Logowanie do CD-ACTION

Zamknij [X]
Załóż sobieNie masz konta?

Co daje konto w serwisie cdaction.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

John Romero: „Gry w dzisiejszych czasach są lepsze niż kiedykolwiek”

Witold wtorek, 5 listopada 2019, 10:54 News

Legendarny twórca nie ma też nic przeciwko DLC czy abonamentom i z chęcią znalazłby wydawcę dla remake'u Daikatany.

Lata 90. była świadkami narodzin gwiazd w naszej branży na skalę do tej pory niespotykaną. Pewnie, już wcześniej zapaleni gracze znali nazwiska wielu twórców, ale to dopiero w ostatniej dekadzie XX wieku kolejni developerzy zaczęli pojawiać się w masowej świadomości. Jednymi z najsławniejszych byli panowie z id Software, zwłaszcza dwóch Jonhów: Carmack i Romero. Po stworzeniu swoich najlepszych dzieł (Wolfenstein 3D, pierwsze Doomy, Quake) poróżnili się – jak przystało na rockowych gwiazdorów – a Romero założył Ion Storm. Tam zajął się produkcją Daikatany, przy okazji której obiecywał nam, że „wejdzie z nami w intymne relacje”*.

Niestety (lub stety), nowy projekt okazał się klapą, jakiej branża nie widziała od lat, w konsekwencji czego programista na długi czas dał sobie spokój z grami (tzn. z aktywnym ich tworzeniem, bo gdzieniegdzie się jeszcze udzielał) Romero zdecydował jednak w końcu o powrocie: najpierw ze średnio udanym Sigil, czyli zestawem map do Dooma, a już niedługo ze strategicznym Empire of Sin.

Przydługie słowo wstępu mamy już za sobą, przejdźmy więc do rzeczy. Na Reddicie odbyło się tzw. AMA z legendarnym developerem, podczas którego użytkownicy portalu mogli pytać twórcę, o co tylko chcieli. Wśród całej góry pytań znalazło się kilka ciekawszych. Ponieważ wielu osobom Romero kojarzy się z „dawnym graniem”, ludzie byli przede wszystkim ciekawi, jak ocenia obecny stan branży.

Gry są w dzisiejszych czasach niesamowite. O wiele lepszy niż były kiedykolwiek. I nie jest tak tylko z powodu grafiki, ale również dlatego, że język projektowania tak bardzo ewoluował. A gry nieustannie stają się lepsze.

Nie wszystkich usatysfakcjonowała taka odpowiedź i gracze dopytywali o jego zdanie na temat mikrotransakcji, subskrypcji etc. Stawiano też tezę, że dawne produkcje były lepsze, dlatego że płacono za nie raz i nie dało się czerpać z nich dalszych korzyści. Developer niekoniecznie się z tym zgadza:

Twórcy zawsze starają się zrobić jak najlepszą grę. Model biznesowy jest nieodłącznym elementem projektowania produkcji, tylko gdy mówimy o „grach jako usługach” lub tytułach nastawionych na mikrotransakcje. Abonamenty, DLC i przepustki sezonowe są innym modelem, który naprawdę mi się podoba. Nie muszę czekać na sequel, ponieważ moja ulubiona gra jest ciągle ulepszana – lubię coś takiego.

Pojawiła się również kwestia Super 3D Noah's Ark, chrześcijańskiego FPS-a, w którym wcielaliśmy się w Noego. Chociaż tytuł nie miał nic wspólnego z id Software, studio użyczyło jego twórcom swojego silnika graficznego z Wolfensteina. Pytany o powody takiej decyzji Romero przyznał, że panowie uznali po prostu, iż tak będzie śmiesznie. Nie mogła też zabraknąć wzmianki o Daiktanie – niektórzy zastanawiali się, czy kiedyś doczekamy się jej odświeżenia.

Jestem stale pytany o remake Daikatany lub jej sequel, ale te pomysły nie są wykonalne. Gdy Daikatana trafiła na rynek, cała branża ją zwymyślała, a media zniszczyły ją na wszelkie możliwe sposoby. Nawet po 20 latach piętno nie zniknęło. Jest wiele osób, które kochają tę grę i pytają mnie o nią, ale żaden wydawcy nie wyłoży pieniędzy na remake lub sequel (według mojej wiedzy).

Legendarny twórca zdradził też, że Doom z 2016 naprawdę przypadł mu do gustu i z nadzieją patrzy na Eternal. Dodał również, że sam ma pomysł na nowego FPS-a w stylu swoich dawnych produkcji, ale jak na razie tylko tyle. Pojawiło się także pytanie o remake pierwszego Quake'a. Jak się okazuje, id Software przed laty myślało nad takim projektem, ale Romero nie wie, czy produkcja ostatecznie ruszyła.

Jeżeli jeszcze wam mało, więcej znajdziecie tutaj.

*Czy jakoś tak.

Dodaj komentarz ν
Podziel się:
Wasze komentarze, opinie, uwagi
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy. Zaloguj się lub Załóż konto
środa, 6 listopada 2019, 10:08   songogu
@Skelldon Dostrzegam ironię faktu że autokorekta zmieniła mi Doom na Room w poście w którym wypominalem literówkę xd
wtorek, 5 listopada 2019, 20:33   kajtji
Dla mnie wszelakie "kiedyś to były gry, teraz to badziew" brzmi tylko jak przejaw nostalgii. Stare gry są dobre, gram w sporo z nich (aktualnie przechodzę ostatni dodatek do Medal of Honor i Zelde OOT), ale mówienie, jakoby cała branża poszła w dół jest po prostu obraźliwe. Wiele gier ma teraz więcej wszystkiego, lepszą grafikę, animacje, wszelakie mechaniki niż cokolwiek co wychodziło kiedyś, no i wielu INDIE czy mniejszych devów robi robotę na wyższym poziomie niż molochy z lat 90.
wtorek, 5 listopada 2019, 18:47   w1ntermu7e
Gry są teraz super, nie zrozumiem płaczu o mikro transakcje. Jest cała masa gier które tego nie posiadają, a nawet jeśli to są to kosmetyczne dodatki. Czasem tylko trzeba wyjrzeć poza gry typu CoD czy BF
wtorek, 5 listopada 2019, 18:29   johan
Dobrze mówi. Nigdy wcześniej gry nie był tak dobre jak teraz. Ci, którzy mówią że kiedyś to było lepiej to albo growi seniorzy odrzucający wszystko co nowe albo młodziaki nie mające żadnej styczności ze starociami i znający je tylko z opowieści. Gdyby przenieśli się w czasie i pograli w te 8-bitowe koszmarki to by szybko zmienili zdanie. I nie chodzi tylko o wygląd i brzmienie nowoczesnych gier ale również pod względem scenariuszy, wielkości świata czy mechanizmów obecne gry są lata świetlne od retro.
wtorek, 5 listopada 2019, 16:50   rvn10
Gry są ok, szkoda że są spaczone mikrotransakcjami, złodziejskimi DLC i są pełne patchy 0 day.
wtorek, 5 listopada 2019, 15:32   DeeJayHMC
Jest też taka tendencja, żę gdy wychodzi remake lub kontynuacja niektórych gier, wychodzi ona często uproszczona w porównaniu do oryginału a ulepszeniu ulega tylko grafika. Take coś dotyczy choćby x-com -ów
wtorek, 5 listopada 2019, 13:59   tommy50
Wybrane gry tak, takie jak The Prey, RDR2, God of War, Detroit,Kingdom Come Deliverance, Assassin's Creed Odyssey, Wiedzmin 3.
Tak takie gry sa wyjątkowe i lepsze niz kiedykolwiek, ale jakbh brac pod uwage resztę, to lepsze gry wycjodzily w latach 1990-2012 zanim swiat opanowaly online syfy i ich nowotwory, ktore przerzucily sie na inne gry jak dlc, lootboxy, sezon passy.O abonamentach zdania nie mam, gdyz poza Xbox game pass nie ma żadnych sensownych abonamentów.
wtorek, 5 listopada 2019, 13:52   Dantes
Sytuacje gier wraz dodatkami dawniej a dziś idealnie przedstawia ten obrazek https:starecat.com/games-now-and-then-burgers-original-game-expansion-pack-dlc-content/ rynek zmienia się na gorsze a gracze wciąż kupują naprawdę trudno to zrozumieć.
wtorek, 5 listopada 2019, 13:29   Nezi23
Dawniej wychodziły gówniane i świetne gry, dzisiaj wychodzą gówniane i świetny gry, zmieniła się tylko moda na rynku. Moneteryzacja gier single, przepłacone DLC i "gry usługi" niszczą dzisiejszą branżę, ale dzięki nowym technologiom dostajemy takie perełki jak nowy DOOM czy Bloodborne.
wtorek, 5 listopada 2019, 13:08   Skelldon
@songogu: (The) Room to film Tommy'ego Wiseau. Eternal to kolejna część Dooma.

Najczęściej czytane

Najczęściej komentowane

Artykuły

W końcu docieramy do roku 2000. Nie sprawiło to, że nasza wędrówka jest mniej szalona.

Komentarzy:
15

Recenzję mógłbym równie dobrze napisać bez odpalania gry. Zapewne już domyślacie się, co to oznacza...

Komentarzy:
14

Zanim rzucimy
naszą wewnętrzną bestię 
w wir nadprzestrzeni.

Komentarzy:
5

Galerie zdjęć

Gry A-Z

Wyszukaj: Szukaj
0 - 9 A B C D E F G H I
J K L M N O P Q R S T
U V W X Y Z