Logowanie do CD-ACTION

Zamknij [X]
Załóż sobieNie masz konta?

Co daje konto w serwisie cdaction.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

HITPokémon Sword/Shield: Krytycy przemówili, znamy ich oceny [RECENZJE]

Kaladin czwartek, 14 listopada 2019, 18:25 News

Jest zaskakująco dobrze!

Już w piątek, 15 listopada, do sklepów trafią pierwsze egzemplarze ósmej generacji gier Pokémon: Sword oraz Shield. Jak to zwykle bywa, wiele redakcji dostało swoje egzemplarze trochę wcześniej i dziennikarze są już w połowie swoich przygód w regionie Galar (jeżeli nawet ich nie kończą). Czas więc przyjrzeć się, jak grę oceniają największe redakcje z całego świata:

  • IGN: 9.3/10
  • GamePro: 9.1/10
  • Gamespot: 9/10
  • Games Rada: 9.10
  • GameInformer: 8.8/10
  • Nintendo Life: 8/10
  • GamesRadar: 4.5/5
  • EGM: 8/10
  • VG247: 6/10
  • DailyStar: 6/10

Co warto podkreślić: wiele największych serwisów nie podaje jednoznacznej oceny na koniec swoich recenzji. Tak jest chociażby w przypadku Kotaku, Polygona czy Eurogamera. Ale uważna lektura ich recenzji sprawia, że widzimy duży rozdźwięk między tymi redakcjami. I tak chociażby Kotaku czy Polygon chwalą sobie produkcje, choć podkreślają, że nie są one pozbawione wad:

[Kotaku] Magia nowych Pokémonów opiera się na tym, że pozwalają ci osiągnąć ten sam poziom zauroczenia grą, który osiągałeś będąc dzieckiem. A Sword i Shield robią to nawet z jeszcze większą skutecznością, niż ich poprzednicy. Te gry nie sprawią, że wszyscy będą z nich zadowoleni, nie są bowiem dla wszystkich. Ale nie wydaje mi się, żeby koniecznie musiały być. To portal do innego świata.

[Polygon] Niespodzianką w Sword i Shield jest to, że wciąż znajduję w tych grach rzeczy, które mnie zaskakują, nawet po kilkugodzinnej grze. To sprawia, że gra jest mniej liniowa i schematyczna. Nie popełnijcie jednak błędu - to nie są produkcje w otwartym świecie. Jednak Game Freak tak zaprojektował Sword i Shield, że nie zauważasz żadnych ograniczeń.

Dużo, dużo mniej optymistyczny jest dziennikarz Eurogamera, który tak pisze w swojej recenzji:

Sword i Shield dodają kilka genialnych, nowych stworków (...), ale gry wyglądają jak puste projekcje.

To nowa generacja, która wprowadza wiele świetnych Pokémonów, pierwsze podejścia do otwartego świata czy kilka niezłych sztuczek dla zapalonych fanów. Szkoda jednak, że robi to kosztem wszystkich innych cech dobrej gry.

Wild Areas są rozpłaczliwie płaskie. Bez wątpienia poczujesz dreszcze, kiedy zobaczysz spacerujące w oddali Pokémony i będziesz, wreszcie, mógł się sam dookoła siebie rozejrzeć. Ale ten moment szybko przeminie i zdasz sobie sprawę, że już to gdzieś widziałeś. A wszystko rozmyje się pamięci, kiedy gra znów przykuje cię do fabularnych torów, z których uwolniłeś się jedynie na moment. To, co miało być gigantycznym krokiem naprzód, na miarę najnowszej Zeldy, Sword i Shield zamienia na dwa kroki w tył. (...) To płytkie projekcje, zamiast prawdziwych gier.

Dodaj komentarz ν
Podziel się:
Wasze komentarze, opinie, uwagi
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy. Zaloguj się lub Załóż konto
sobota, 16 listopada 2019, 9:10   Windcaller
... odświeżenia modeli i wprowadzenia większej ilości animacji. W końcu gra robi się z roku na rok coraz łatwiejsza m.in. nie można wyłączyć dzielenia się doświadczeniem z całą drużyną. Ludzie narzekali ze względu na wywiady z twórcami i przecieki, od czasu premiery wszyscy zamknęli się i grają, nie widziałem żadnych narzekań póki co.
sobota, 16 listopada 2019, 9:07   Windcaller
Ludzie narzekają na wiele rzeczy. Po pierwsze jest to pierwsza gra, w której nie da się złapać wszystkich pokemonów - w poprzednich grach dałó się przenieść stworki ze starszych gier i mieć wszystkie, jakie dotychczas się ukazały. W SWSH część (ok. połowa) zwyczajnie nie istnieje (nie ma modeli, textur, danych). Poza tym widać, że gra była robiona w pośpiechu i jest nie dopracowana w wielu aspektach, m.in. nie ma nowych modeli 3D i animacji, GameFreak tłumaczył się cięciem pokemonów właśnie potrzebą...
piątek, 15 listopada 2019, 14:56   gringo9
Nie jest prawdą, że gry z serii Pokemon się nie zmieniają. Zmieniają. Na bardziej casualowe. W pierwszych częściach typu Blue/Red czy Silver/Gold kto nie zaglądał w każdy kąt i nie zagadał z każdym NPC miał spore szanse utknąć z powodu braku jakiegoś przedmiotu czy nie wykonania questa. W nowych grach nie da się zgubić, gracz prowadzony jest za rączkę. Walki na gymach zazwyczaj nie stanowią wyzwania, a gra nawet podpowiada efektywnosci ataków na konkretnego przeciwnika. To jest zmiana w niedobrym kierunku..
piątek, 15 listopada 2019, 13:55   ermo3
@SkrzydlatyGryfek widzę "xD" i już od razu wiem z jakim typem człowieka mam do czynienia. Pozdrawiam.
piątek, 15 listopada 2019, 13:37   kusi
nie miałem na myśli płytkiej rozgrywki czy mechanik, ale uczucia pustości świata, wyciętej ogromnej liczbie poków i wielu systemów rozszerzających funkcjonalność gry, które gracze sobie cenili. Być może rzeczywiście niektóre (lub wszystkie) ukazane do tej pory informacje są nieprawdziwe - tym bardziej nie warto sugerować się recenzjami i kupować gry w dniu premiery, jeśli chcemy dostać produkt, którego oczekujemy.
piątek, 15 listopada 2019, 13:34   kusi
dotyczącymi powstawania tych gier, zarządzania projektami, podjętymi decyzjami itd. Może osoby nieco bardziej dojrzałe, na którym zależy na wspieraniu swoimi pieniędzmi uczciwej zawartości, skłoni to do zmiany zdania na temat zakupu gry. Po drugie, jednym jest chęć zarobienia na swoich produktach jak najmniejszym kosztem, i do tego nie można mieć żadnych pretensji, drugim jest jawne okłamywanie i zatajanie informacji, co miało tutaj miejsce. Po trzecie, może niejasno się wyraziłem - mówiąc o kontencie...
piątek, 15 listopada 2019, 13:32   kusi
@SkrzydlatyGryfek ciśnienie już zeszło, wszystkie frustracje - wzięte mam nadzieję, że nigdy się nie dowiem ską - wyrzucone, spróbowałeś zaistnieć, może wyszło, może nie. Po pierwsze - są osoby, takie jak ja, dla których Switch jest pierwszą konsolą Nintendo i pierwszą okazją do obcowania z ich exclusive'ami, w tym z Pokemonami. Wśród nich, a także poza tą grupą, są osoby, które patrzą jedynie na recenzje lub nie patrzą na nic. Zasugerowałem jedynie, że warto zapoznać się z dotychczasowymi informacjami...
piątek, 15 listopada 2019, 13:18   mrozman
*Każda inna seria gier* Wprowadzają wiele zmian, gracze się wkurwiają, czemu ich nikt nie słucha tu nic nie trzeba było zmieniać!
*Pokemon* Nie zmieniają rdzenia rozgrywki, gracze się wkurwiają, czemu ich nikt nie słucha przecież to to samo od lat!
piątek, 15 listopada 2019, 12:26   SkrzydlatyGryfek
@kusi A Ty się po kilkudziesięciu latach obudziłeś, że Pokemon to nie gra tak głęboka jak Metal Gear Solid? Rany, chyba jednak IQ populacji nie wzrasta, jak @Serafin72 wspomniał. A GameFreak jak i 99% producentów gier chce kasy, a graczy ma gdzieś. Serio dopiero teraz się o tym dowiedziałeś? Pokemon ma tyle kontentu, ile fani chcieli(!). Bo fani spuszczają się nad tą serią już z 30 lat czy ileś. Więc...
piątek, 15 listopada 2019, 12:23   SkrzydlatyGryfek
Każda, powtarzam, każda długowieczna seria polega na oklepywaniu tematu setki razy. Jak komuś przeszkadza, że Poki polegają na tym samym teraz i wtedy... to jest idiotą. Ja o tym wiedziałem z 10 lat temu, może nawet i 15. A jak ktoś chce stworzyć 1000 oryginalnych stworków, nie będących za bardzo podobnymi do siebie, proszę bardzo, czekam. Dla mnie zawsze sukces Pokemon to był czysty przypadek. Jak właściwie większości popularnych rzeczy. Ale to nie ja hejtuję nowe poki za bycie takimi samymi. Ludzie xD

O autorze

Kaladin

Podobne newsy

Najczęściej czytane

Najczęściej komentowane

Artykuły

W końcówce 2000 roku robi się... dziwnie.

Komentarzy:
15

W końcu docieramy do roku 2000. Nie sprawiło to, że nasza wędrówka jest mniej szalona.

Komentarzy:
15

Recenzję mógłbym równie dobrze napisać bez odpalania gry. Zapewne już domyślacie się, co to oznacza...

Komentarzy:
14

Galerie zdjęć

Gry A-Z

Wyszukaj: Szukaj
0 - 9 A B C D E F G H I
J K L M N O P Q R S T
U V W X Y Z