Logowanie do CD-ACTION

Zamknij [X]
Załóż sobieNie masz konta?

Co daje konto w serwisie cdaction.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

HITThe Sinking City: „Wydawca ukradł i zhakował naszą grę” [WIDEO]

Witold wtorek, 2 marca 2021, 10:54 News

Nacon udowodnił, że jest gotowy zrobić wszystko, co posłuży jego interesom, wliczając w to łamanie prawa.

Lovecraftowe dzieło Frogwares spotkało się dwa lata temu z całkiem ciepłym przyjęciem, ale o grze pamiętać będziemy przede wszystkim z innych powodów. O The Sinking City zrobiło się bowiem głośniej, gdy twórcy postanowili wycofać tytuł ze sprzedaży. Było to efektem sporu z wydawcą, który uparcie odmawiał wypłacenia należnych im – i to decyzją sądu – tantiem. O sprawie przypomnieliśmy sobie, kiedy produkcja trafiła niespodziewanie na PlayStation 5. Doszło tu do niecodziennej sytuacji – za wersję z „piątki”odpowiadało samo studio, gdy edycję na PS4 wciąż wydawał francuski Nacon.

Tydzień temu The Sinking City równie zaskakująco pojawiło się na Steamie (w przeszłości na pecetach było dostępne wyłącznie w Epic Games Store). Jak się okazuje, całkowicie bez wiedzy samego Frogwares. W związku z tym developerzy wystosowali specjalne oświadczenie, w którym nie bali się kierować w stronę dawnego wydawcy poważnych oskarżeń. Jednocześnie wypuścili wideo, w którym wyjaśniają zawiłości całej sprawy:

Studio mówi wprost: wydawca „ukradł, zhakował, zmienił kod źródłowy gry i próbował zatrzeć ślady”. Jak czytamy:

NACON złamał, zhakował, zmienił kod i zawartość naszej gry oraz nielegalnie opublikował nasze dzieło – The Sinking City – na Steamie 26 lutego 2021, aby bez naszej wiedzy czerpać z niej korzyści pod własną nazwą. Niektórzy z was mogli słyszeć o naszych kłopotach w przeszłości. Ta ostatnia akcja była kroplą, która przelała czarę goryczy. To korporacyjny bullying i niekompetentne hakowanie w najlepszym wydaniu.

Jak opisuje Frogwares, od momentu wycofania The Sinking City ze sprzedaży wydawca wielokrotnie żądał od twórców przekazania działającej wersji gry. Sąd jednak dwukrotnie stawał po stronie developerów, a ostatecznej decyzji w tej sprawie obie strony miały doczekać się w bliżej nieokreślonej przyszłości. Nacon – jak na to wygląda – nie zamierzał jednak dłużej zwlekać. Studio przedstawia to następująco:

Tak więc 26 lutego 2021 ku naszemu wielkiemu zdziwieniu stwierdziliśmy, że nowa wersja gry The Sinking City została opublikowana na Steamie. Ale Frogwares nie odpowiadało za tę wersję. I to nie był pierwszy przypadek, kiedy coś takiego się wydarzyło. Alain Falc, właściciel i dyrektor generalny Nacon, ostrzegł nas 28 grudnia 2020 w wiadomości: Macie 48 godzin na opublikowanie nowego mastera na Steamie, w przeciwnym razie wykorzystamy wszystkie rozwiązania dostępne w ramach prawa i umowy. 48 godzin później Nacon kupił wersję The Sinking City za pośrednictwem witryny Gamesplanet [sklepu, w którym Frogwares wydało ostatecznie grę – red.] i przesłał ją na Steam, jakby to była wersja steamowa. Tak więc natychmiast po wygaśnięciu ultimatum Nacon złamał i prawo, i umowę. Poinformowaliśmy o tym Steam i uniemożliwiliśmy wydanie gry, ponieważ było oczywiste, że jest to skradziona wersja gry.

Na tym jednak sprawa się nie kończy, ponieważ:

Dzisiaj odkryliśmy kolejną nieznaną wersję naszej gry i – jak się okazało – po raz kolejny stoi za nią Nacon. To już trzecia publicznie znana próba opublikowania przez Nacon pirackiej wersji naszej gry na PC. Poprzednia próba została podjęta za pośrednictwem Utomik w lutym 2020, a próba jej opublikowania w grudniu 2020.

Nacon pod kierownictwem swojego prezesa Alaina Falca zlecił części swoich pracowników – których nawet zidentyfikowaliśmy – złamanie, zhakowanie i spiracenie naszej gry oraz zmianę jej zawartości w celu czerpania zysków ze sprzedaży pod własną nazwą.

Frogwares wykazuje też, że w plikach wydanego na Steamie The Sinking City nie brakuje dowodów na to działanie i to pomimo tego, iż Nacon ewidentnie starał się zatrzeć ślady. Szczegóły znajdziecie W TYM MIEJSCU.

Jak podsumowuje studio:

Nacon udowodnił, że jest gotowy zrobić wszystko, co posłuży jego interesom, wliczając w to łamanie prawa. Firma zignorowała decyzję sadu i ignoruje ją, piracąc The Sinking City, aby oszukać swoich partnerów, przede wszystkim Steama.

Frogwares zapowiedziało, że w związku z powyższym zamierza domagać się sprawiedliwości w sądzie.

Dodaj komentarz ν
Podziel się:
Wasze komentarze, opinie, uwagi
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy. Zaloguj się lub Załóż konto
środa, 3 marca 2021, 12:22   goliat
Tak, gra została ze Steama już usunięta w wyniku naruszenia praw autorskich przez Nancon, Valve poważnie potraktowało zgłoszenie Frogware, szkuję się pokaźny proces o odszkodowanie.
środa, 3 marca 2021, 3:02   LordPoland
Dobra niewazne, z tego co widze to gra juz została usunieta.
środa, 3 marca 2021, 3:01   LordPoland
https:frogwares.com/how-nacon-cracked-and-pirated-the-sinking-city/ - Tutaj są praktycznie niezbite dowody że to co mówią jest prawdą. Nieźle trzeba mieć nasrane by coś takiego zrobić xD Dziwie się że ta gra się nadal na Steamie trzyma, i nie zostałą jeszcze usunięta.
wtorek, 2 marca 2021, 21:01   goliat
Wogóle to niezłe jaja są z tą grą, pierwszy raz spotykam się z sytuacją, żeby twórcy odradzali zakupu swojej gry, a graczem na PC jestem od 1997 roku. Co, ciekawe, Nancon wydał oświadczenie w dziale dyskusje, że jest to kompletna edycja gry, ale komentarze w recenzjach świadczą o czymś innym.
wtorek, 2 marca 2021, 20:57   goliat
@RaiL Na szczęście wersja z Epica jest całkowicie kompletna.
wtorek, 2 marca 2021, 19:02   RaiL
@goliat
"Warto wiedzieć, że kupując tą grę na Steam dostaniemy niekompletną pozycję, bo nie zawiera wszystkich DLC, poprawek i ma jeszcze w dodatku parę gliczy, której nie ma w wersji Frogware."
Nie wiesz może jak jest z wersją na Epic Games Store? Tamta zawiera te wszystkie poprawki, czy jest taka sama jak Steamowa?
wtorek, 2 marca 2021, 18:16   kalis22pl
Jako gracz co można zrobić bojkotować grę na steamie?
wtorek, 2 marca 2021, 18:02   alistair80
@tommy50 - przecież sąd stanął dwukrotnie po stronie Frogwares, a nie Nacon. Czyli po stronie słabszego. To Nacon nie wypełnił postanowień sądu.
wtorek, 2 marca 2021, 14:24   deanambrose
Szkoda, że sama gra była 5/10.
wtorek, 2 marca 2021, 13:25   DeeJayHMC
Ktoś tam chyba polskie komedie oglądał. "Śąd sądem, ale sprawiedliwość musi być po naszej stronie".

O autorze

Witold
Naczelny plotkarz cdaction.pl

Podobne newsy

Najczęściej czytane

Najczęściej komentowane

Artykuły

…mamusia ubiła tylko dlatego, że zaciął się na ścianie budynku.

Komentarzy:
6

Ja też nie wiedziałam aż do piątku, a teraz dzielę się tą wiedzą z Tobą.

Komentarzy:
8

…i tracę punkt poczytalności.

Komentarzy:
3

Głuchowski to przede wszystkim ojciec Uniwersum Metro 2033 – powieści z tego cyklu zapewniły mu popularność i dały początek świetnej serii gier. Autor parę razy już jednak udowodnił, że potrafi uciec od klaustrofobicznych klimatów. Tym razem jest podobnie – ale też nie do końca. Bo klimat postapo można wyciskać z każdej ze stron.

Komentarzy:
8

Galerie zdjęć

Gry A-Z

Wyszukaj: Szukaj
0 - 9 A B C D E F G H I
J K L M N O P Q R S T
U V W X Y Z