Logowanie do CD-ACTION

Zamknij [X]
Załóż sobieNie masz konta?

Co daje konto w serwisie cdaction.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Epic kupił twórców Fall Guys

Witold środa, 3 marca 2021, 9:22 News

„Free-To-Play?

Nothing to announce right now!”

Mediatonic swoim Fall Guys rozbiło bank, czego nikt nie mógł się właściwie spodziewać. Jasne, „imprezowe battle royale” zapowiadało się całkiem sympatycznie, ale przecież twórcy nawet w najśmielszych snach nie marzyli chyba o 10 milionach sprzedanych kopii na samych pecetach. A przecież grę udostępniono na premierę także w PS Plusie, gdzie dorobiła się tytułu najczęściej pobieranej produkcji w historii tej usługi.

Przy Fall Guys spędza jednak dziś swój czas dziesięć razy mniej ludzi niż w momencie premiery (na podstawie danych ze Steama), dlatego studio musi myśleć o przyszłości. Tę zaś można już raczej uznać za zabezpieczoną. Mediatonic ogłosiło bowiem, że zostało zakupione przez Epic Games.

Nie wpłynie to jednak na razie na samo Fall Guys. Gra wciąż będzie dostępna na konsolach (na razie tylko PlayStation, niedługo Xbox i Switch) i – według obietnic twórców – dalej kupimy ją na Steamie. Współpraca z Epic Games ma też pomóc w przygotowaniu crossplayu, systemu kont, nowych trybów itp. itd.

Pojawiła się też kwestia przejścia na model F2P, ale twórcy (zaznaczmy: we własnym FAQ) odpowiedzieli, że na razie nie mają niczego do ogłoszenia. Mając jednak na uwadze casus Rocket League, które jakiś czas po przejęciu Psyonix przez Epic stało się darmowe i zniknęło ze Steama, wcale by nas takie rozwiązanie nie zaskoczyło.

Szczegółów transakcji nie poznaliśmy.

Dodaj komentarz ν
Podziel się:
Wasze komentarze, opinie, uwagi
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy. Zaloguj się lub Załóż konto
sobota, 6 marca 2021, 16:21   zadymek
@Holy.Death 1. Widzę, że nie zrozumiałeś tego co przeczytałeś. Valve powiewa czy gra trafi do konkurencji rok,10 lat po premierze Steam (historia prawdziwa) czy w ogóle. Byle to ich Steam grę dostał, na preferencyjnych warunkach.
2. Ty mówisz uczciwe, ja "elitystyczne".
3. Jak ktoś jest głąb, to wchodzi na Steam. Kto ma głowę na karku używa forum/kanału discord gry. Równie dobrze można pisać na fejsie lub forum CD-Action: twórców nie obejdzie co ktoś wypisuje na platformie, gdzie ich gra nie wyszła.
sobota, 6 marca 2021, 6:06   Holy.Death
@zadymek - Jeżeli gry na Steam nie mogą być ekskluzywne, to służy to graczom, bo mają do nich dostęp wszędzie (także na GOG). Ponadto to raczej uczciwe podejście, że Steam nie chce aby gracze, którzy chcieli kupić grę na Steamie nagle dowiadywali się, że gry nie kupią, bo to Epic ekskluzyw (czasowy albo stały), po miesiącach obecności na Steamie. Parodią jest, że aby podyskutować o ekskluzywach EGS wchodzi się na... dyskusje na Steam. Ja ze swojej strony kończę tę dyskusję, bo widzę, że nie ma to sensu.
piątek, 5 marca 2021, 21:47   zadymek
@Holy.Death Ah, TO.
Ten zapis jest już dość nienowy (istniał gdy Metro Exodus zdezerterowało i nie był egzekwowany). Nie eliminuje ekskluzywności gier, tylko w zabezpiecza interesy Valve przed nimi. "Nowa" klauzula wymaga, by gry mające stronę w sklepie Steam nie mogły zostać wydane u konkurencji wcześniej niż tam. A jeśli wchodzą na Steam po premierze nie można im stworzyć strony wcześniej niż miesiąc przed "premierą Steam" - ten skrócony czas na pre-odery to kara za "zbrodnię" przeciw prymatowi Valve.
piątek, 5 marca 2021, 17:49   Holy.Death
@zadymek - https:www.gamebyte.com/new-steam-policy-could-mean-games-cant-become-exclusives-elsewhere/To nie jest "troska o interesy konkurencji", tylko gwarancja, że gry wydawane na Steamie nie będą ekskluzywne (bo Steama nie obchodzi, gdzie ktoś wydaje gry, w przeciwieństwiedo EGS). To, że jacyś twórcy wydają gry tylko na Steama wynika po prostu z tego, że jest to najłatwiejsza metoda dotarcia do największej liczby odbiorców (a EGS nie każdemu oferuje swoje ekskluzywne warunki).
piątek, 5 marca 2021, 15:22   zadymek
@Holy.Death
"nowa polityka Steama jest taka, że gry wydawane na Steamie nie mogą być ekskluzywami."
Pierwsze słyszę, że Valve troszczy się o interesy konkurencji -dotychczas 7/10 gier PC obecne było wyłącznie na Steam. Przykład: rzut gier Beth i Square na GOG ze stycznia 2020...najstarsze wydane w 2011, tylko na Steam.
Poproszę link to tej niespotykanej polityki.
piątek, 5 marca 2021, 8:14   Holy.Death
@zadymek - Dla podsumowania dodam, że EGS nie dopuścił do sprzedaży u siebie gry DARQ, bo twórca chciał jednocześnie być na Steamie (EGS oferował mu 1 rok ekskluzywności). To jak to jest, że gra może być na EGS jeden rok i potem być na Steamie bez problemów (50 czasowych ekskluzywów z EGS jest na Steamie), ale nie może być wydana na EGS i na Steamie, i to EGS ma z tym problem?
piątek, 5 marca 2021, 7:58   Holy.Death
@zadymek - 65 to są te, które są tylko dostępne na EGS. 50 to był ekskluzywy czasowe (są już dostępne na Steamie). 21 ekskluzywów jeszcze nie wydano. EGS ma 471 gier ogółem (do roku 2020). Samo Valve ma w swoim portfolio (jako twórca) 32 gry na 45 575 gier ogółem (licząc od 2004 do 2020). Nie słyszałem o jakichkolwiek eksluzywach Steam. Powiem więcej: nowa polityka Steama jest taka, że gry wydawane na Steamie nie mogą być ekskluzywami. To znaczy - muszą być dostępne wszędzie i w tym samym czasie.
czwartek, 4 marca 2021, 23:04   Aqwet
@zadymek Praktycznie każdy większy tytuł wychodzący obecnie na Epica było podkupione i ma czasową wyłączność. Dużo wymieniać. Natomiast co do umów, to ciekawe, tyle czasu jest Steam ale to od nowego Epica wychodzą przecieki o takich umowach... i tylko u niego
czwartek, 4 marca 2021, 19:19   zadymek
@w1ntermu7e
1. Nie popadaj w absoluty jeśli nie jesteś wszystkowiedzący. To, że się tym Valve nie chwali, nie oznacza, że żadnych takich umów nie podpisało - skoro już przy dawnych czasach jesteśmy wspomnę choćby o Darwinii.
2. Mimo wszystko pytałem o gry na wyłączność EGS, nie wg twojej, prywatnej definicji, czy twoich osobistych, całkowicie subiektywnych przewidywań.
czwartek, 4 marca 2021, 18:02   w1ntermu7e
@down około 75 gier (razem z czasową) gdzie epic zapłacił wydawcy/deweloperom za ekskluzywność. Pewnie twój następy komentarz to że cała masa gier jest tylko na steam, ale steam nikomu nie płaci za ekskluzywność i praktycznie każdy może dodać swoją grę do sklepu (np epic ocenia szanse na zyski)

O autorze

Witold
Naczelny plotkarz cdaction.pl

Podobne newsy

Najczęściej czytane

Najczęściej komentowane

Artykuły

…mamusia ubiła tylko dlatego, że zaciął się na ścianie budynku.

Komentarzy:
6

Ja też nie wiedziałam aż do piątku, a teraz dzielę się tą wiedzą z Tobą.

Komentarzy:
8

…i tracę punkt poczytalności.

Komentarzy:
3

Głuchowski to przede wszystkim ojciec Uniwersum Metro 2033 – powieści z tego cyklu zapewniły mu popularność i dały początek świetnej serii gier. Autor parę razy już jednak udowodnił, że potrafi uciec od klaustrofobicznych klimatów. Tym razem jest podobnie – ale też nie do końca. Bo klimat postapo można wyciskać z każdej ze stron.

Komentarzy:
8

Galerie zdjęć

Gry A-Z

Wyszukaj: Szukaj
0 - 9 A B C D E F G H I
J K L M N O P Q R S T
U V W X Y Z