Logowanie do CD-ACTION

Zamknij [X]
Załóż sobieNie masz konta?

Co daje konto w serwisie cdaction.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Ruszyła kampania za uzwiązkowieniem branży gier wideo

Witold środa, 8 stycznia 2020, 14:42 News

W sprawę zaangażował się największy w Stanach związek zawodowy zrzeszający pracowników mediów i telekomunikacji, więc nie są to już przelewki.

Warunki w pracy w branży gier wideo z pewnością są jedną z ważniejszych kwestii podnoszonych w ostatnich latach. Temat, o którym przez lata raczej nie wspominano, znalazł się nagle na językach wszystkich, kiedy ze wszystkich stron developerskiego świata zaczęły płynąć doniesienia o nieustannym crunchu, toksycznej atmosferze w biurach, złym traktowaniu części pracowników i seksizmie czy wręcz molestowaniu. Niewesoły los pracowników Telltale, zwolnionych właściwie z dnia na dzień, dla niejednego był kroplą, która przelała czarę goryczy.

Nic więc dziwnego, że w ramach poszukiwań rozwiązania problemu wiele osób zwraca się ku idei związków zawodowych. Tych w branży jest wciąż niewiele (m.in. pierwsze STJV oraz Game Workers Unite UK), ale wśród samych twórców panuje przekonanie, że byłyby bardzo pomocne i tylko kwestią czasu jest ich upowszechnienie.

Przyśpieszyć ten proces chce Communication Workers of America, największy związek zawodowy zrzeszający pracowników mediów i telekomunikacji w USA (ponad 450 tysięcy członków). Jak donosi LA Times, CWA wraz z organizacją Game Workers Unite ruszyło z akcją „Campaign to Organize Digital Employees” (Kampanią na rzecz organizacji pracowników przemysłu cyfrowego). Wsparcie potężnego związku z pewnością nie zaszkodzi sprawie, chociaż jego szczegółów finansowych nie zdradzono. W projekt została zaangażowana jedna ze współzałożycielek GWU, Emma Kinema. W rozmowie z LA Times stwierdziła:

Z mojego doświadczenia związanego z samoorganizacją w branży gier wynika, że ludzie mają bardzo małe pole do manewru z powodu braków zasobów, prawnego know-how oraz funduszów – jest to bardzo trudne. Dekady gromadzenia doświadczenia i zasobów przez organizację taką jakCWA może przenieść to na zupełnie nowy poziom.

Dodała również, że jej zdaniem jeden związek łączący wszystkich przedstawicieli branży jest najlepszym rozwiązaniem:

Wierzymy, że pracownicy są najsilniejsi, gdy trzymają się razem w jednym związku, dzięki czemu poszczególne specjalizacje nie mogą być rozgrywane przeciwko sobie – taka sytuacja nie jest dobra dla zatrudnionych. Sądzę, że w grach i przemyśle technologicznym model wall-to-wall [całościowy, bez podziału na poszczególne zawody jak programista, tester, grafik etc. – red.] sprawdza się najlepiej.

Dodaj komentarz ν
Podziel się:
Wasze komentarze, opinie, uwagi
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy. Zaloguj się lub Załóż konto
piątek, 10 stycznia 2020, 16:00   notoco42
To, że w tym strajku niewiele wywalczyli to argument, żeby całkowicie zlikwidować związek nauczycieli? Przede wszystkim pracodawca nauczycieli, czyli państwo, nie czuje się bezkarny, nie może zrobić z nimi co chce, bo związek zareaguje. Ja pracuję w takiej branży, gdzie nie mogę liczyć na żadne wsparcie. Panuje wolna amerykanka. Dałbym wiele, żeby mieć choć w połowie takie wsparcie, jak nauczyciele, nawet jeśli trochę nieudolne. Ale nie zrozumiesz tej potrzeby, jeżeli nigdy nie byłeś prekariuszem.
piątek, 10 stycznia 2020, 15:04   Scouser
notoco42 - i co takiego zrobiły związki zawodowe by pomóc nauczycielom czy pracownikom LOT?
Oświeć mnie, podaję konkretne przykłady gdzie związki nie są w stanie nic zrobić i tylko się pogrążają.
czwartek, 9 stycznia 2020, 15:55   notoco42
Natomiast fakty są takie, że zaglądanie do słownika nie boli, choć wymaga trochę czasu.
czwartek, 9 stycznia 2020, 15:38   tommy50
Legenda glosi, ze kiedys zekomo zwiazki zawodowe pomogły jakims pracownikom.
Mnie uczono, ze zwiazki zawodowe istnieja tylko pp to, zeby ciagnac skladki czlonkowskie i zabezpieczac prezesow przez zwolnieniem.
czwartek, 9 stycznia 2020, 14:33   notoco42
Bluearga - widać, że nigdy nie pracowałeś u żadnego janusza i nie masz pojęcia o tym, jak szeregowi pracownicy są traktowani. Pracownicy, którzy nie mają związku zawodowego ani środków, żeby sądzić się z wykorzystującym ich pracodawcą, ani zbyt wielu opcji na lepszą pracę.
czwartek, 9 stycznia 2020, 14:31   notoco42
Bluearga - dzięki mnie? a co ja takiego zrobiłem, że przeze mnie stopa bezrobocia wzrośnie? To ja podniosłem minimalną? Myślisz, że akurat popieram wzrost minimalnej? Gdzie tak napisałem?
czwartek, 9 stycznia 2020, 14:21   Bluearga
@notoco42: widać, że firmy nigdy własnej nie miałeś, bo to wcale tak nie wygląda. Państwo niszczy prywatnych przedsiębiorców gigantycznymi podatkami. Oczywiście, januszy-cwaniaków nie brakuje, zwłaszcza w korpo, ale korpo często ślą serdeczny środkowy palec do kodeksu pracy bo mają hordę prawników. Teraz w Polsce wraz z podniesieniem minimalnej krajowej (czyli podniesienie kosztów dla pracodawcy) zaczną się masowe zwolnienia. Stopa bezrobocia 99% incoming. I to wszystko dzięki takim osobom jak notoco.
czwartek, 9 stycznia 2020, 14:14   notoco42
Nie mówię, że związki zawodowe są idealne. Fakt, funkcjonują w sposób patologiczny. Ale z drugiej strony w mojej branży nie ma ani związku zawodowego i pracodawcy robią co chcą. Przydałaby się jakaś regulacja. Tak więc nie wiem co gorsze. Jeżeli w branży gamedevu jest tak samo, jak u mnie, to popieram pomysł ustanowienia takich związków. Inaczej będziesz mówił, jak niewidzialna ręka wolnego rynku da ci z pieści w jaja.
czwartek, 9 stycznia 2020, 11:41   korinogaro
bonów edukacyjnych które uczyniłyby legalnym pójscie do szkoły w nie swoim dystrykcie. To również związki lobbowały i udało im się za systemem ostatni zatrudniony-pierwszy do wywalenia. Czyli przy zwolnieńiach nie można wywalić totalną niedojdę o ile jest ktoś z mniejszym stażem. Związki zawodowe również powszechnie wspierają finansowo partie polityczne dla uzyskania dalszych przywilejów itp. itd. No i jeśli przynależność do związku jest dobrowolna to metody pozyskiwania związkowców są przeważnie mafijne
czwartek, 9 stycznia 2020, 11:37   korinogaro
@notoco, widać że ideologia dobrze przyswojona tylko praktyka nie zaobserwowana. Za każdym razem gdy pojawiają się związki pojawia się totalna korupcja i wypaczenie zasad. W PL np. dyrektor szkoły traci praktycznie kontrolę nad nauczycielem który jest w związku bo bez zgody związku nie może go wywalić (bez pójścia do sądu), nie może też ustalić mu grafiku bez zgody związku. W stanach np. związki są odpowiedzialne za wysokie koszty i niską jakość nauki w szkołach. Bo to m.in związki blokują pomysł

Najczęściej czytane

Najczęściej komentowane

Artykuły

W tym roku World of Tanks, niezwykle popularna gra free-to-play online, obchodzi swoje 10. urodziny. Świętowanie trwa już dobre pół roku i powoli zbliża się do końca, jednak wciąż jest czas, by... zgarnąć kilka prezentów!

Komentarzy:
7

Mitologia grecka, legendy arturiańskie i płaska Ziemia.

Komentarzy:
4

Z udostępnionych gier ograłam tylko osiem, bo na więcej nie miałam czasu, ale znalazły się wśród nich perełki. W dodatku pełne wersje wszystkich poniższych gier zadebiutują jeszcze w tym roku, a dema nadal możesz pobrać ze Steama!

Komentarzy:
0

Jeśli wybierasz się w podróż, niech będzie to podróż długa.

Komentarzy:
1

Galerie zdjęć

Gry A-Z

Wyszukaj: Szukaj
0 - 9 A B C D E F G H I
J K L M N O P Q R S T
U V W X Y Z