Logowanie do CD-ACTION

Zamknij [X]
Załóż sobieNie masz konta?

Co daje konto w serwisie cdaction.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Nintendo PlayStation (tak, dobrze widzicie) wystawione na aukcję, cena już przekroczyła 30 tysięcy dolarów

Witold czwartek, 13 lutego 2020, 13:36 News

To podobno ostatni egzemplarz na Ziemi – i to do tego działający!

Nie każdy zna burzliwą historię stojącą za powstaniem pierwszego PlayStation, a ci którzy już ją słyszeli, do dziś zastanawiają się, jak Nintendo mogło wyhodować sobie tak potężną konkurencję. Na przełomie lat 80. i 90. rozpoczął się boom na płyty CD, jednak w tym czasie żadna obecna na rynku konsola nie była w stanie ich odtwarzać. Czołowe firmy jak Nintendo czy Sega szybko rozpoczęły projektowanie odpowiednich nakładek do swoich sprzętów. Ta pierwsza postanowiła stworzyć urządzenie we współpracy z Sony, firmą zapewniającą w tym czasie system dźwiękowy dla SNES-a.

Niestety, spory licencyjne (dotyczące tego, kto zarabiać ma na filmach czy muzyce) doprowadziły do głośnego zerwania współpracy między spółkami. Sprawa była o tyle kontrowersyjna, że w 1991 podczas Consumer Electronics Show Sony zapowiedziało PlayStation jako urządzenie peryferyjne dla SNES-a, a dzień później Nintendo w trakcie tych samych targów... ogłosiło współpracę (zresztą także nieudaną) z Philipsem, mającą na celu stworzenie rozszerzenia CD dla swojej konsoli.

Dalszą historię dobrze znacie, jednak nie każdy wie, że Sony zdążyło przygotować ok. 200 prototypów „Nintendo PlayStation”. Słuch o nich zaginął, a zdecydowana większość (jeżeli nie prawie wszystkie) została podobno zniszczona. Teraz po raz pierwszy w historii legendarne urządzenie trafiło na aukcję. Przedmiot pochodzi (najprawdopodobniej) z 1992 i ciągle jest w stanie uruchamiać kartridże ze SNES-a. Czytnik płyt CD nie działał w momencie odnalezienia prototypu (w 2009), jednak od tego czasu został naprawiony. Da się więc na nim posłuchać muzyki – i niestety tylko tyle, ponieważ nigdy nie powstało żadne oprogramowanie dla Nintendo PlayStation.

Jak możemy przeczytać w opisie, ten konkretny egzemplarz należał przez długi czas do słynnego Olafa Olafssona, pierwszego prezesa Sony Computer Entertainment. Wyjątkowo urządzenie znajdziecie TUTAJ. W chwili, gdy piszę te słowa, najwyższa oferta wynosi 31 tysięcy dolarów – niemało, jednak do zakończenia aukcji pozostały dwa tygodnie. Cena z pewnością więc jeszcze podskoczy.

Dodaj komentarz ν
Podziel się:
Wasze komentarze, opinie, uwagi
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy. Zaloguj się lub Załóż konto
niedziela, 16 lutego 2020, 10:50   witold
@kubabyk W chwili pisania newsa było to 31 tysięcy dolarów (cena wywoławcza) – teraz jest to 350 tysięcy. I rośnie.
piątek, 14 lutego 2020, 17:08   KUBA86pl
Wczoraj było 31.000$, istne szaleństwo.... PS Na naszym rodzimym portalu co jakiś czas pojawia się wersja deweloperska PSX za 30.000 zł
piątek, 14 lutego 2020, 11:20   luke11685
Kiedy Sega Earth i Sega Blackbelt zostaną wystawione na aukcji?
piątek, 14 lutego 2020, 9:41   kubabyk
Witold, tam jednego zera brakuje bo jest 310 tysięcy (!), a nie sądzę, że akurat dziesięciokrotnie by skoczyło od wczoraj.
czwartek, 13 lutego 2020, 19:15   freynir
Dodatkowo (jak podają na w/w stronie) zostało zakupione na wyprzedaży po zlikwidowanej firmie w pakiecie wiązanym- dobrze, że ktoś się zorientował co kupił razem ze starymi drukarkami, telefonami itd, itp.

Najczęściej czytane

Najczęściej komentowane

Artykuły

Żadna z poniższych gier nie ma z najlepszymi przyjaciółmi człowieka (fight me!) nic wspólnego, ale korzystając z okazji, zapraszam na koci stream charytatywny – dziś ok. 20.00 na twitch.tv/9kier.

Komentarzy:
2

Wyobraź sobie, że wsiadamy do wehikułu czasu, wbijamy datę – rok 1986 – i naciskamy czerwony guzik... Zzzium! Witamy w PRL-u, gdy w telewizji były dwa kanały, w radiu rozbrzmiewały Kombi i Kapitan Nemo (Lorelei!) , a pojęcie „oryginalnej gry” nie istniało w świadomości polskiego gracza.

Komentarzy:
23

Myśl na dziś: Wystarczy wejść do piekarnika, by twoje życie zmieniło się o 180°.

Komentarzy:
1

Podczas prezentacji i sesji hands on Outriders otrzymałem widowiskową rozgrywkę, interesujące pomysły, zalążek czegoś, co może okazać się niezłą historią i obietnicę braku jakichkolwiek mikrotransakcji. Nie doczekałem się natomiast pokazu własnej tożsamości.

Komentarzy:
2

Galerie zdjęć

Gry A-Z

Wyszukaj: Szukaj
0 - 9 A B C D E F G H I
J K L M N O P Q R S T
U V W X Y Z