Logowanie do CD-ACTION

Zamknij [X]
Załóż sobieNie masz konta?

Co daje konto w serwisie cdaction.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Take-Two blokuje fanowskie projekty związane z Vice City i GTA III

hraboll poniedziałek, 22 lutego 2021, 20:18 News

Nowe kody źródłowe klasyków miały zapewnić lepsze wsparcie dla modów.

Przez ostatnie lata grupka ambitnych graczy tworzyła nowy kod źródłowy dla dwóch starszych odsłon kultowej serii Grand Theft Auto. W ubiegłą środę projekty re3 (GTA III) oraz reVC (Vice City) zadebiutowały na platformie GitHub. Niemniej cała historia nie ma szczęśliwego finału. Jak wskazuje oficjalny komunikat, fanowska inicjatywa korzysta z różnych materiałów w nieautoryzowany sposób. Tym samym doszło do naruszenia praw autorskich. Take-Two, firma-matka Rockstara, nakazało całkowite usunięcie nielicencjonowanych treści ze stron wspomnianego serwisu.

Twórcy omawianych projektów zapewniali, że skorzystano z inżynierii wstecznej, aby klasyczne produkcje mogły wspierać współczesne rozwiązania technologiczne. Chodziło też o tworzenie lepszych modyfikacji i portów. Nie zachęcano do piractwa i komercjalizacji. Autorzy nowego kodu źródłowego stawiali na pierwszym miejscu aspekty edukacyjne. Co więcej, projekt re3 działa poprawnie tylko wtedy, gdy gracz posiada oryginalny egzemplarz GTA III.

Człowiek o pseudonimie aap, jeden z głównych inicjatorów ambitnego przedsięwzięcia, nie jest pewien, czy Take-Two rzeczywiście zgłosiło naruszenie praw autorskich. Rozmówca brytyjskiego Eurogamera nie wyklucza, że zaistniała sytuacja to efekt zwyczajnego trollingu. W każdym razie zarówno re3, jak i reVC nie jest już dostępne na platformie GitHub.

Dodaj komentarz ν
Podziel się:
Wasze komentarze, opinie, uwagi
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy. Zaloguj się lub Załóż konto
środa, 24 lutego 2021, 16:05   freynir
Dla zainteresowanych mała podpowiedź: archive.org
środa, 24 lutego 2021, 11:33   szmotsu
@silvver czyli poswiecic na to X lat i skonczyc z projektem usunietym i sprawa w sadzie? takie projekty powinny być mozliwie szeroko dostępne a nie w podziemiu... ludzie robia to nie tylko z milosci do starych gier ale i jakiegos prestizu
wtorek, 23 lutego 2021, 17:53   silvver
Jakby się tak nie ogłaszali to nie mieli by problemu, mogli by po cichu to robić - ew. tajemnicze zwiastuny na YT a potem jak skończą to wypuścić w sieciach p2p czy udostępnić narzędzia.
wtorek, 23 lutego 2021, 15:45   Brian
@kondiq91 rdr wymagało plików z płytki z grą z xboxa 360 jak dobrze pamiętam
wtorek, 23 lutego 2021, 8:26   lastmanstanding
Dlatego wielki R ma wydawce.
wtorek, 23 lutego 2021, 7:36   kondiq91
@w1ntermu7e RDR1 chyba było wrzucane jako cała gra? Tutaj całość ma z 30-40MB i wymagana jest pełna wersja gry.
wtorek, 23 lutego 2021, 2:20   NomadP
wiedziałem że tak będzie...ech!
wtorek, 23 lutego 2021, 0:54   w1ntermu7e
@down to samo było z 'przeniseniem' rdr1 na PC w przypadku take2 albo zrobionym na unrealu KOTORZE. Wielka szkoda bo ale cóż, $$$
poniedziałek, 22 lutego 2021, 22:58   Arlekin
Jeśli to nie jest troll to nie rozumiem takiego postępowania. Goście za darmo odnawiają grę przez co nabijają potencjalnych chętnych do kupienia oryginału. Jedyny sensowny powód jaki widzę to plany by samemu wydać odświeżoną "trójkę" i Vice City i obawa przed konkurencją ze strony moderów. Nie raz już była sytuacja gdy darmowe mody oferowały więcej niż płatny remaster.

O autorze

hraboll

Podobne newsy

[Red Dead Weekend] Jak dobrze znasz gry Rockstara? [QUIZ]

News
piątek, 26 października 2018

red-dead-weekend-jak-dobrze-znasz-gry-rockstara-quiz W Red Dead Redemption II z pewnością będziecie musieli strzelać. A w naszym quizie?

Komentarzy:
13

Najczęściej czytane

Najczęściej komentowane

Artykuły

W jednej z nich rośnie szyja, w drugiej nos, a w trzeciej serce.

Komentarzy:
3

Karol Kopańko, autor książki „Polski e-sport”, prezentuje w bardzo obszernym artykule sylwetkę Marcina „Jankosa” Jankowskiego – utalentowanego i utytułowanego zawodowego gracza w League of Legends.

Komentarzy:
1

God of War na PS5 jest dokładnie tym, czego mogliśmy oczekiwać po jednej z najwybitniejszych gier poprzedniej generacji – najlepszym doświadczeniem, jakie obecnie może zaoferować nowa konsola Sony.

Komentarzy:
10

Galerie zdjęć

Gry A-Z

Wyszukaj: Szukaj
0 - 9 A B C D E F G H I
J K L M N O P Q R S T
U V W X Y Z