Logowanie do CD-ACTION

Zamknij [X]
Załóż sobieNie masz konta?

Co daje konto w serwisie cdaction.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Steam: Francuski sąd wydał wyrok – zakaz odsprzedaży gier cyfrowych jest nielegalny

Witold piątek, 20 września 2019, 11:05 News

Czy doprowadzi to do rewolucji na rynku dystrybucji cyfrowej?

Przez lata to, co niegdyś oburzało wszystkich graczy, stało się czymś normalnym – gry w naszej bibliotece nie należą tak naprawdę do nas, a jedynie wypożyczamy je od Valve (w skrócie). Jedną z konsekwencji takiego stanu rzeczy był niemożność sprzedaży „należących” do nas tytułów. Ostatni wyrok paryskiego sądu jednak namieszał nieco w tej sprawie.

Union fédérale des consommateurs (szerzej znane jako UFC Que Choisir) jest francuską organizacją prokonsumencką działającą na terenie całego kraju. W ostatnich latach mogliśmy o niej usłyszeć, gdy pozywała m.in. Google czy Facebooka w sprawach dotyczących polityki prywatności (i co istotniejsze – wygrywała te procesy, chociaż np. wypłacenie przez Google 30 tysięcy euro w lutym na rzecz stowarzyszenia raczej nie zabolało giganta). Trzy lata temu UFC wzięło zaś na cel Valve i jego steamową politykę wypożyczania gier. Organizacja poinformowała właśnie, że 17 września paryski sąd okręgowy (tribunal de grande instance de Paris) uznał za nielegalny szereg punktów zawartych w umowie użytkowania – w tym ten dotyczący odsprzedaży gier „niematerialnych” (czyli niepowiązanych z konkretnym nośnikiem – w skrócie: cyfrowych). Dokładniej 1-C:

Twoje konto
[...]Twoje konto, w tym wszelkie związane z nim informacje (np.: dane kontaktowe, informacje rozliczeniowe, historia konta i subskrypcje itp.) są ściśle osobiste. W związku z tym nie możesz sprzedawać ani obciążać innych opłatami za prawo do korzystania z konta ani w inny sposób przenosić [praw do] swojego konta, ani nie możesz go sprzedać, obciążać innych za prawo do korzystania lub przenoszenia jakichkolwiek subskrypcji z wyjątkiem przypadków wyraźnie dozwolonych przez niniejszą Umowę ( łącznie z wszelkimi warunkami subskrypcji lub zasadami użytkowania) lub w przypadkach specjalnego pozwolenia uzyskanego od Valve.

Zdaniem sądu punkt ten jest niezgodny z prawem europejskim – dyrektywa 2001/29/WE (w sprawie harmonizacji niektórych aspektów praw autorskich i pokrewnych w społeczeństwie informacyjnym) oraz dyrektywa 2009/24/WE (w sprawie ochrony prawnej programów komputerowych) mają dopuszczać taką odsprzedaż. Chociaż w dyrektywach tych jest mowa przede wszystkim o materialnych nośnikach, to w 2012 Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że właściciel praw autorskich nie może zakazać dalszej sprzedaży oprogramowania, ponieważ przy zakupie ma miejsce przeniesienie prawa własności do kopii, gdy mowa o prawie do użytkowania na czas nieokreślony.

W uzasadnieniu sądu możemy więc przeczytać, dlaczego jego zdaniem Valve tak naprawdę sprzedaje, a nie wypożycza gry.

Wreszcie „subskrypcja”(gry) dokonana przez użytkownika, o której wspomniano we wnioskach Valve [...], jest faktycznie zakupem, w którym gra jest znajduje się do dyspozycji użytkownika na czas nieokreślony. Nie może to zatem być „subskrypcja” – w zwykłym znaczeniu tego słowa – ale sprzedaż kopii gry wideo przygotowanej za cenę ustaloną z góry i opłaconą za jednym razem przez użytkownika.

Ostatecznie sąd uznał, że ów zapis jest nieważny – w teorii więc francuscy użytkownicy Steama mogą spokojnie się na nią nie oglądać. Valve ma również w konsekwencji usunąć go ze swojego regulaminu i poinformować o wyroku za sprawą swojej platformy. Jeżeli po miesiącu informacja ta nie będzie dostępna publicznie (także na aplikacjach mobilnych), firma będzie musiała płacić 3 tysiące euro za każdy dzień zwłoki.

Sytuacja jest o tyle ważna, że wyrok paryskiego sądu może zachęcić konsumentów z innych krajów Unii Europejskiej do składania identycznych pozwów, co może zaowocować serią podobnych wyroków. Wtedy z pewnością Steam (i nie tylko, bo przecież podobne zapisy znajdziemy także na innych platformach) musiałby diametralnie zmienić zasady swojej działalności. Valve nie skomentowało sprawy, ale byłbym szczerze zdumiony, gdyby firma nie postanowiła walczyć o swoje racje we francuskim Sądzie Apelacyjnym (Cour D’Appel). 

Dodaj komentarz ν
Podziel się:
Więcej na temat: Steam,
Wasze komentarze, opinie, uwagi
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy. Zaloguj się lub Załóż konto
poniedziałek, 23 września 2019, 12:13   Tirpitz1941
@nfsfan6
Wyżyłaś się dziewczynko? To wracaj jeść kredki świecowe.
poniedziałek, 23 września 2019, 0:39   nfsfan6
@Tirpitz1941 ale dobra kończę ta dyskusje bo z takim idiota jak ty to nie mam o czym rozmawiać bo jesteś za głupi na merytoryczna dyskusje poparta logicznymi argumentami. Nie będę cie już karmił trollu i zdechniesz z głodu... Over and out.
poniedziałek, 23 września 2019, 0:35   nfsfan6
@Tirpitz1941 mama pozwolila ci dzis przy kompie siedziec? A zadania domowe odrobione? Chyba nie sadzac po komentarzach bez zadnych argumentow to masz pałe z polskiego. Jak juz mowilem wracaj do szkoly na reedukacje dzieciaku z IQ -100
poniedziałek, 23 września 2019, 0:28   nfsfan6
@Tirpitz1941 ty też mnie wyzywasz. Boże ale ty jesteś głupi człowieku. Pytasz ile mam lat a potem piszesz "(...)którego nigdy w swoim 12 letnim życiu nie użyłeś." Zal mi cie amebo umysłowa. Bez odbioru
niedziela, 22 września 2019, 22:19   Tirpitz1941
@nfsfan6
Ile ty masz lat gimbo z IQ kamienia? Wszystkich wyzywasz a potem wyskakujesz z idiotyzmem o merytorycznym argumencie, którego nidgy w swoim 12 letnim życiu nie użyłeś. Czemu żyją? Nie wiem, stań przed lustrem i się siebie spytaj.
niedziela, 22 września 2019, 17:45   nfsfan6
@Kuba1pl Przypomniało mi się. Chodziło o Resident Evil 5. Miałem w kompie starą dźwiękówkę i nie miałem dźwięku w grze. Nie pomogła nawet aktualizacja sterów. Musiałłem kupić nową...
niedziela, 22 września 2019, 17:41   nfsfan6
@Kuba1pl Wiesz nie o wszystkim muszą w necie napisać zwłaszcza jak danyu problem ma garstka osób bo wtedy ten problem nie jest globalny. Ale nie znaczy to że go nie ma...
niedziela, 22 września 2019, 17:38   nfsfan6
@ Kuba1pl artykułów nie mam na zawołanoe ele myślę że dałoby się znaleźć. Ale po co mi artykuły jak na własnym sprzęcie się o tym przekonałem kiedyś... Chodziło o kartę dźwiękową.
niedziela, 22 września 2019, 17:35   nfsfan6
@Tirpitz1941 : "Głupi to jesteś ty ale widać, że nic ci już nie pomoże bo czytać to ty na pewno nie potrafisz a o myśleniu nie wspomnę. Szkoda na taką ofiarę losu. No i mi cię nie żal, co się będę przejmować takim bucem." No to żeś mi pojechał teraz merytorycznymi argumentami. Teraz pokazałeś żeś ten "mądry". Żal mi cię amebo. Po co tacy ludzie w ogóle istnieją...
niedziela, 22 września 2019, 14:59   AxelF
Dzięki Francuzi. Dzięki Niemcom, mamy zamiast zakupów wypożyczanie bezterminową, dzięki Francuzom ,Steam zamieni się w wypożyczalnie na określony czas.
Kto nie klepnie nowego regulaminu i zdecyduje się na utratę dostępu do biblioteki, ręka do góry.

O autorze

Witold
Naczelny plotkarz cdaction.pl

Podobne newsy

Współzałożyciel Devolver Digital broni Steama i przypomina jego zasługi

News
czwartek, 17 października 2019

wspolzalozyciel-devolver-digital-broni-steama-i-przypomina-jego-zaslugi Jednocześnie popiera konkurencję i z nadzieją patrzy na Epic Games Store.

Komentarzy:
12

Najczęściej czytane

Najczęściej komentowane

Artykuły

Całe lata już minęły od ostatniej naprawdę dobrej gry single player z uniwersum Gwiezdnych Wojen. Wygląda jednak na to, że znów się doczekaliśmy, a Fallen Order będzie jednym z ważniejszych tytułów tego roku. Przekonałem się o tym, przechodząc pokaźny jej fragment na specjalnym pokazie, jaki Electronic Arts zorganizowało w Los Angeles.

Komentarzy:
23

Myśl na dziś: W związku z obecnymi cenami warzyw wegetarianie wracają do jedzenia mięsa.

Komentarzy:
1

Twoja cotygodniowa dawka przekąsu.

Komentarzy:
10

Myśl na dziś: Lepiej późno niż wcale!

Komentarzy:
4

Galerie zdjęć

Gry A-Z

Wyszukaj: Szukaj
0 - 9 A B C D E F G H I
J K L M N O P Q R S T
U V W X Y Z