Logowanie do CD-ACTION

Zamknij [X]
Załóż sobieNie masz konta?

Co daje konto w serwisie cdaction.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

HITEuropa Universalis IV: Paradox testuje abonament na dodatki

Cursian piątek, 24 stycznia 2020, 11:01 News
pc
Europa Universalis IV: El Dorado
Europa Universalis IV: El Dorado

Poznaliśmy jego nieoficjalną cenę.

Jeśli zdarza się wam grać w tytuły Paradoksu wiecie zapewne, że zakupienie wszystkich dodatków (niejednokrotnie w istotnym stopniu rozbudowujących kluczowe mechanizmy) to zabawa dla bogatych. Weźmy na przykład Europa Universalis IV. O ile w ramach obowiązującej właśnie promocji na Steamie „podstawkę” można kupić za 35 złotych, to już nabycie wszystkich DLC wyrwie wam z portfela ponad 600 złociszy. Na wyprzedaży.

Pojawiają się argumenty, że Paradox nie ma większego wyboru, bo tworzy niszowe gry, które w innym przypadku byłby zwyczajnie nieopłacalne. Nie zmienia to jednak faktu, że mając do wyboru „gołą” wersję lub wydanie małej fortuny, wielu nowych graczy w ogóle sobie odpuszcza. Wydawca jest tego w pełni świadomy, dlatego rozważa ciekawe rozwiązanie, które ma szansę zadowolić obie strony.

Jakiś czas temu czwarta „Europa” wzbogaciła się o łatkę 1.29.4. Z pozoru nie wprowadzała ona żadnych zmian, ale szybko wyszło na jaw, że dzięki niej wybrana grupa osób ma okazję przetestować opcję, która może – choć wcale nie musi – otworzyć kolejny rozdział w historii firmy. Mowa o abonamencie na rozszerzenia. Za jego sprawą odbiorca ma uzyskać dostęp do całej zawartości gry, łącznie ze wszystkimi dodatkami i rozszerzeniami. Naturalnie nie zastąpiłoby to tradycyjnej sprzedaży, a jedynie stanowiło jej uzupełnienie. Ile trzeba by za coś takiego zapłacić? Na ten moment oficjalnie nic nie wiadomo, ale w sieci pojawiły się screeny, które sugerują, że mowa o 18 złotych miesięcznie. Dużo to czy mało musicie ocenić sami.

Należy stanowczo podkreślić, że na tę chwilę to jeszcze nic pewnego i nie wiadomo, czy Paradox ostatecznie zdecyduje się na wprowadzenie abonamentu. Jeśli tak, kwestią czasu będzie zapewne przeszczepienie podobnego rozwiązania do Stellaris, Crusader Kings II, Cities: Skylines czy innych gier wydawcy. Osobiście najbardziej interesuje mnie to w kontekście zapowiadanego na ten rok Vampire: The Masquerade – Bloodlines 2. Nie jest to co prawda strategia, ale potencjał na milion dodatków wydaje się oczywisty: nowe stronnictwa, klany, zadania… Cóż, poczekamy, zobaczymy.

Dodaj komentarz ν
Podziel się:
Wasze komentarze, opinie, uwagi
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy. Zaloguj się lub Załóż konto
sobota, 25 stycznia 2020, 14:42   Scouser
sabaru - wolny rynek, masz do tego prawo.
piątek, 24 stycznia 2020, 22:47   Terminus223
To ma sens,cities skylines jest teraz nawet w gamepassie,ale nawet nie chce mi się ruszać podstawki widząc tonę (całkiem fajnych) dlc które kosztują baardzo dużo. Skuteczny odstraszacz
piątek, 24 stycznia 2020, 22:30   sabaru
Chyba zacznę robić gry byle jakie i zbijać kasę na naiwnych graczach bo jak się okazuje kupią wszystko co im się wciśnie.
piątek, 24 stycznia 2020, 19:22   Moooras
Na pewno jest to lepsze rozwiązanie niż kupowanie wszystkiego.
piątek, 24 stycznia 2020, 18:28   Scouser
Mathius - Origin już ma abonament za korzystanie z ich usług. Jak kupisz grę to zagrasz, jak nie kupisz żadnej to możesz włączyć abonament.
piątek, 24 stycznia 2020, 17:59   Ciachun
A na humblebundle za 17 dolców jest podstawka plus wszystkie duże dodatki :)
piątek, 24 stycznia 2020, 15:30   Mathius
Jeszcze brakuje tego, żeby każda platforma jak np. steam czy origin zaczęła wprowadzać abonament miesięczny za możliwość korzystania z ich usług...
piątek, 24 stycznia 2020, 11:47   kaim552
"O ile w ramach obowiązującej właśnie promocji „podstawkę” można kupić za 35 złotych, to już nabycie wszystkich DLC wyrwie wam z portfela ponad 600 złociszy. Na wyprzedaży." Obecnie na humble bundle jest podstawka za 1$ i pakiet prawie wszystkich "ważnych" dlc za 17$ ~65zł.

O autorze

Cursian

Podobne newsy

Najczęściej czytane

Najczęściej komentowane

Artykuły

W tym tygodniu zostawiam jeden długi sygnał i dwa krótkie.

Komentarzy:
2

W dobrze strzeżonym podziemnym kompleksie, w murach więzienia, w ścianach starego domu?

Komentarzy:
5

Tradycja i nowoczesność, Japonia i Wielka Brytania. Tak jak wędrówka Jina Sakaiego, który odrzuca samurajskie wartości i staje się duchem, tak ścieżka dźwiękowa Ghost of Tsushima łączy odmienne światy.

Komentarzy:
8

Kiedy myślisz o kinie samurajskim, automatycznie przychodzi do głowy jedno nazwisko – Kurosawa. Jeśli więc ktoś ma ambicję stworzyć olbrzymiego sandboxa z akcją osadzoną w XIII-wiecznej Japonii, z konieczności będzie musiał szukać inspiracji w obrazach mistrza. Nie inaczej było w przypadku Ghost of Tsushima.

Komentarzy:
5

Galerie zdjęć

Gry A-Z

Wyszukaj: Szukaj
0 - 9 A B C D E F G H I
J K L M N O P Q R S T
U V W X Y Z