Logowanie do CD-ACTION

Zamknij [X]
Załóż sobieNie masz konta?

Co daje konto w serwisie cdaction.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Epic kontra Apple: Nintendo, Sony i inni żądają utajnienia dokumentów związanych z procesem

Witold czwartek, 13 maja 2021, 14:41 News

Wszystko z powodu licznych wycieków, do jakich doszło za sprawą ich publikacji w sieci.

Kiedy rozpoczęła się wojna Epica z Apple, nie wykluczaliśmy, że przyniesie ona branży prawdziwą rewolucję. Wygrana firmy Tima Sweeneya byłaby precedensem mogącym zatrząść fundamentami całego rynku – nic więc dziwnego, że obie strony zbroiły się do tego starcia, jak tylko mogły. Nikt chyba się jednak nie spodziewał, iż wraz ze startem właściwego procesu dowiemy się tak wielu rzeczy na temat kulis growego biznesu.

Informacji o kwotach, jakie wydaje na EGS sam Epic, mogliśmy się co prawda spodziewać, ale już pojawienie się wśród dowodów prezentacji pokazujących politykę Sony wobec crossplayu było dość zaskakujące. Każdy kolejny dzień przynosi nowe mniejsze lub większe rewelacje, a tysiące zainteresowanych przeczesują publikowane dokumenty w poszukiwaniu pikantnych detali. Wzbudziło to niepokój wśród firm niezwiązanych ze sprawą, które jednak w przeszłości współpracowały z jedną ze stron.

Jak donosi Gamesindustry.biz, przedstawiciele części z nich zwrócili się do sądu z wnioskiem o utajnienie niektórych danych. Wśród omawianych spółek znalazły się Nintendo, Sony, Samsung, Roblox, PayPal czy Spotify, a także same Epic oraz Apple.

Sędzia Yvonne Gonzales Rogers stwierdziła jednak, że utajnienie już opublikowanych dokumentów mija się z celem – w końcu media już zdążyły napisać o zawartych w nich informacjach (nie wspominając o tym, że ich skany krążą po sieci). W niektórych przypadkach przychyliła się jednak do próśb spółek, choć przeważnie jedynie w przypadku konkretnych informacji.

Decyzja w kwestii jeszcze niepublikowanych plików wciąż nie zapadła – przykładowo wniosek Nintendo odrzucono (ponieważ mechaniki, o których mowa w jednym z nich, „wpływają na mechanizmy rozgrywki Fortnite'a w sposób widoczny dla każdego, kto grał w samą grę”), a część z żądań PayPala, Spotify czy Samsunga zostało przyjętych (w przypadkach gdy ujawnienie informacji szkodziłoby konkurencyjności firm).

Ponieważ proces potrwa co najmniej do końca maja, powinniśmy spodziewać się jeszcze wielu interesujących informacji.

Dodaj komentarz ν
Podziel się:
Wasze komentarze, opinie, uwagi
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy. Zaloguj się lub Załóż konto
niedziela, 16 maja 2021, 14:51   tupolew519
Chyba nic z tego dobrego nie wyniknie.
niedziela, 16 maja 2021, 3:00   Brian
@tommy50 normalnym, to ich sklep i mogą pobierać tyle marży ile im się żywnie podoba. O jakim monopolu u apple mówisz? Każdy może stworzyć aplikację i poprosić o dodanie jej do sklepu, ale musi zgodzić się na warunki korzystania ze sklepu. Nie jak epic, który podpisał umowę, następnie ją złamał, a potem wyskoczyli z procesem. Monopol to właśnie robi epic podkupując wydawców, żeby mieć głośne tytuły u siebie na wyłączność przez określony czas, wielcy zbawcy pecetowego gamingu, tfu!
piątek, 14 maja 2021, 22:24   tommy50
Gdyby swiaten rzadzila sprawiedliwość moralna to zaden monopol nie mialby prawa istniec i Apple by przerznelo w pierwszyn posiedzeniu.
Jakim prawem pobieraja az 30% marzy i uniemożliwiają innym działanie.
piątek, 14 maja 2021, 20:46   DETHKARZ
@Grimuald raczej 'na szczęście', a nie szkoda.
piątek, 14 maja 2021, 19:26   alistair80
Oczywiście nie daje to 100% gwarancji, bo tak naprawdę nic nie daje takiej gwarancji, ale warto minimalizować straty. Oczywiście jest cała masa ludzi, która ma to gdzieś. Dla mnie wydanie ponad 200 zł na grę, to problem. Jednak dla wielu ludzi to drobne na waciki. Gram w gry mobilne i widzę, ile setek i tysięcy dolarów ludzie płacą by uzyskać przewagę. Nie mamy na to żadnego wpływu. Możemy jednak myśleć czytając konkretne opinie. Jednak myślenie to problem, który dotyczy również mnie. Święty nie jestem.
piątek, 14 maja 2021, 19:20   alistair80
@bali09 - skoro gracz daje się manipulować, to jego problem. Dlatego powinieneś napisać nie "głupimi", a głupimi. Bo gracze są głupi. Nie kupuje się gry po premierze, Nie daje się nabierać na teksty jaka to super gra wyjdzie. Czeka się na pierwsze opinie i recenzje. Nie na ilość gwiazdek czy procenty, tylko czyta się opinie, które zawierają konkretny opis wad i zalet. A najlepiej kupuje się grę po co najmniej roku. Ponownie czytając opinie.
piątek, 14 maja 2021, 14:40   Pimpeusz
DETHKARZ@ A wiesz, że skrót od Richarda to dick? :D
piątek, 14 maja 2021, 8:45   Dantes
Każdy liczący wydawca gier na rynku ma jakieś grzeszki na sumieniu w przypadku Nintendo czy Sony może być podobnie, przypuszczenie o cichych umowach były od dawna jak jedni płacy za gry drugim aby ich wersja była lepsza od konkurencji, można również opóźnić wydanie swojej gry na innej platformie ach ta magia pieniądza ;)
piątek, 14 maja 2021, 8:25   bali09
@DETHKARZ Raczej pokazało to jakie szambo jest ukryte za murem ładnych słówek i jak łatwo manipulować "głupimi" graczami.
piątek, 14 maja 2021, 7:20   MasterKondi
Ciekawe co z tego wyjdzie. Niezły cyrk się z tego robi.

Najczęściej czytane

Najczęściej komentowane

Artykuły

W odcinku z tego tygodnia odnajdą się przede wszystkim entuzjaści grania we dwoje. A także ci, którzy mają ochotę rzucić wszystko i uciec do lasu.

Komentarzy:
2

To samo co każdego dnia, Pinky. Pijemy wino i mścimy się na ludzkości.

Komentarzy:
7

Czy zdecydujesz się poznać odpowiedzi na wszystkie pytania, jeśli nie będziesz mógł się nimi z nikim podzielić?

Komentarzy:
5

Obchodzę na Twitchu miesiąc urodzinowy i prawie w nic nie gram, a potem przychodzi weekend i panikuję, bo nie mam nic do „Sprawdzam”!

Komentarzy:
2

Galerie zdjęć

Gry A-Z

Wyszukaj: Szukaj
0 - 9 A B C D E F G H I
J K L M N O P Q R S T
U V W X Y Z