Logowanie do CD-ACTION

Zamknij [X]
Załóż sobieNie masz konta?

Co daje konto w serwisie cdaction.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

HITAmerykańscy politycy po strzelaninach w USA: „Przemysł gier wideo uczy młodych ludzi zabijać”

Witold poniedziałek, 5 sierpnia 2019, 15:35 News

„Zawsze mieliśmy broń, zawsze istniało zło... Ale co się zmieniło, że widzimy taki wysyp strzelanin? Ja widzę przemysł gier wideo...”.

Ostatni weekend wstrząsnął Ameryką. W sobotę Patrick Crusius dokonał antyimigranckiego zamachu w El Paso w Teksasie, w którym zginęło 20 osób, a 40 zostało rannych. Kilkanaście godzin później w Daytona w Ohio Connor Betts otworzył ogień w barze, zabijając 9, a raniąc 26 osób. Zszokowane Stany pogrążyły się z żałobie. Jednocześnie zaczęło się szukanie przyczyn i winnych, aż w końcu ktoś – nie mogło być inaczej – wskazał na gry.

Najpierw zrobił to Dan Patrick, gubernator porucznik Teksasu podczas wywiadu dla „Fox & Friends” w Fox News. (Wypowiedź na temat gier zaczyna się w 6:50)

Patrzę na ten akt zła – i potępiajmy go za to, czym jest: złem, złem, złem – i zastanawiam się, jak długo np. pozwolimy ignorować to na poziomie federalnym, gdzie mogliby zrobić coś z przemysłem gier wideo? Wiecie, w tym manifeście, który, jak wierzymy, napisał strzelec, w tym manifeście napisał o przeżywaniu swojej super-żołnierskiej fantazji w Call of Duty. Wiemy, że branża gier jest większa niż przemysł filmowy czy muzyczny razem wzięte, a są także badania, które twierdzą, że wpływają one na ludzi oraz są takie, które twierdzą, że nie mają one na nich wpływu.

Patrzę jednak na wspólne mianowniki jako ponad sześćdziesięcioletni ojciec oraz dziadek i zastanawiam się, co się zmieniło w tym kraju. Zawsze mieliśmy broń, zawsze istniało zło... Ale co się zmieniło, że widzimy taki wysyp strzelanin? Widzę przemysł gier wideo, który uczy młodych ludzi zabijać. Wiecie, on w swoim manifeście napisał... To nie jest kwestia republikanów czy demokratów, ponieważ martwił się robotami, środowiskiem i imigrantami. […]

Patrzę na media społecznościowe. Przemoc polegająca na codziennym gnębieniu ludzi w mediach społecznościowych i odwracanie głowy, pozwalając na to. […] Jest wiele czynników, nad którymi musimy się zastanowić, kim jesteśmy jako naród i dokąd zmierzamy oraz co będziemy tolerować w mediach społecznościowych i grach wideo. Przykro mi.

Gubernator przywołał też na koniec klasyczne oskarżenie wobec gier.

Dlaczego pozwalamy, by – szacuje się, że 90% naszych dzieci od 12 do 17 roku życia – oglądały gry wideo? Znowu: są większe niż przemysł muzyczny i filmowy razem wzięte. Dlaczego to ignorujemy? Może dla tego złego demona była to gra wideo? Gra wideo. Nie ma poczucia człowieczeństwa, nie ma sensu życia. Chciał być super żołnierzem w swojej grze Call of Duty […]

Dzień później Kevin McCarthy – lider republikańskiej mniejszości w Izbie Reprezentantów, weteran politycznych bojów – podczas wywiadu dla „Sunday Morning Futures” w Fox News odnosząc się do wypowiedzi Patricka, był nieco bardziej powściągliwy. (Odpowiedź na pytanie dotyczące gier zaczyna się w 2:50)

[…] Ale idea, że te gry wideo dehumanizują ludzi, mamy gry oparte na strzelaniu do ludzi. Zawsze czułem, że będzie to problem dla przyszłych pokoleń i innych. Widzieliśmy badania, co robią ludziom... I kiedy patrzysz na te zdjęcia [z miejsc strzelanin – red.], widzisz, jak to wyglądało, możesz zobaczyć sceny z gier wideo.

Dalej McCarthy stwierdził, że mimo wszystko przed wydaniem jakichkolwiek sądów „chciałby najpierw zebrać wszystkie fakty”.

Oczywiście obie wypowiedzi nie traktują tylko o grach, jednak trudno nie odnieść wrażenia, że obaj panowie potraktowali temat nieco po macoszemu. Sprawa jest zbyt poważna, a badania wcale nie są w tej kwestii jednoznaczne. Doszło do ogromnej tragedii, dlatego tym bardziej wszyscy powinni się dobrze zastanowić, nim wskażą winnych.

Dodaj komentarz ν
Podziel się:
Wasze komentarze, opinie, uwagi
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy. Zaloguj się lub Załóż konto
piątek, 9 sierpnia 2019, 13:35   Fallschirmjager
@Kordianbolszewik co za wyrafinowany język. Biała supremacja będzie rosła w siłę, jeśli tzw. Demokraci i media nie przestaną atakować białych ludzi za wszystkie zła świata. Mówi się obecnie o zimnej wojnie domowej w USA, zasługa tego to ludzi kolorowych, zasiadają w kongresie i już własną policję oskarżają o prawie nazizm. A krucjaty były przeprowadzone w odpowiedzi na inwazję muzułmanów, którzy przy okazji brali białych niewolników - ale nikt im tego dziś nie wyrzuca. Durnyś jak zwykle.
środa, 7 sierpnia 2019, 9:45   DarZ
Osoby, które zwalają tę winę na gry wideo próbują totalnie odwrócić się od przeszłości, od historii tego świata. I USA są tu idealnym przykładem takiej historii - przede wszystkim historii przemocy. Wojny gangów, mafia i inne takie organizacje podporządkujące sobie wszystko i wszystkich siłą. A tak dopisać jeszcze do tego zwykłe najzwyklejsze... wojsko. Militaria od wieków pociągają ludzi (mam tu na myśli przede wszystkim mężczyzn) i to nic nowego, że ktoś użyje broni przeciw osobom, których nienawidzi.
wtorek, 6 sierpnia 2019, 18:24   notoco42
Nie tylko prawica wspiera dostęp do broni. Są w stanach lewacy, którzy są przeciwni kontroli dostępu do broni. A czarne gangusy? Co weekend w Chicago ginie kilkanaście osób z wojnie gangów. Głównie czarni. I wątpię, że któryś z nich czuję się republikańskim patriotą , który broni łatwego dostępu do broni jako konstytucyjnego prawa każdego obywatela.
wtorek, 6 sierpnia 2019, 18:20   notoco42
Mi się tego nawet nie chce komentować. Ile można argumentować, że to nie tak. Ręce opadają. To jak dyskutować ze zwolennikami teorii, że ziemia jest płaska. Jaki jest sens tracić energię na takie dyskusje?
wtorek, 6 sierpnia 2019, 12:17   Kordianbolszewik
@robin Co? xd Równie dobrze mogliby oglądać nagrania z interwencji USA na świecie po czym opanowani krucjatową erekcją zaczęli szerzyć białą supremację u siebie.
wtorek, 6 sierpnia 2019, 9:43   mark133
@Jacek112 Call of duty tez mozesz przejsc na easy zamiast na veteran, ale koncowka i tak bedzie zawsze taka sama.
wtorek, 6 sierpnia 2019, 9:13   robin81
Mam wrażenie że to się zaczęło od kiedy mogli oglądać muzułmańskich terrorystów atakujących zachodnie miasta
wtorek, 6 sierpnia 2019, 5:53   TytanowyK
Wystarczy porównać co robią czuby w usa a co w europie. Usa kupi sobie ar15 i zastrzeli 20 ludzi. W europie co najwyżej nożem dziabnie ze dwie osoby. Ewentualnie z wiatrówki postrzela i największe obrażenie to strata oka. Wszędzie są chore dzbany wychowane przez ulice, gry, filmy itd.
wtorek, 6 sierpnia 2019, 2:21   Kordianbolszewik
Jak zwykle konserwatywna prawica ma ból dupy i obwinia gry. Przecież takie GTAV jest wszystkiemu winne, a nie, że młodzieniec naoglądał się programów typu "Ben Shapiro destroys Jew feminist" czy "88 reasons why Hitler was right". Prawica sieje nienawiść i zwiększa dostęp do broni nawet dla osób z zaburzeniami, a potem obwinia wszystko oprócz siebie... litości. Oczywiście Kuce i tak powiedzą, że to wszystko zaangazowalo lewactwo pochodzenia marsjanskiego.
wtorek, 6 sierpnia 2019, 0:36   LazyPower
Co za kretyn.

Najczęściej czytane

Najczęściej komentowane

Artykuły

…mamusia ubiła tylko dlatego, że zaciął się na ścianie budynku.

Komentarzy:
6

Ja też nie wiedziałam aż do piątku, a teraz dzielę się tą wiedzą z Tobą.

Komentarzy:
8

…i tracę punkt poczytalności.

Komentarzy:
3

Głuchowski to przede wszystkim ojciec Uniwersum Metro 2033 – powieści z tego cyklu zapewniły mu popularność i dały początek świetnej serii gier. Autor parę razy już jednak udowodnił, że potrafi uciec od klaustrofobicznych klimatów. Tym razem jest podobnie – ale też nie do końca. Bo klimat postapo można wyciskać z każdej ze stron.

Komentarzy:
8

Galerie zdjęć

Gry A-Z

Wyszukaj: Szukaj
0 - 9 A B C D E F G H I
J K L M N O P Q R S T
U V W X Y Z