18
21.01.2020, 09:23Lektura na 3 minuty

Rockstar zaoszczędził w 2019 kilkadziesiąt milionów funtów na ulgach podatkowych

To ponad 1/3 wszystkich branżowych ulg w Wielkiej Brytanii w tym czasie.


Witold Tłuchowski

Nikt chyba nie wątpi, że twórcy serii GTA są mocno związani z Wielką Brytanią – w końcu to tutaj znajduje się kilka studiów firmy, na czele z Rockstar North. Mimo tego i tak byliśmy nieco zaskoczeni, gdy w połowie 2019 usłyszeliśmy, że studio zaoszczędziło w ostatnich latach na ulgach podatkowych aż 42,3 miliona funtów – przede wszystkim dzięki temu, iż ich tytuły są „kulturowo brytyjskie” (tak, mówimy GTA oraz Red Dead Redemption). Rzecz jasna punkty w tym swego rodzaju teście kulturowym otrzymywało się w dużej mierze za zatrudnianie lokalnych (tzn. z Europejskiego Obszaru Gospodarczego) pracowników, nagrywanie dialogów i muzyki w Zjednoczonym Królestwie etc. Wciąż jednak wiele osób oburzała duża korporacja korzystająca z ulga mającej – w teorii – wspierać mniejszych brytyjskich developerów.

Nie będzie chyba zdziwieni, jeżeli powiem wam, że nic się w tej kwestii nie zmieniło. Jak donosi Tax Watch Rockstar North w 2019 zachował w ramach Video Games Tax Relief (ulgi podatkowej na gry wideo) 37,6 milionów funtów (ponad 187 milionów złotych), co stanowiło w tym czasie aż 37% wszystkich ulg tego rodzaju w Wielkiej Brytanii. Od startu programu Rockstar zaoszczędził prawie 80 milionów (blisko 400 milionów złotych).

Co ciekawe, od czasu wprowadzenia Video Games Tax Relief złożono 1100 podań o wspomnianą ulgę – z tego aż 1/4 pochodziła od Rockstara (z, jak zauważa Tax Watch, tylko dwoma grami się do niej kwalifikującymi).

Portal wskazuje również na to, że obecne ulgi, z których korzysta Rockstar, są związane – bez zaskoczenia – z kolejną częścią GTA.


Studia mogą zgłaszać się do VGTR przed ukończeniem produkcji gry, a ogromne sumy, o której ubiega się Rockstar, są prawdopodobnie związane z kosztami tworzenia GTA VI. Ponieważ VGTR jest związany z wydatkami na produkcję, duże kwoty ulg wskazuje na skalę wydatków Rockstar na rozwój gier.


Dość szybko pojawiły się zarzuty, że tak duża firma jak Rockstar, nie powinna korzystać z tego rodzaju ulg. Studio odpowiedziało na nie portalowi VG24/7 poniższym oświadczeniem:


Brytyjski program wspierający rozwój szerokiej gamy branż kreatywnych poprzez ulgi podatkowe jest udowodnionym sukcesem. Program bezpośrednio przyczynił się do znacznego zwiększenia inwestycji Rockstar Games w Wielkiej Brytanii, tworząc ponad 1000 wysoko wykwalifikowanych i długoterminowych miejsc pracy w Londynie, Lincoln, Yorkshire i Szkocji. Ta inwestycja i sukces brytyjskich gier wideo wspieranych przez program nie tylko w znacznym stopniu przyczyniają się do rozwoju gospodarki i zwiększenia wpływów z podatków w Wielkiej Brytanii, ale także pomagają umocnić jej pozycję na czele branży gier wideo.


W obronie programu stanęło również UK Interactive Entertainment. W opublikowanym oświadczeniu organizacja stwierdziła, że na każdy funt zainwestowany w ten sposób w branżę gier przypadają 4 funty zwrotu do krajowej gospodarki. Do tego:


VGTR bezpośrednio wspiera 4320 pełnoetatowych miejsc pracy o wysokiej wydajności na stanowiskach związanych z tworzeniem gier – prawie jedną trzecią całej krajowej siły roboczej w tej branży.



Czytaj dalej

Redaktor
Witold Tłuchowski

Czytelnik CD-Action od prawie 25 lat, redaktor od 2018. Kocham Soulsy i zrobię wszystko, by inni też je pokochali. Szef działów zapowiedzi i recenzji.

Profil
Wpisów5501

Obserwujących13

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze