Logowanie do CD-ACTION

Zamknij [X]
Załóż sobieNie masz konta?

Co daje konto w serwisie cdaction.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Nintendo PlayStation (tak, dobrze widzicie) wystawione na aukcję, cena już przekroczyła 30 tysięcy dolarów

Witold czwartek, 13 lutego 2020, 13:36 News

To podobno ostatni egzemplarz na Ziemi – i to do tego działający!

Nie każdy zna burzliwą historię stojącą za powstaniem pierwszego PlayStation, a ci którzy już ją słyszeli, do dziś zastanawiają się, jak Nintendo mogło wyhodować sobie tak potężną konkurencję. Na przełomie lat 80. i 90. rozpoczął się boom na płyty CD, jednak w tym czasie żadna obecna na rynku konsola nie była w stanie ich odtwarzać. Czołowe firmy jak Nintendo czy Sega szybko rozpoczęły projektowanie odpowiednich nakładek do swoich sprzętów. Ta pierwsza postanowiła stworzyć urządzenie we współpracy z Sony, firmą zapewniającą w tym czasie system dźwiękowy dla SNES-a.

Niestety, spory licencyjne (dotyczące tego, kto zarabiać ma na filmach czy muzyce) doprowadziły do głośnego zerwania współpracy między spółkami. Sprawa była o tyle kontrowersyjna, że w 1991 podczas Consumer Electronics Show Sony zapowiedziało PlayStation jako urządzenie peryferyjne dla SNES-a, a dzień później Nintendo w trakcie tych samych targów... ogłosiło współpracę (zresztą także nieudaną) z Philipsem, mającą na celu stworzenie rozszerzenia CD dla swojej konsoli.

Dalszą historię dobrze znacie, jednak nie każdy wie, że Sony zdążyło przygotować ok. 200 prototypów „Nintendo PlayStation”. Słuch o nich zaginął, a zdecydowana większość (jeżeli nie prawie wszystkie) została podobno zniszczona. Teraz po raz pierwszy w historii legendarne urządzenie trafiło na aukcję. Przedmiot pochodzi (najprawdopodobniej) z 1992 i ciągle jest w stanie uruchamiać kartridże ze SNES-a. Czytnik płyt CD nie działał w momencie odnalezienia prototypu (w 2009), jednak od tego czasu został naprawiony. Da się więc na nim posłuchać muzyki – i niestety tylko tyle, ponieważ nigdy nie powstało żadne oprogramowanie dla Nintendo PlayStation.

Jak możemy przeczytać w opisie, ten konkretny egzemplarz należał przez długi czas do słynnego Olafa Olafssona, pierwszego prezesa Sony Computer Entertainment. Wyjątkowo urządzenie znajdziecie TUTAJ. W chwili, gdy piszę te słowa, najwyższa oferta wynosi 31 tysięcy dolarów – niemało, jednak do zakończenia aukcji pozostały dwa tygodnie. Cena z pewnością więc jeszcze podskoczy.

Dodaj komentarz ν
Podziel się:
Wasze komentarze, opinie, uwagi
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy. Zaloguj się lub Załóż konto
poniedziałek, 23 marca 2020, 0:09   KUBA86pl
Aukcja zakończyła się bodajże 2020.03.06. Konsolę wylicytowano za ... $360,000
poniedziałek, 2 marca 2020, 14:33   KUBA86pl
Updare: CURRENT BID: $280,000
piątek, 21 lutego 2020, 11:30   KUBA86pl
Szaleństwo: CURRENT BID: $300,000
niedziela, 16 lutego 2020, 10:50   witold
@kubabyk W chwili pisania newsa było to 31 tysięcy dolarów (cena wywoławcza) – teraz jest to 350 tysięcy. I rośnie.
piątek, 14 lutego 2020, 17:08   KUBA86pl
Wczoraj było 31.000$, istne szaleństwo.... PS Na naszym rodzimym portalu co jakiś czas pojawia się wersja deweloperska PSX za 30.000 zł
piątek, 14 lutego 2020, 11:20   luke11685
Kiedy Sega Earth i Sega Blackbelt zostaną wystawione na aukcji?
piątek, 14 lutego 2020, 9:41   kubabyk
Witold, tam jednego zera brakuje bo jest 310 tysięcy (!), a nie sądzę, że akurat dziesięciokrotnie by skoczyło od wczoraj.
czwartek, 13 lutego 2020, 19:15   freynir
Dodatkowo (jak podają na w/w stronie) zostało zakupione na wyprzedaży po zlikwidowanej firmie w pakiecie wiązanym- dobrze, że ktoś się zorientował co kupił razem ze starymi drukarkami, telefonami itd, itp.

Najczęściej czytane

Najczęściej komentowane

Artykuły

W tym tygodniu zostawiam jeden długi sygnał i dwa krótkie.

Komentarzy:
1

W dobrze strzeżonym podziemnym kompleksie, w murach więzienia, w ścianach starego domu?

Komentarzy:
5

Tradycja i nowoczesność, Japonia i Wielka Brytania. Tak jak wędrówka Jina Sakaiego, który odrzuca samurajskie wartości i staje się duchem, tak ścieżka dźwiękowa Ghost of Tsushima łączy odmienne światy.

Komentarzy:
8

Kiedy myślisz o kinie samurajskim, automatycznie przychodzi do głowy jedno nazwisko – Kurosawa. Jeśli więc ktoś ma ambicję stworzyć olbrzymiego sandboxa z akcją osadzoną w XIII-wiecznej Japonii, z konieczności będzie musiał szukać inspiracji w obrazach mistrza. Nie inaczej było w przypadku Ghost of Tsushima.

Komentarzy:
5

Galerie zdjęć

Gry A-Z

Wyszukaj: Szukaj
0 - 9 A B C D E F G H I
J K L M N O P Q R S T
U V W X Y Z