Logowanie do CD-ACTION

Zamknij [X]
Załóż sobieNie masz konta?

Co daje konto w serwisie cdaction.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

HITPhil Spencer o przejęciu Bethesdy przez Microsoft: „Ta umowa nie miała na celu odebrania gier innej grupie graczy”

hraboll piątek, 16 października 2020, 23:15 News

Przyszli posiadacze PS5 mogą spać spokojnie?

Niespełna miesiąc temu gruchnęła wieść, że Microsoft kupił ZeniMax Media – spółkę, której podlega Bethesda. Opiewająca na 7,5 miliarda dolarów transakcja sprawiła, że pod skrzydła giganta z Redmond trafiły ekipy developerskie pokroju id Software, Arkane Studios, Tango Gameworks, ZeniMax Online Studios oraz Bethesda Softworks. Przez ostatnie tygodnie wielbiciele konsol PlayStation zastanawiają się, czy na PS5 będzie im dane ogrywać wyczekiwane The Elder Scrolls VI. Zresztą podobne wątpliwości dotyczą marek Fallout, Doom, Dishonored czy Wolfenstein.

Cóż, po najnowszej wypowiedzi Phila Spencera, szefa oddziału Xbox, w niebieskim obozie powinien zapanować ostrożny optymizm. Dziennikarz serwisu Kotaku zadał pytanie: „Czy można odzyskać inwestycję w wysokości 7,5 miliarda dolarów, jeśli nie sprzedasz The Elder Scrolls VI w wersji na konsolę PlayStation?”. Przedstawiciel Microsoftu udzielił natomiast następującej odpowiedzi:

Ta umowa nie miała na celu odebrania gier innej grupie graczy. Nigdzie w dokumentacji, którą stworzyliśmy, nie postawiono pytania: „Jak powstrzymać innych odbiorców przed graniem w te gry?”. Chcemy, aby więcej osób mogło bawić się przy grach, a nie mniej. Mimo to odniosę się także do naszego modelu biznesowego - odpowiadam tylko bezpośrednio na pytanie, które zadałeś. Kiedy myślę o tym, gdzie ludzie będą grać i ile posiadamy urządzeń, a mamy platformę xCloud, PC, subskrypcję Game Pass oraz nasze konsole, wtedy dochodzę do wniosku, że nie muszę wydawać tych gier na żadną inną platformę niż te, które obsługujemy, aby umowa była dla nas korzystna. Cokolwiek to znaczy.

Wprawdzie nie otrzymaliśmy deklaracji w stylu: gry Bethesdy nadal będą wydawane na konsolach PlayStation, aczkolwiek miło jest wiedzieć, że intencją Microsoftu nie jest pozbawienie ogromnej grupy graczy komfortowego dostępu do nadchodzących przedstawicieli uznanych serii. Mówimy o markach, które do tej pory bez najmniejszych przeszkód gościły na sprzęcie Sony.

Warto zauważyć, że na początku bieżącego roku Microsoft przedstawił swoich głównych konkurentów. Co ciekawe, nie są nimi Sony oraz Nintendo. Producent Xboksów mocno wierzy w rozwój chmurowego gamingu, a co za tym idzie Google (i jego Stadia), Amazon (ze swoją Luną) oraz Apple (gigant z Cupertino podobno już czyni przymiarki do grania w chmurze) wyrastają na najgroźniejszych rywali w walce o fana interaktywnej rozrywki.

Wracając jeszcze na moment do samych konsol Microsoftu - Xbox Series X/S trafi do sklepów 10 listopada.

Dodaj komentarz ν
Podziel się:
Wasze komentarze, opinie, uwagi
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy. Zaloguj się lub Załóż konto
wtorek, 20 października 2020, 9:09   Szary67
Microsoft podobnie jak i Sony to korporacje nastawione na zarabianie, więc jak Microsoftowi będzie się opłacało nie wypuszczać gry/gier na konsoli Sony, to jej nie wypuszczą i wymijająca odpowiedź Phila (Ani tak ani nie) wiele tutaj nie zmienia. Nie wiem nad czym tutaj dywagować.
niedziela, 18 października 2020, 12:28   Pul
Nie wiem jakie decyzje zapadną rzeczywiście, ale odpowiedź Phila Spencera, w kontekście postawionego mu pytania, mówi tyle: Microsoft nie planuje tworzyć ekskluzywnych tytułów z nowo nabytych marek, ale mając tyle platform i zgodnie z oczekiwanym popytem na oferowane na nich usługi, mógłby to robić i nadal wyszedłby korzystnie na swojej inwestycji w Zeni Max.
niedziela, 18 października 2020, 2:18   tr3mm0r
... smartfony Sony już zupełnie nie istnieją. Pozostało im już głównie PlayStation. I tego uczą swoich fanbojów. :)
niedziela, 18 października 2020, 2:18   tr3mm0r
Cóż. Microsoft ma gdzieś wojny o ekskluziwy itp. bo takie Sony finansowo MS nakrywa czapką. MS robi gry i chce by w nie grali gracze niezależnie na czym grają. Ten trend jest oczywisty z xCloud, Game Pass, Play Anywhere itp.
Jedynie betonowi fanboje Sony mówią o jakiejś wyimaginowanej wojence na ekskluzywy.... Chociaż tu widać, że Sony opiera swój marketing na wyłączności właśnie bo jakby nie patrzeć to już nie to Sony co kiedyś. Telewizory drogie i przegrywają w konkurencji z LG, Samsungiem, Phillipsem...
sobota, 17 października 2020, 20:04   GolecWTF
Cóż, dla graczy pecetowych nic to nie zmienia, więc raczej kolejny raz wybiorę konsolę Sony, gdy wyjdzie jakiś fajny exclusive.
sobota, 17 października 2020, 14:14   kwiatekhenryk
Odzyskam do nich zaufanie jak wyjdzie nowy Sensible Soccer Giana Sister.
sobota, 17 października 2020, 13:10   taz159357
Ale czemu mieliby nie wypuszczać gier na PS5? Gry bethesdy od razu trafią do passa, a na konsolach będą kosztować to wymarzone przez Sony 320 zł i konsumenci jednak zastanowią się 2 razy nim następnym razem sięgną po PlayStation.
sobota, 17 października 2020, 12:44   arisa321
Ja to widzę tak, że znane marki jak Doom, The Elder Scrolls, Wolfenstein nadal będą wychodzić na PlayStation, ale już każda nowa marka, która stworzy Bethesda będzie już ograniczona do Xboxa, PC i Xcloud.
sobota, 17 października 2020, 12:30   goliat
@Fafer Wiem o tym, bo rocznie ich zyski to 100 mld zielonych rocznie. I tak kupili Bethesdę za dosyć atrakcyjną cenę biorąc pod uwagę potencjał firmy, a te 7,5 księgowość wpisze w koszty.
sobota, 17 października 2020, 11:22   Fafer
@goliat 7,5 mld to dla MS grosze.

Najczęściej czytane

Najczęściej komentowane

Artykuły

Bezkompromisowa zabawa w 4K.

Komentarzy:
8

...i LG 27GN950 wychodzi ta sztuka bardzo dobrze.

Komentarzy:
6

W tym roku World of Tanks, niezwykle popularna gra free-to-play online, obchodzi swoje 10. urodziny. Świętowanie trwa już dobre pół roku i powoli zbliża się do końca, jednak wciąż jest czas, by... zgarnąć kilka prezentów!

Komentarzy:
11

Mitologia grecka, legendy arturiańskie i płaska Ziemia.

Komentarzy:
6

Galerie zdjęć

Gry A-Z

Wyszukaj: Szukaj
0 - 9 A B C D E F G H I
J K L M N O P Q R S T
U V W X Y Z