Logowanie do CD-ACTION

Zamknij [X]
Załóż sobieNie masz konta?

Co daje konto w serwisie cdaction.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

SimRefinery: Odnaleziono dyskietkę z zaginioną grą Maxis

Wokulski niedziela, 24 maja 2020, 17:06 News

Produkcja pochodzi z okresu, w którym firma próbowała swoich sił w symulacjach dla biznesu.

Swego czasu Maxis, skuszone powodzeniem swoich dzieł z przedrostkiem Sim-, postanowił postawić krok dalej. Podjąć się produkcji, które, bardziej niż na satysfakcjonującą rozgrywkę, stawiały na bezwględny realizm i zadowolenie nie graczy, ale pracowników i szefostw prawdziwych firm.

Tym sposobem w okolicach 1992 firma zabrała się za SimRefinery. Gra została stworzona na zamówienie amerykańskiej rafinerii Chevron Richmond. Bardziej niż symulator zarządzania, miała ona służyć jako źródło wiedzy o jej działaniu i docelowo trafić pod strzechy szeregowych pracowników. Skomplikowaną i hiperrealistyczną symulację opracowywano w ścisłej współpracy z zarządem. Niestety, ten dziwny artefakt przeszłości zaginął, pozostawiając po sobie jedynie screenshot ekranu głównego. Do czasu.

O istnieniu gry napisał zajmujący się historią gier wideo Phil Salvador, czym wywołał falę zainteresowania. Nieoczekiwanie znalazła się osoba, która posiadała oryginalną dyskietkę z produkcją. Osiągnięcie tym bardziej imponujące, że SimRefinery nie doczekała się zastosowania na szeroką skalę – pomimo, że odniosła spory sukces wewnątrz firmy i "drastycznie poprawiła komunikację między oddziałami".

Teraz produkcja trafi na stronę organizacji non-profit archive.org, która poza prowadzeniem znanej każdemu Wayback Machine zajmuje się również katalogowaniem starszych gier wideo.

Dodaj komentarz ν
Podziel się:
Wasze komentarze, opinie, uwagi
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy. Zaloguj się lub Załóż konto
wtorek, 26 maja 2020, 11:52   SerwusX
Przypomina mi się ten dźwięk odczytu dyskietek w stacji, ale jakoś tak jak przez mgłę...
wtorek, 26 maja 2020, 8:21   lastmanstanding
Twoje dyskietki też pachniały i robiły suw suw? :D Ja do tej pory mam tą MKS vir ze szczoteczką na tym metalu do czyszczenia dyskietka-romu.
poniedziałek, 25 maja 2020, 19:34   shrbr
eh zdjęcie tej dyskietki...
aż poczułem dźwięk tego przesuwaka oraz zapach tego plastiku ^^

Najczęściej czytane

Najczęściej komentowane

Artykuły

Którą wybierzesz? Pieśń o przygodzie, wolności i historii, pieśń o zdegenerowanych bandytach na Dziwnym Zachodzie, a może pieśń o niedającej się opisać grozie?

Komentarzy:
5

Popularnemu Pac-Manowi stuka właśnie 40 lat. Takiej rocznicy nie możemy zignorować. Ale, że na jego temat pisałem dość obszernie ze 2 lata temu (CDA 02/2018), dziś tylko w telegraficznym skrócie przypomnę najważniejsze informacje na jego temat.

Komentarzy:
2

Machamy biało-czerwoną flagą i gramy na baczność, pożerając ogórki kiszone, bo w tworzeniu każdej z tych gier brali udział Polacy. 

Komentarzy:
1

A gdyby tak spróbować czegoś nowego?

Komentarzy:
15

Galerie zdjęć

Gry A-Z

Wyszukaj: Szukaj
0 - 9 A B C D E F G H I
J K L M N O P Q R S T
U V W X Y Z