Logowanie do CD-ACTION

Zamknij [X]
Załóż sobieNie masz konta?

Co daje konto w serwisie cdaction.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Devotion: Wymazane z sieci za krytykę chińskiego reżimu, uwiecznione w bibliotece Harvardu

Wokulski sobota, 22 lutego 2020, 16:59 News

Developerzy czują się zaszczyceni.

Devotion, gra-horror która ostatecznie zmieniła życie developerów w takowy, znalazło bezpieczne schronienie w harwardzkiej bibliotece. Produkcja zawierała w sobie odniesienia do chińskiego reżimu przez co stała się na cenzurowanym. W ciągu kilku tygodni rządowi oraz zwolennikom władzy udało się doprowadzić do całkowitego wymazania gry z egzystencji, przypieczętowanego skasowaniem ze Steama.

Biblioteka, która zaoferowała archiwizację jest częścią instytutu Harvard-Yenching. Znajdująca się na kampusie uniwersytetu placówka jest główną lokalizacją harwardzkich zbiorów związanych z Azją Wschodnią i – jak twierdzą właściciele, a my nie śmiemy zaprzeczać – największym źródłem azjatyckich tekstów poza Azją w ogóle.

– Jako projektanci gier w życiu byśmy nie pomyśleli, że pewnego dnia zostaniemy częścią jej prestiżowych zbiorów – pisze przedstawiciel twórców w oficjalnym oświadczeniu. – Oprócz docenienia całym sercem danej nam rozpoznawalności, wykorzystaliśmy tę szansę aby przemyśleć możliwości jakie stoją przed naszymi następnymi produkcjami.

Devotion to wyprodukowany przez Red Candle Games horror psychologiczny. Wydana 19 lutego 2019 produkcja opowiada historię pisarza uwięzionego w hotelu służącym za miejsce kultu. Przechodząc przez kolejne etapy odkrywamy kryjącą się za pokojami mroczną tajemnicę. Grę zapełniają odnośniki do chińskiego życia, kultury popularnej i tamtejszej duchologii. Można w niej również znaleźć assety – np. plakaty – obrażające prezydenta Xi Jinpinga. Wywołało to burzę w Chinach oraz ostrą reakcję władz. Po zamknięciu biura wydawcy, zbombardowaniu recenzjami, licznych pogróżkach, zablokowaniu fraz związanych z horrorem na najpopularniejszych chińskich forach oraz całkowitemu usunięciu ze Steama produkcja pozostaje oficjalnie niedostępna.

Dodaj komentarz ν
Podziel się:
Wasze komentarze, opinie, uwagi
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy. Zaloguj się lub Załóż konto
poniedziałek, 24 lutego 2020, 3:54   asparagus
@MegaStorm
Tak, śmiem.
(1) Związki frazeologiczne to znacznie poważniejsza sprawa niż to, o czym piszesz w moim przypadku. Pan redaktor wydaje się średnio mówić po polsku. Oprócz tego, o czym pisałem są tam inne kwiatki, że wspomnę jedynie "wymazanie z egzystencji"...
(2) Artykuł to coś innego, niż wpis na forum. We wpisach stosujemy :), ): itp. itd. Znaj proporcję, mocium panie...
Wyjaśniłem troszkę?
niedziela, 23 lutego 2020, 21:56   SerwusX
@KucharzSnaf
Rzadko komentujesz, ale kojarzę twoje komentarze bardzo dobrze. Za każdym razem bije z nich ten sam pretensjonalny i pogardliwy ton, a do tego przeważnie kogoś obrażasz. Weź się ogarnij i wyjmij w końcu ten kij z tyłka.
niedziela, 23 lutego 2020, 21:34   MegaStorm
@asparagus
Naprawdę śmiesz kogoś upominać w kwestiach językowych, stawiając wielokropek przed innym znakiem przestankowym?
niedziela, 23 lutego 2020, 20:59   DETHKARZ
@KucharzSnaf Tak jak powiedział kicunio. Lecz się.
niedziela, 23 lutego 2020, 16:33   asparagus
Hmm... Panie Redaktorze..., z jakiego języka wziął Pan zwrot: "stała się na cenzurowanym"...?
niedziela, 23 lutego 2020, 12:41   lee32147
@KucharzSnaf O co dokładnie Ci chodzi? Biorąc pod uwagę, że gra zniknęła ze Steama ze względu na chiński rząd, a DETHKARZ mówi również o Chinach i o zmianie władzy prawdopodobnie w Chinach, wspominanie o Żydach i nazistach jest nietrafione. Gra jest horrorem, w którym pojawiają się elementy folkloru i wierzeń Tajwanu (twórcy pochodzą z Tajwanu), a przez porównanie przywódcy Chin do Kubusia Puchatka na jednym medalionie powieszonym na ścianie (dodatkowo po chińsku) gra wyleciała z oficjalnej dystrybucji.
niedziela, 23 lutego 2020, 12:00   kicunio
@KucharzSnaf To się da leczyć.
niedziela, 23 lutego 2020, 9:28   KucharzSnaf
@DETHKARZ Skąd się biorą tacy ludzie mający mózgi wyprane syjonistyczną zakłamaną propagandą, zresztą sytuacja z tą grą to też pewnie kolejna akcja mając na celu zaatakowanie Chin, a która nie ma nic wspólnego z prawdą. Gdy np. kolejny Call Of Duty był tak zrobiony, że to my Polacy bylibyśmy nazistami których trzeba zabić bo w obozach trzymamy żydów to wszystko byłoby w porządku?
niedziela, 23 lutego 2020, 0:55   DETHKARZ
To dlatego teraz koronawirus masakruje chiny. Oby się władza zmieniła.
sobota, 22 lutego 2020, 20:37   Aqwet
Dziś to szukałem po tym newsie na steamie i jest tylko soundrack do kupienia

Najczęściej czytane

Najczęściej komentowane

Artykuły

…ale w wyobraźni frunę na skrzydłach indyków!

Komentarzy:
2

Strażnicy powrócą za około dwa miesiące. W jakiej są kondycji?

Komentarzy:
1

Myśl na dziś: Często o najfajniejszych chwilach w naszym życiu dowiadujemy się dopiero od świadków.

Komentarzy:
1

Jak w kilku słowach scharakteryzować najnowszego FPS-a id Software? Otóż Doom Eternal to survival horror. Tyle, że tym razem to gracz jest źródłem grozy, tym straszliwym monstrum niosącym śmierć i zniszczenie, a demony istotami rozpaczliwie walczącymi o życie. I jest to zdecydowanie nierówna walka.

Komentarzy:
17

Galerie zdjęć

Gry A-Z

Wyszukaj: Szukaj
0 - 9 A B C D E F G H I
J K L M N O P Q R S T
U V W X Y Z