Logowanie do CD-ACTION

Zamknij [X]
Załóż sobieNie masz konta?

Co daje konto w serwisie cdaction.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Szef Microsoftu: Gry w chmurze są nieuniknione, ale upowszechnienie się zajmie lata

Wokulski czwartek, 15 sierpnia 2019, 20:51 News

„Nie zamierzam kłamać, że xCloud pójdzie w 8K oraz 120 fps”.

Interesujące podejście do swoich usług prezes Microsoftu ujawnił w wywiadzie przeprowadzonym przez redakcję anglojęzycznego GameSpot. Zdaniem Phila Spencera, do zadomowienia się „grania na odległość” jeszcze trochę poczekamy. 

„Wydaje mi się, że transmisja gier dojdzie do nas szybciej niż 20 lat” stwierdził, nawiązując do długiego rozwoju Netflixa, któremu dokładnie tyle czasu zajęło dojście do obecnego stanu. „Ale to nie będą dwa lata. To jest technologiczna zmiana. Wydaje się, że to dzieje się z dnia na dzień, ale to tak nie wygląda.”

Jak taka opinia ma się do faktu istnienia usługi xCloud zaplanowanej na październik tego roku? Prezes wyjaśnił to następująco:

W xCloud chodzi nam raczej o zbudowanie podręcznej możliwości zabrania Xboksa ze sobą. To dlatego skupiamy się na telefonach i doświadczenie nie będzie przypominało grania na Xboksie One X. Nie zamierzam kłamać, że to pójdzie w 8K oraz 120 fps. Nie o to nam chodzi; zamierzamy wprowadzić wybór oraz wygodę na twój telefon.

Szybko wyjaśnił jednak, że nie chodzi tu o kolejną próbę pożenienia komputerów z telefonami (co firmie zdarzało się nadzwyczaj często i kończyło fiaskiem) a o bezpieczny start dla nowego dziecka firmy:

Za jakiś czas będziemy mieli globalny serwis, który może dotrzeć do każdego, oraz odpowiednią infrastrukturę, ale to potrwa. Mówimy o projekcie xCloud i w odniesieniu do startu usługi używamy słów takich jak „próby” nie dlatego, że nie wierzymy w naszą technologię […], ale dlatego, że czasy są jeszcze, jakie są i chcemy dać wybór naszym klientom.

Prezes zdementował także plotki o rzekomej konsoli poświęconej jedynie streamingowi. 

Równocześnie do ostrożnego ważenia słów przez Phila Spencera przedstawiciele Stadii rzucają superlatywami na temat swojego serwisu oraz rzekomej redukcji lagu do zera. Nie tak dawno dochodziły nas informacje o dostosowaniu infrastruktury do obsługi superszybkich bijatyk, zaś developerzy twierdzili że przy próbnym graniu "na ślepo" w Dooma Eternal nie czuli różnicy między streamingiem a konsolą. Kto ma rację - rozgorączkowane Google czy stoicki Microsoft? Zobaczymy pod koniec tego roku, kiedy obie innowacyjne usługi rozpoczną swoje działanie.

Premiera xCloud została zaplanowana na październik, zaś Google Stadia otworzy swoje podwoje w listopadzie.

Dodaj komentarz ν
Podziel się:
Więcej na temat: Microsoft, Stadia,
Wasze komentarze, opinie, uwagi
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy. Zaloguj się lub Załóż konto
piątek, 16 sierpnia 2019, 20:06   tommy50
A chmury w Polsce nie będzie przy przynajmniej szybkiej, gdyz w Polsce nie ma serwerow ani Google, ani Microsoftu, wiec nasza chmura ma na start + kilkaset kilometrow do serwerow tych operatorow do Niemiec, a Niemcy tez beda przeciez grali w chmurze i to na dlugo przed nami.Jak zwykle nasz kraj jest technologicznie zacofany, wiec u nas chmura moze wogole nie zadzialac.
piątek, 16 sierpnia 2019, 20:03   tommy50
Nie wierze w chmurę aczkolwiek marzylbym o graniu bezpośrednio z TV i nie wydawania juz pieniedzy na hardware, jak by srodowisko odetchnelo i Chiny zbiednialy jakbysmh juz nie potrzebowali konsol i gamingowych PC. Zwykly TV czy laptop biurowy i internet oczywiście.Rowno 10 lat temu chmura probowal wejść na rynek za pomoca Onlive i Gaikai. Obie firmy zdechly i ich truchla kupilo sobie Sony dla patentów.
piątek, 16 sierpnia 2019, 11:07   lAtarenl
To pierwsze tłumaczenie jest straszne, mój Boże. Tragicznie się to czytało.
piątek, 16 sierpnia 2019, 9:09   Krax
za 20 lat zapewne mało kto będzie miał własne komputer typu IBM PC a ludzie uaktualnią definicję persona computer na wersje mobilną (zapewne coś na kształt telefonu komórkowego, który przejmie pełną rolę i jednego i drugiego). Pomysł jak pewnie wiecie nie jest nowy by komórka (tel gsm)robiła za komputer(wszak na dzień dzisiejszy jest bardziej osobistym urządzeniem niż IBM PC) bo już wcześniej takie rzeczy wprowadzano jako Lumia 950(xl), hp elite 3, razer projectlinda czy Ubuntu Phone Dock
piątek, 16 sierpnia 2019, 8:53   Krax
Ja piernicze, czytając to co ludzie piszą pod artykułem... coś niektórym dzwoni, ale nie w tym kościele. Przeniesienie wszystkich usług do chmury jest nieuniknione i nastąpi za kilkanaście lat. nie dlatego, że wtedy internet będzie lepszy (bez względu na jego rozwój, choć pewnie popularyzacja obliczeń cc go przyspieszy ) ale z powodu zmniejszających się zasobów naturalnych ( potrzebnych do produkcji) oraz rosnących kosztów co winduje i będzie jeszcze bardziej podbijać ceny sprzętu.
piątek, 16 sierpnia 2019, 7:46   vsavior
@Kuba: Taka która ma umowę z UE która pokrywa większość kosztów poprowadzenia światłowodów do takich zaścianków. Potem pozostaje jeszcze problem mieszkańców o którym wspomniał adul. Inna sprawa że te umowy są naprawdę do dupy.
piątek, 16 sierpnia 2019, 4:53   adul
W temacie światłowodów:
Nawet w rzadko zaludnionej części wsi, w której mieszkam, firma chciała ciągnąć światłowód - tyle, że właściciel działki po drodze nie wyraził zgody. Na wieszanie na istniejących słupach energetycznych. Więc nie, nie wszędzie dojdzie takiego typu łącze, i to nie tylko ze względu na czynniki ekonomiczne.
Ale nawet pomijając opóźnienia samego łącza, i tak lagi podczas gry będą nieuniknione - choćby ze względu na potrzebę kompresji obrazu.
Te opcje chmurowe są OK, ale jako alternatywa.
piątek, 16 sierpnia 2019, 1:40   Kuba3003
Jeśli to jakaś mała wioseczka że starzejącym się społeczeństwem, to jaka firma sama z siebie stawiała by tam światłowody?
piątek, 16 sierpnia 2019, 1:19   Gavriel6
@Darkstar181
Pewny jesteś, że za 8 lat? Bo u moich rodziców w Mysłowicach dalej są miejsca, gdzie od 20 lat są kable ADSL i przejściówka na max 10 mb, np. tam, gdzie mieszkają, nie mówiąc już o wsi mojej babci, gdzie do dziś również jest tylko 10 mega na ADSL-u i nic nie wskazuje, że ma się to zmienić w ciągu najbliższej dekady, jak tam chodniki położyli dopiero w 2018 roku, a wiocha istnieje od międzywojnia.
czwartek, 15 sierpnia 2019, 22:15   Darkstar181
@Xaris
Właśnie dlatego napisali że upowszechnienie się tego zajmie lata. Nie ma jeszcze infrastruktury, ale za 5-8 lat to już pewnie będzie norma.

O autorze

Wokulski

Podobne newsy

Najczęściej czytane

Najczęściej komentowane

Artykuły

…mamusia ubiła tylko dlatego, że zaciął się na ścianie budynku.

Komentarzy:
6

Ja też nie wiedziałam aż do piątku, a teraz dzielę się tą wiedzą z Tobą.

Komentarzy:
8

…i tracę punkt poczytalności.

Komentarzy:
3

Głuchowski to przede wszystkim ojciec Uniwersum Metro 2033 – powieści z tego cyklu zapewniły mu popularność i dały początek świetnej serii gier. Autor parę razy już jednak udowodnił, że potrafi uciec od klaustrofobicznych klimatów. Tym razem jest podobnie – ale też nie do końca. Bo klimat postapo można wyciskać z każdej ze stron.

Komentarzy:
8

Galerie zdjęć

Gry A-Z

Wyszukaj: Szukaj
0 - 9 A B C D E F G H I
J K L M N O P Q R S T
U V W X Y Z