Logowanie do CD-ACTION

Zamknij [X]
Załóż sobieNie masz konta?

Co daje konto w serwisie cdaction.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

HIT„Papierowe” RPG Bethesdy usunięte po oskarżeniach o plagiat

Cursian czwartek, 9 maja 2019, 17:21 News

Miało promować najnowsze rozszerzenie do TESO.

Niesmak, jaki pozostał po serii afer związanych z Falloutem 76, zdążył się już nieco zatrzeć w pamięci graczy, ale Bethesda ma już nowy problem szargający jej opinię. Chodzi o kampanię promocyjną Elsweyr, czyli najnowszego dodatku do The Elder Scrolls Online. Firma uznała, że ciekawie byłoby stworzyć na jego podstawie bezpłatnego „papierowego” erpega. Wszystko skończyłoby się pięknie, gdyby czujni internauci nie zauważyli, że w rzeczywistości jest on nieudolnie zamaskowaną kopią The Black Road, czyli płatnej przygody do Dungeons & Dragons. Serwis Kotaku pokusił się o porównanie wprowadzenia do obu publikacji:

The Black Road:

Nic nie sprawia tak jak pustynia, że ludzie czują się mali i nieznaczący. W każdym kierunku rozciągają się ogromne wydmy, a nad nimi wisi jeszcze większe niebo. Oaza Vuerthyl jest pstrokatą zbieraniną wyblakłych namiotów wzniesionych na bezkresnej pustyni Anauroch. Na różne sposoby zaaranżowano wasze spotkanie z Azamem w wielkim namiocie w stylu calimshańskim, który służy tu za tawernę. Para diabląt, które wydają się nie przejmować upałem, bacznie obserwuje wchodzących gości. Ciemne wnętrze namiotu przynosi ulgę od jasnego światła i wiatru, choć jest tu gorąco jak wszędzie indziej. Delikatne dźwięki instrumentu strunowego wypełniają powietrze, a zgromadzeni wewnątrz ludzie pochylają się nad jadłem, napitkiem i rozmową. Smokokrwisty pokryty rdzawymi łuskami wita was i prowadzi do prywatnego stolika. Siedzi tam już kilku podróżników.


Oto wersja z promocyjnego RPG Elsweyr:

Nic nie przebije pustyni, jeśli chodzi o sprawianie, że człowiek czuje się mały i nieważny. W każdym kierunku przetaczają się przez krajobraz gigantyczne wydmy, a jeszcze większe puste niebo majaczy ponad nimi. Oaza na granicy między Cyrodiil a Elsweyr jest kolorową zbieraniną zalanych słońcem namiotów wzniesionych na bezkresnej pustyni Elsweyr. Na różne sposoby zaaranżowano zapoznanie grupy poszukiwaczy przygód z przywódcą karawany Kar’reemem. Jego wielki namiot wypełnia kilku khajiitów, którzy zdają się nie przejmować upałem i uważnie na was patrzą. Ciemne wnętrze namiotu przynosi ulgę w porównaniu z jasnym światłem na zewnątrz, ale w środku jest tak samo gorąco. Łagodne dźwięki instrumentu strunowego wypełniają powietrze, a ludzie są zajęci jedzeniem, piciem i rozmową. Argoniański służący prowadzi was do wolnego stolika.


Jeśli myślcie, że podobną zagrywkę zastosowano tylko we wstępie, to jesteście w błędzie. Wpis opublikowany przez Bena Heislera (jednego z autorów Black Road) udowadnia, że dalej zachowywano się podobnie, lekko modyfikując kolejność wyrazów lub zastępując nazwy własne tymi z TESO:


W obliczu dowodów Bethesda zdecydowała się wycofać „swoje” dzieło z internetu (chętni wciąż mogą je zobaczyć TUTAJ) do czasu wyjaśnienia sytuacji. Jednocześnie firma dziękuje tym, którzy zgłosili problem.


Ktoś złośliwy mógłby powiedzieć, że efekt promocyjny zasadniczo udało się osiągnąć, ale chyba nie o taki rozgłos chodziło. Szkoda, bo sam pomył na „papierowego” erpega w klimatach TESO wydawał się całkiem sympatyczny.

Dodaj komentarz ν
Podziel się:
Wasze komentarze, opinie, uwagi
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy. Zaloguj się lub Załóż konto
niedziela, 12 maja 2019, 8:31   Bronnson
Kiedyś potrafili robić świetne lub przynajmniej dobre gry...a potem ta strzała w kolano i...szkoda gadać.
sobota, 11 maja 2019, 6:50   Thorongil83
Takie rzeczy dzieją się wtedy, gdy studio 'zleca' wykonanie podobnych spraw komuś innemu i samo jest zbyt leniwe by sprawdzić czy wszystko jest jak należy...
piątek, 10 maja 2019, 17:54   tupolew519
Ale wtopa. Naprawdę wierzyłem wich potencjał. Jaka szkoda.
piątek, 10 maja 2019, 16:31   Silvaren
Możecie też napisać news, że Pillars of Eternity p&p RPG weszło w fazę alfa i ponad 100 str. podręcznik jest za darmo do ściągnięcia z oficjalnej strony Pillars of Eternity II. Nad grą pracował sam Josh Sawyer, który grywa i mistrzuje RPG od czasu Red Boxa D&D, więc zna się na rzeczy. Do tego ma świra na punkcie balansu rozgrywki i uważa walkę za najważniejszy element gry, więc wyważona mechanika jest raczej pewnikiem.
piątek, 10 maja 2019, 2:18   Celdur
Heh...
czwartek, 9 maja 2019, 21:56   Szpagin
Prawie jak ja w gimnazjum.
czwartek, 9 maja 2019, 19:04   hejka26
podobno cała sytuacja to nie miał być myk marketingowy a chłopaki z innego studia wielkiego B po godzinach sobie w DnD grali na tej przygodzie przez GM lekko przerobionej ale pewności nie mam
czwartek, 9 maja 2019, 18:41   Poganin
- Mogę od ciebie wypracowanie przepisać?
- Jasne, tylko pozmieniaj, żeby się facetka nie kapnęła.
czwartek, 9 maja 2019, 17:36   Darku22
Parę słów się powtórzyło, czysty zbieg okoliczności
czwartek, 9 maja 2019, 17:28   w1ntermu7e
xD

O autorze

Cursian

Podobne newsy

Najczęściej czytane

Najczęściej komentowane

Artykuły

To historia bardzo inteligentnego i zdolnego człowieka, który w trzy lata zdobył i stracił fortunę. To opowieść o człowieku, który w latach 80. XX wieku wprowadził komputer pod strzechy, a dziś nie ma i nie chce mieć komputera.

Komentarzy:
6

Oryginalny pomysł, szczypta talentu, kilka(naście) miesięcy wytężonej pracy – przepis na sukces może się wydawać nieskomplikowany. Co jednak robić, gdy premiera za nami, a słupki sprzedażowe ani drgną?

Komentarzy:
3

Myśl na dziś: Niektóre pomyłki sprawiają zbyt wielką radochę, by popełniać je tylko raz.

Komentarzy:
3

Galerie zdjęć

Gry A-Z

Wyszukaj: Szukaj
0 - 9 A B C D E F G H I
J K L M N O P Q R S T
U V W X Y Z