Logowanie do CD-ACTION

Zamknij [X]
Załóż sobieNie masz konta?

Co daje konto w serwisie cdaction.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Rune II: Wydawca żąda od twórców co najmniej 100 milionów dolarów i zwrotu kodu gry

Witold czwartek, 5 grudnia 2019, 14:24 News

Obawiam się, że tutaj nie pomoże i sama Bethesda, do której dołączyli developerzy.

Zapowiedź powrotu Rune przyjęliśmy z niemałym entuzjazmem – w końcu swego czasu niejednej graczy spędził w skórze Ragnara dłuższą chwilę, ciachając z niemałą satysfakcją gobliny, nieumarłych i inne nordyckie tałatajstwo. „Dwójka” trafiła na rynek 12 listopada, zbierając raczej słabe oceny, jednak to nie sama gra przyciągnęła wtedy uwagę branży. Już dzień po premierze autorzy tytułu, Human Head Studios, ogłosili, iż zamykają swoje studio. Byłaby to przykra historia, gdyby nie to, że w tym samym oświadczeniu poinformowali fanów, że rozpoczynają działalność Roundhouse Studios, które należeć będzie do Bethesdy.

Nietuzinkowa sytuacja, nieprawdaż (i być może tłumacząca jakość Rune II)? Spokojnie, to jeszcze nie koniec. Momentalnie okazało się, że wśród zaskoczonych tym ruchem jest... wydawca gry, Ragnarok, którego developerzy uprzedzili o zamiarze zamknięcia firmy 5 dni zanim się to stało. Firma przypomniała, że Human Head w umowie zobowiązało się do popremierowego wsparcia produkcji i zapewniła, iż robi wszystko, aby gracze nie byli poszkodowani.

Irytacja Ragnaroka jest w pełni zrozumiała, dlatego nikogo chyba nie zaskoczy wieść, iż spółka postanowiła pozwać twórców. W piśmie, które wpłynęło do kalifornijskiego sądu, możemy przeczytać, że produkcja Rune II szła wyjątkowo opornie – z początkowych 11 tzw. kamieni milowych zrobiły się ostatecznie 23 („z powodu opóźnień, błędów i złego zarządzania w Human Head”) – firma twierdzi jednak, że za każdy z nich zapłaciła studiu obiecane pieniądze. Dodatkowo przywołuje zapisy umowy, z których wynika, iż developerzy zobowiązali się do popremierowego wsparcia tytułu w zamian za opłatę w wysokości 110 tysięcy dolarów.

Nie to jednak koniec zarzutów. Dalej możemy dowiedzieć się, że Human Head:

Wzięło za zakładników część kodu gry oraz własność, które jednoznacznie należały do Ragnaroka, odmawiając przeniesienia własności z powodu braku dodatkowych opłat za pracę, która nigdy nie została ukończona.

Ragnarok twierdzi również, iż wszystkie assety Rune II zgodnie z umową należą do wydawcy. Dodatkowo byłe Human Head miało dokonać po premierze zmian w kodzie i próbować zastąpić nowym buildem ten obecny w Epic Games Store.

Firma domaga się od studia zwrotu kodu i assetów Rune II oraz sumy nie mniejszej niż 100 milionów dolarów. Roundhouse Studios (dawne Human Head) nie skomentowało jeszcze sytuacji.

Dodaj komentarz ν
Podziel się:

Nasze zasoby

Wasze komentarze, opinie, uwagi
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy. Zaloguj się lub Załóż konto
czwartek, 5 grudnia 2019, 23:10   goliat
Coś czułem, że będzie awantura w związku z tą grę. Wydawcy się nie dziwię, najpierw wspierają twórców, a ci niezłego psikusa im wywijają.
czwartek, 5 grudnia 2019, 22:27   DETHKARZ
Jak to było? Że epic shit store nie przyjmie do siebie słabych gier? A z tego co widzę to Rune 2 ma ocenę 48/100 na metacriticu... xD Wygląda na to, że i epic będzie mocno poszkodowany bo raczej mało kto kupi gniota, którego już nikt nie naprawi. Human Head się chyba obłowiło na umowie z Tim'em. Niech ich ręka sprawiedliwości dorwie.
czwartek, 5 grudnia 2019, 20:13   alistair80
Po pierwsze rozwalają mnie kwoty odszkodowania w wysokości 100 mln dolarów. Wartość w pieniądzu poziom hard. Po drugie błędy w artykule - "swego czasu niejednej graczy spędził" i "Nie to jednak koniec zarzutów".
czwartek, 5 grudnia 2019, 16:50   w1ntermu7e
Kiedy widzisz Bethesde i Epic w jednym artykule to na pewno będzie super zabawa
:)
No cóż, oby wygralib
czwartek, 5 grudnia 2019, 16:31   Gavriel6
Czyli nie dość, że podpisali ekskluziw cyfrowej dystrybucji z Epikiem, to jeszcze im było mało szmalu i podpisali KOLEJNĄ umowę na publikację...hm, nie wiem czego, fizycznych kopii? z tym Ragnarok Game LLC, a oprócz tego zatrzymali kod źródłowy i próbowali go podmienić w sklepie epika. Jak dla mnie, to oni od początku planowali ten zzwindel, wtopa quiet Mana jasnym sygnałem, że coś jest nie tak, sigh banda złodziejii.
czwartek, 5 grudnia 2019, 15:05   LordPoland
No to niezłe jaja, jezeli to prawda to goscie sie z tego nie wybronią. Ale chyba kazdy wiedzial ze cos jest na rzeczy, po premierze gry jak oglosili zamkniecie, juz wtedy ostro smierdzialo.

O autorze

Witold
Naczelny plotkarz cdaction.pl

Podobne newsy

Najczęściej czytane

Najczęściej komentowane

Artykuły

W końcówce 2000 roku robi się... dziwnie.

Komentarzy:
15

W końcu docieramy do roku 2000. Nie sprawiło to, że nasza wędrówka jest mniej szalona.

Komentarzy:
15

Recenzję mógłbym równie dobrze napisać bez odpalania gry. Zapewne już domyślacie się, co to oznacza...

Komentarzy:
14

Galerie zdjęć

Gry A-Z

Wyszukaj: Szukaj
0 - 9 A B C D E F G H I
J K L M N O P Q R S T
U V W X Y Z