Logowanie do CD-ACTION

Zamknij [X]
Załóż sobieNie masz konta?

Co daje konto w serwisie cdaction.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

HITInternet Archive: Zagramy w ponad 2500 nowych-starych gier

Witold środa, 16 października 2019, 10:36 News

Za darmo możemy obcować z takimi tytułami jak The Secret of the Monkey Island, Night Trap, Flight Simulator czy The Elder Scrolls w TPP.

Strony Archive nie trzeba chyba przedstawiać nikomu, kto kiedykolwiek chciał sprawdzić, jak wyglądał internet x lat wcześniej. Wspaniała inicjatywa, której celem jest archiwizowanie dosłownie wszystkiego, nie mogła nie zahaczyć o gry. Do tej pory mogliśmy więc odpalić w przeglądarce dobre kilkadziesiąt tysięcy tytułów: czy to z ZX Spectruma, czy z Atari 2600 (z legendarnym E.T. na czele), czy w końcu z pecetów. Baza produkcji na tę ostatnią platformę (a dokładniej DOS-a) poszerzyła się ostatnio znacznie, bo o aż ponad 2500 nowych pozycji. Łącznie jest ich teraz prawie 7 tysięcy.

Rzecz jasna nie wszystkie świeżynki (chociaż nie wiem, czy można mówić tak o grach często starszych od niejednego czytelnika) są warte naszej uwagi i pewnie większość mało komu coś powie. Jednocześnie jednak znajdziemy tutaj całą masę perełek: co powiecie na Wizardry VII czy pierwszego WipeOuta? A The Secret of the Monkey Island? Znalazło się też miejsce dla kontrowersyjnego (w swoim czasie) Night Trap, który był jedną z bezpośrednich przyczyn powstania zajmującego się ograniczeniami wiekowymi ESRB. Nie można też zapomnieć o Microsoft Flight Simulator, który w 1993 zachwycał fotorealistyczną grafiką... Podpowiem: już nie zachwyca (chociaż wygląda zaskakująco nieźle). Z innych wartych uwagi tytułów: jest tu Sensible Soccer, Lunar Landing czy Cannon Fodder. Czyli dzieciństwo niejednego z nas.

Uwagę przykuć może też The Elder Scrolls Adventures: Redguard, czyli zapominany TES z 1998 w TPP. Gra nie była erpegiem, ale zebrała naprawdę dobre oceny. Warto o niej pamiętać również dlatego, że był to pierwszy projekt, któremu szefował Todd Howard.

Bazę produkcji dodanych tylko w ostatniej aktualizacji znajdziecie TUTAJ. Z pewnością przegapiłem jakieś wartościowe tytuły, dlatego zachęcam do samodzielnego przekopania się przez zbiór – zaznaczę, że nie biorę odpowiedzialności za gwałtowne ataki nostalgii.

A, i twórcy zaznaczają, że jeżeli zechcecie odpalić gry wydane pierwotnie na CD, musicie się nastawić na naprawdę długie czekanie. No, chyba że macie wyjątkowo szybki internet.

Dodaj komentarz ν
Podziel się:
Wasze komentarze, opinie, uwagi
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy. Zaloguj się lub Załóż konto
czwartek, 17 października 2019, 21:22   szopenik
A kiedy wrzucicie archiwalne numery cda?
Jest trochę, ale nie wszystko. Chociaż pierwsze 200-250 numerów byście uzupełnili by było wszystko w jednym miejscu dla potomności. Konkurencja jest.
czwartek, 17 października 2019, 10:29   Freeone
Przepadłem, kocham te strone! Dzięki @witold!
czwartek, 17 października 2019, 9:12   freynir
XArchive, podobnie zresztą jak Gutenberg Project, starają się (na miarę możliwości) respektować prawa autorskie. Z tego co się orientuję, ponad 90% ich zawartości jest w pełni legalne, poprzez scedowanie praw do gier/programów/książek/utworów. Zastrzeżenie dotyczy przypadków, gdy nie byli w stanie odnaleźć i/lub skontaktować się z oryginalnymi twórcami/wydawcami.
czwartek, 17 października 2019, 8:29   witold
@Galbraith Tak, wiemy dobrze i pisaliśmy w historii nawet o tym parę newsów. Powyższy zaś dotyczy ostatniej aktualizacji bazy o ponad 2500 tytułów, co warte jest chyba odnotowania.
@bartgrab Do usług!
@skurczybyczek666 Stokrotne dzięki!
@Xellar 10/10 i znak jakości
środa, 16 października 2019, 20:41   bartgrab
@kondiq91
dzięki za info. Odrobinę poczytałem na ten temat i chyba faktycznie można ją traktować jako pewne źródło. Jak to się stało że ta skarbnica do tej pory pozostawała poza moim horyzontem... Dzięki Witold za ten news :)
środa, 16 października 2019, 20:36   Galbraith
Baza gier funkcjonuje z możliwością grania na waybacku już od kilku lat, redakcjo pobudka!
środa, 16 października 2019, 20:06   skurczybyczek666
@Witold:
"Wizardy VII" - zjadłeś literkę "r" (powinna być między "d" i "y").
"wiekowymi ESRB? - zbędny znak zapytania, wystarczy kropka."
środa, 16 października 2019, 16:44   kondiq91
@bartgrab Podobno jest zarejestrowana w USA jako biblioteka i może, ale mają na stronie zapis, że jeśli właściciel praw autorskich się do nich zgłosi żeby coś usunęli to usuną. Niektóre gry nadal są w sprzedaży, jak choćby wspomniany Redguard, który jest dostępny na GOG.
środa, 16 października 2019, 14:32   Jacek112
@Xellar :D
środa, 16 października 2019, 13:44   CamCygi
@Xellar: Fatality.

Najczęściej czytane

Najczęściej komentowane

Artykuły

Wiecie doskonale, który tytuł mam na myśli, prawda?

Komentarzy:
1

W tym tygodniu zostawiam jeden długi sygnał i dwa krótkie.

Komentarzy:
2

W dobrze strzeżonym podziemnym kompleksie, w murach więzienia, w ścianach starego domu?

Komentarzy:
5

Tradycja i nowoczesność, Japonia i Wielka Brytania. Tak jak wędrówka Jina Sakaiego, który odrzuca samurajskie wartości i staje się duchem, tak ścieżka dźwiękowa Ghost of Tsushima łączy odmienne światy.

Komentarzy:
8

Galerie zdjęć

Gry A-Z

Wyszukaj: Szukaj
0 - 9 A B C D E F G H I
J K L M N O P Q R S T
U V W X Y Z
« sierpień 2020
PWŚCPSN
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31