo. Jednak czy nie jest to trochę szukanie problemu na siłę? Jeśli twórcom biznesowo się nie kalkuluje tworzenie lokalizacji językowej dla danej gry, to zwyczajnie trzeba to przeboleć. Najwyżej nie kupować jej, jeśli to taki problem, jednocześnie wyrazić niezadowolenie
poniedziałek, 14 czerwca 2021, 18:07   mapokl
Więc koszty są niemałe, bo to nie chodzi tylko o język polski, bo albo tłumaczysz te 4-5 najważniejszych języków albo tłumaczysz kilkadziesiąt. Niektórzy wydawcy mają rozbudowane działy tłumaczeń co usprawnia proces tłumaczenia, ale też znacząco ogranicza koszt takiej operacji.
poniedziałek, 14 czerwca 2021, 18:02   mapokl
Jeżeli chodzi o tłumaczenia to ich koszt znacznie zależy też od twórców, wydawcy i ich polityki. Firmy indie często bazują na taniej(lub bezpłatnej) pracy tłumaczy-fanów. W przypadku większych studiów jednak nie jest to możliwe, dochodzi problem praw autorskich i aktualizacji. Obecnie, bardzo rzadko gra wychodzi od tak, aktualizacje gier jak AoE2:DE wychodzą często i z nimi trzeba aktualizować i tłumaczenia. A to wymaga trwalszego kontaktu i dzielenia się częścią gry za każdym razem.
poniedziałek, 14 czerwca 2021, 17:37   alistair80
Ech, może czas sobie w końcu uświadomić, że w świecie właściwie nic nie znaczymy. Skoro nasza Polonia jest liczona w milionach (ok. 20 mln), a nadal w bardzo wielu grach nie ma języka polskiego, to o czymś świadczy. Niestety, o niczym dobrym.
@Paladyn_Rage - to, że lata temu jakaś gra miał polską wersję, nie znaczy, że będzie miała ją nadal. 2 przykłady - King's Bounty: Crossworlds i Heroes of Might and Magic V - polska wersja językowa, sam ma je na płytach. Na steamie i Ubi nie ma języka polskiego. Really?
poniedziałek, 14 czerwca 2021, 16:41   Paladyn_Rage
Co wy gadacie? Pamiętam, że grałem w "dwójkę" lata temu i było polskie tłumaczenie. "Potrzeba więcej resorsów!", "Żaana jest atakowania"!

O autorze

Witold
Naczelny plotkarz cdaction.pl

Podobne newsy

Age of Empires: Definitive Edition – Wedle pierwszych ocen jest nieźle, ale tylko nieźle

News
poniedziałek, 19 lutego 2018

age-of-empires-definitive-edition--wedle-pierwszych-ocen-jest-niezle-ale-tylko-niezle Imperium kontatakuje. Z tym że jakoś tak niemrawo.

Komentarzy:
15

Najczęściej czytane

Najczęściej komentowane

Artykuły

Gamingowe laptopy mają to do siebie, że ich budowa jest dość przewidywalna. Oto bowiem mocnej karcie graficznej towarzyszy dobry procesor, całość zaś jest zamknięta w dość dużej, przewiewnej obudowie. Gigabyte Aero 15 OLED YD nieco się z tego schematu wyłamuje. A przy tym zachwyca ekranem.

Komentarzy:
5

Rodzice o tym nie wiedzą, ale do jednego z domów w mojej szkole magii przyjmuję osoby głupie, ale bogate. Win-win!

Komentarzy:
1

Trwalsze niż ze spiżu. Z R’lyeh, przez Avalon, aż do Osaki.

Komentarzy:
3

A gigantyczne ślimaki strzelają z działek.

Komentarzy:
3

Galerie zdjęć

Gry A-Z

Wyszukaj: Szukaj
0 - 9 A B C D E F G H I
J K L M N O P Q R S T
U V W X Y Z