Logowanie do CD-ACTION

Zamknij [X]
Załóż sobieNie masz konta?

Co daje konto w serwisie cdaction.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

HITMinisterstwo Cyfryzacji rusza z GRARANTANNĄ

Witold czwartek, 19 marca 2020, 14:46 News

Pod tą szokującą nazwą kryją się sesje RPG online, serwer Minecrafta, seria webinariów na temat tworzenia gier oraz Game Jam Online.

Spowodowane pandemią zamknięcie na kilka tygodni (co najmniej) szkół postawiło dzieci i nastolatków w dość dziwnej sytuacji. Mimo że wszyscy wokół powtarzają, że to wcale nie są ferie ani wakacje, nieprzyzwyczajonej do odrabiania lekcji online młodzieży trudno się w tym wszystkim odnaleźć. Zresztą nawet po pracy nie mogą opuszczać domów i nie zawsze wiedzą, czym zająć się w wolnym czasie.

Ministerstwo Cyfryzacji postanowiło zaproponować więc dość interesującą inicjatywę... chociaż nazwaną dość zabawnie. Grarantanna ma być cyklem różnego rodzaju aktywności w internecie. Wśród nich znajdziemy quizy historyczne o najważniejszych wydarzeniach z historii Polski (szczerze mówiąc, nie wiem dlaczego nie pokuszono się również o zadania związane z powszechną), łamigłówki (logiczne, matematyczne, językowe), akcję #edukatywni (uczniowie mogą publikować w mediach społecznościowych prowadzone przez siebie lekcje z danego przedmiotu; dla najlepszych przewidziano m.in. laptopa gamingowego)... Wszystko brzmi to umiarkowanie atrakcyjne (tj. tak zakładam, sam wypełniłem parę quizów w ramach rozrywki), jednak ministerstwo przewidziało na szczęście także dużo ciekawsze rzeczy.

Jutro o 11:00 ruszy więc webinarium „Prezentacja na 6!” uczące, jak dzięki prostym w obsłudze narzędziom, przygotować atrakcyjną prezentację. O 14:00 rusza zaś seria „Rób Gry Wideo”, podczas których:

Przez 6 dni będzie można zdobyć wiedzę z projektowania gier, tworzenia prototypów, wykorzystania silnika Unity, podstaw skryptowania oraz wielu innych tematów.

To jednak nie koniec! W sobotę ruszy pięciodniowy (120 godzin) Game Jam Online – pomysł zaskakująco ambitny, dlatego warto go jak najszerzej rozreklamować.

Osoby, które nie mają ochoty realizować się akurat na tym polu, mogą wziąć udział w rozgrywanych codziennie (do 27 marca) sesjach RPG Online. Odbywają się one na Discordzie i są przeznaczone dla osób w wieku 14-19 lat (inni również mogą się zgłaszać, ale trafią na listę rezerwową); zainteresowani szczegółami (jak np. systemem ogrywanym na danej sesji – wśród nich m.in. D&D, Zew Cthulhu czy Wiedźmin) powinni zajrzeć TUTAJ.

I w końcu last but not least Minecraft:

W ramach Grarantanny powstanie serwer Minecraft , na którym rozegrany zostanie konkurs na tworzenie replik znanych budowli. Zachęcamy młodzież do wspólnego budowania cudu cyfrowego świata. Do Waszej dyspozycji będzie działka, niezbędne materiały budowalne i nieskończony pokład kreatywności. Budować możecie sami lub dzielić zabawę ze znajomymi.

22 marca rozpocznie się także konkurs na najlepsze prace w grze Mojangu.

Jak widzicie, ku chyba powszechnemu zaskoczeniu Grarantanna nie jest tylko przygotowanym na szybko zapychaczem, a naprawdę porządną propozycją dla młodzieży (i  nie tylko). Jeżeli więc odrobiliście lekcje, a książki/filmy/gry z kupki wstydu zdążyliście już zaliczyć, zajrzyjcie TUTAJ

#OgrajWirusa

Dodaj komentarz ν
Podziel się:
Wasze komentarze, opinie, uwagi
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy. Zaloguj się lub Załóż konto
piątek, 20 marca 2020, 11:15   SolInvictus
Gdyby jeszcze Ci glupi ludzie faktycznie w domach siedzieli. Nie wiem, jak u Was, ale na swoim warszawskim osiedlu ciagle widze spacerujace w grupkach dzieciaki korzystajace z ladnej pogody. No ale, glupie dzieci, glupi rodzice - tak to zwykle jest.
piątek, 20 marca 2020, 10:16   sadpanda
A ja się zastanawiałem czemu mam pingi 500+ w War Thunder...Swoją drogą infrastruktura telekom TPsy->Idea->Orange to porażka. Jak chciałem mieć szybsze łącze, to mi powiedzieli, że na mojej linii nie da się szybciej niż zawrotne 6Mbps (w teorii, w praktyce to jakieś 1,5), a remontu nie zrobią, bo im się nie opłaca. Konkurencji nie ma z tego samego powodu. Taki urok mieszkania między dwoma cmentarzami, jeziorem i drogą krajową :(
czwartek, 19 marca 2020, 18:21   Dobko
Politechnika Śląska ogłosiła że przerwa w nauce na ich uczelni będzie obowiązywała do 30.04.2020 tak tylko dla informacji nawiązując do pierwszego zdanie w tym newsie
czwartek, 19 marca 2020, 17:58   jacus323
Sesja RPG w systemie Wiedźmin dla osób w wieku 14-19 lat? Hm. Okej.
czwartek, 19 marca 2020, 17:37   MasterKondi
Można się śmiać, ale inicjatywa całkiem spoko. Ciekawi mnie czy jeszcze w jakimś innym kraju rząd zrobił coś takiego.
czwartek, 19 marca 2020, 17:37   Bluearga
Ogólnie wszystko fajnie w tych inicjatywach, tylko szkoda, że przez te cyrki internet w Polsce zaczyna działać coraz gorzej. 16 marca zresztą większość Polski nawet go nie miała bo infrastruktura Orange już wykitowała, a będzie raczej tylko gorzej... No ale zawsze są jeszcze gry planszowe :P
czwartek, 19 marca 2020, 17:23   Grimuald
Antoni Macierewicz jako Mistrz Gry? To ja się zapisuje na taką sesję RPG :D
czwartek, 19 marca 2020, 15:39   Puncol
I nagle filmik z "jak pan spędzi Sylwestra? Bede grał w gre" nabiera nowego znaczenia...
czwartek, 19 marca 2020, 15:35   SerwusX
Quizy historyczne. Nasz rząd to wie, jak zachęcić młodzież do czegokolwiek. xD
Co do tych sesji. Ciekawe kto je poprowadzi?
czwartek, 19 marca 2020, 15:16   zadymek
"quizy historyczne o najważniejszych wydarzeniach z historii Polski (szczerze mówiąc, nie wiem dlaczego nie pokuszono się również o zadania związane z powszechną)"
I przepuścić okazję do indoktrynacji dziatwy w duchu "wartości"? No Pan?

Najczęściej czytane

Najczęściej komentowane

Artykuły

Ciekawostka: w XVII wieku bobry uważane były za potrawę postną. Z kolei w Innsmouth...

Komentarzy:
2

Którą wybierzesz? Pieśń o przygodzie, wolności i historii, pieśń o zdegenerowanych bandytach na Dziwnym Zachodzie, a może pieśń o niedającej się opisać grozie?

Komentarzy:
5

Popularnemu Pac-Manowi stuka właśnie 40 lat. Takiej rocznicy nie możemy zignorować. Ale, że na jego temat pisałem dość obszernie ze 2 lata temu (CDA 02/2018), dziś tylko w telegraficznym skrócie przypomnę najważniejsze informacje na jego temat.

Komentarzy:
2

Machamy biało-czerwoną flagą i gramy na baczność, pożerając ogórki kiszone, bo w tworzeniu każdej z tych gier brali udział Polacy. 

Komentarzy:
1

Galerie zdjęć

Gry A-Z

Wyszukaj: Szukaj
0 - 9 A B C D E F G H I
J K L M N O P Q R S T
U V W X Y Z