Logowanie do CD-ACTION

Zamknij [X]
Załóż sobieNie masz konta?

Co daje konto w serwisie cdaction.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Brazylia może zakazać loot boksów. Sąd oceni, czy są formą hazardu

Witold wtorek, 6 kwietnia 2021, 14:59 News

Przeciwnicy tego modelu biznesowego wzywają też do nałożenia na firmy sprzedające skrzynki z łupami wielomiliardowych kar.

Loot boksy wzbudzają kontrowersje od lat i to nie tylko wśród graczy. Coraz więcej instytucji i rządów zaczyna zastanawiać się głośno, czy zyskiwane za realną walutę losowe przedmioty w grach nie są formą hazardu, a co za tym idzie, czy produkcje z nimi powinny być dostępne dla nieletnich. Tym tematem zajmują się od jakiegoś czasu niemieckie władze, a teraz pochylił się nad nim również brazylijski wymiar sprawiedliwości.

Według doniesień tamtejszego portalu The Enemy do prokuratury wpłynął wniosek Associação Nacional dos Centros de Defesa da Criança e do Adolescente, czyli Krajowego Stowarzyszenia Ośrodków Obrony Dzieci i Młodzieży, w którym organizacja oskarżyła m.in. Activision, Electronic Arts, Garenę, Nintendo, Riot Games, Ubisoft, Konami, Valve czy Tencent o propagowanie i umożliwianie hazardu (jako takiego w Brazylii nielegalnego) w postaci loot boksów właśnie. Dodatkowo oskarżono również Apple, Microsoft, Sony i Google o udostępnianie na swoich platformach gier, w których takie rozwiązanie się pojawia.

Z dokumentów, do których zyskało dostęp The Enemy, wynika, że ANCED domaga się też wstrzymania sprzedaży skrzynek z łupami w mobilnym Free Fire pod karą dziennej grzywny w wysokości 4 milionów realów (ok. 2,7 miliona złotych) do czasu wyjaśnienie sprawy. Dodatkowo organizacja żąda rekompensaty w wysokości 1,5 miliarda realów (ok. 1,03 miliarda złotych) i odszkodowania dla wszystkich pokrzywdzonych dzieci (1000 realów, czyli ok. 686 złotych). 

Problemowi loot boksów przyjrzy się teraz sąd. Jeżeli skrzynki z łupem zostaną uznane za formę hazardu, gry je zawierające najprawdopodobniej będą musiały zostać w Brazylii zakazane. W takim wypadku wydawcy prawdopodobnie pozbędą się ich po prostu ze swoich produkcji, podobnie jak to miało miejsce np. w Belgii. 

Dodaj komentarz ν
Podziel się:
Wasze komentarze, opinie, uwagi
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy. Zaloguj się lub Załóż konto
środa, 7 kwietnia 2021, 13:52   Grimuald
graczy które będzie to wszystko połykać. Pomyśl jakie wtedy będą gry robić. Plus cholerny brak edytowania komentarzy :(
środa, 7 kwietnia 2021, 13:51   Grimuald
@TheFrediPL I dzięki ludziom myślącym podobnie jak ty w AC:Vallhali jest więcej pancerzy do kupienia w sklepie niż do zdobycia w samej grze :) Czasami trzeba wyciągnąć głowę z tyłka i rozejrzeć się dookoła. Mówisz dzieci, nie interesuje cie że uczone hazardu itd. itp. Te dzieci zaraz dorosną bo czas płynie nieubłaganie, będziesz mieć takie pokolenia grsczy
środa, 7 kwietnia 2021, 12:11   TheFrediPL
Lootboxy złe nie są, ale tylko jeśli są w nich przedmioty kosmetyczne itp, takie by nie ułatwiały gry, nie trzeba ich przecież kupować, a to dzieci kupują mnie nie obchodzi, sam jak byłem mały nie dostawałem kasy na gry, i w sumie dobrze mi z tym, bo teraz potrafię nie powstrzymać od kupienia czegoś, więc imo to wszystko od rodziców zależy.
wtorek, 6 kwietnia 2021, 20:51   Aqwet
Zawsze byłem hazardzistą, zaczęło się od gum turbo i lazer, a potem jajka niespodzianki i karcianki, np Kult!
wtorek, 6 kwietnia 2021, 20:11   Zdzisiu
Z jednej strony nie lubię regulowania rynku. Z drugiej strony to ślepy zaułek który rujnuje gry i przy tym faktycznie wykorzystując uzależniające mechanizmy hazardu.
wtorek, 6 kwietnia 2021, 19:43   Xellar
TheMerowing,
A w którym miejscu napisałem, że nie jest?
wtorek, 6 kwietnia 2021, 17:43   calenelda
Trzymam kciuki, żeby zakazali. Loot boxy i gatcha to największa choroba branży.
wtorek, 6 kwietnia 2021, 17:19   TheMerowing
@Xellar No chętnie posłucham, jak to sprzedaż wirtualnych przedmiotów (czy szerzej, mikro-transakcje) nie jest opodatkowana. Chyba żyjesz w równoległym wszechświecie.
wtorek, 6 kwietnia 2021, 16:55   geek
modle si eo to kazdego dnia
wtorek, 6 kwietnia 2021, 16:10   Maciejka01
Zakazać. Brutalnie i bezwzględnie.

Najczęściej czytane

Najczęściej komentowane

Artykuły

…mamusia ubiła tylko dlatego, że zaciął się na ścianie budynku.

Komentarzy:
6

Ja też nie wiedziałam aż do piątku, a teraz dzielę się tą wiedzą z Tobą.

Komentarzy:
8

…i tracę punkt poczytalności.

Komentarzy:
3

Głuchowski to przede wszystkim ojciec Uniwersum Metro 2033 – powieści z tego cyklu zapewniły mu popularność i dały początek świetnej serii gier. Autor parę razy już jednak udowodnił, że potrafi uciec od klaustrofobicznych klimatów. Tym razem jest podobnie – ale też nie do końca. Bo klimat postapo można wyciskać z każdej ze stron.

Komentarzy:
8

Galerie zdjęć

Gry A-Z

Wyszukaj: Szukaj
0 - 9 A B C D E F G H I
J K L M N O P Q R S T
U V W X Y Z