Logowanie do CD-ACTION

Zamknij [X]
Załóż sobieNie masz konta?

Co daje konto w serwisie cdaction.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Anthem: „Kotaku napisało o realnych problemach”

rajmund czwartek, 4 kwietnia 2019, 18:48 News

A jednak ktoś w BioWare przeczytał do końca artykuł Jasona Schreiera.

Nie milkną echa głośnej publikacji Kotaku, dzięki której poznaliśmy dramatyczne kulisy powstawania ostatniej produkcji BioWare'u. Samo studio w pierwszej chwili odpowiedziało najbardziej standardową, PR-ową formułką, jaką można było zareagować. Dość wspomnieć, że pojawiła się ona na blogu twórców Anthema tak prędko, iż nie ma co posądzać ich o zapoznanie się z materiałem Jasona Schreiera.

Sam redaktor był tym faktem bardzo rozczarowany, czego nie krył na swoim Twitterze. Taką reakcję ze strony BioWare'u nazwał szokująco tchórzliwą i nie mógł wyjść z podziwu, że ktoś atakuje dziennikarza za informowanie opinii publicznej o prawdziwych kłopotach firmy. Krótko mówiąc: po prostu za rzetelne wykonywanie swojej pracy.


Podobne nastawienie przejawiali byli pracownicy BioWare'u, którzy skontaktowali się ze Schreierem. Mało tego, do redaktora Kotaku zaczęli odzywać się też twórcy gier z innych studiów, żaląc się, że ich pracę trapią podobne problemy. Z kolei obecni twórcy z BioWare'u donieśli mu, że ich pracodawcy kategorycznie zabronili komukolwiek kontaktować się z prasą.

UPDATE: Yesterday afternoon, not long after this tweet, Bioware GM Casey Hudson sent a long email to the whole studio acknowledging the raised issues and promising further discussion at an all-hands meeting next week. Here's an excerpt: pic.twitter.com/CxFQpkDzsa

— Jason Schreier (@jasonschreier) April 4, 2019


Wtem wszystkie skrzynki w domenie "@bioware.com" rozesłały powiadomienia o nowym mailu od... samego Caseya Hudsona - głównego menadżera firmy.

Czołem BioWarze,

chciałem się z wami podzielić moimi przemyśleniami związanymi z artykułem Kotaku i dyskusją, jaką wywołał w sieci.

W publikacji wspomniano wiele problemów, jakie dotknęły produkcję Anthema oraz kilka naszych poprzednich projektów. Połączyła ona też niektóre z nich z jakością pracy w naszym studiu i zdrowiem naszych pracowników. To są realne problemy, a ich rozwiązanie ma dla nas najwyższy priorytet.

To, co wydało nam się przekroczeniem granicy, to wskazywanie konkretnych pracowników do publicznej krytyki. To nie w porządku. Takie typowanie ludzi może wywołać potworną traumę i nie możemy go zaakceptować wobec nikogo z naszego zespołu. Dlatego nie zabraliśmy głosu w artykule i wydaliśmy późniejsze oświadczenie.

Kiedy zaoferowano mi powrót do BioWare'u na stanowisko głównego menadżera, zdawałem sobie sprawę, że studio stoi przed dużymi wyzwaniami. Dotyczyły one zdrowia zespołu, jego wizji i organizacji. Byłem - i wciąż jestem - podekscytowany tym, że mogę pomóc w naprawie tych obszarów, ponieważ kocham BioWare i ponad wszystko pragnę stworzyć miejsce, gdzie wszyscy z nas są szczęśliwi i odnoszą sukcesy.

Nie zamierzam was przekonywać, że wykonałem w tym zakresie kawał dobrej roboty, ponieważ sam w takie dni jak ten czuję, że tego nie zrobiłem. Podjęliśmy już jednak pewne kroki: wyznaczyliśmy konkretne zadania i wartości, aby mieć jasność co do tego, co robimy i co oznacza dla nas wysoka kultura pracy naszego studia. Zaktualizowaliśmy naszą strukturę, aby kierownicy wydziałów mogli się skupić na wspieraniu poszczególnych pracowników i ich zdrowia. Definiujemy na nowo nasze funkcje, aby każdy z nas wiedział, czego się od niego wymaga. Dokonujemy też zmian w procesie produkcji. Naszym celem są wyraźnie sprecyzowane wizje oraz odpowiedni czas postprodukcji, który nie będzie wywoływał u twórców paniki i strachu.

Zdaję sobie sprawę, że jest jeszcze wiele do zrobienia. Szczegóły pozostałych działań, które planujemy w odpowiedzi na głosy naszych pracowników, omówimy w przyszłym tygodniu. Jak zawsze czekamy na wasze reakcje i podpowiedzi, co jeszcze możemy uczynić, by sprawić, że BioWare będzie najlepszym miejscem, w jakim można pracować.

Jestem zobowiązany do tego, byśmy spełniali najwyższe oczekiwania, jakie stawia się grom BioWare'u, a nasze miejsce pracy było jednym z najlepszych na świecie. Z waszą pomocą dokonamy tego.

Proszę, dajcie mi znać, jeśli chcecie spotkać się ze mną osobiście, a wygospodaruję czas, by usłyszeć wasze przemyślenia.

Casey

Trzeba przyznać, że to już brzmi znacznie lepiej niż pierwsza reakcja BioWare'u. Miejmy nadzieję, że w parze z tymi pięknymi słowami pójdą prawdziwe zmiany na lepsze.

Dodaj komentarz ν
Podziel się:
Więcej na temat: BioWare,
Wasze komentarze, opinie, uwagi
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy. Zaloguj się lub Załóż konto
piątek, 5 kwietnia 2019, 11:10   Urungulu
@Silvaren - wow, a to nie było tak, że wzięli Clinta Mansella do ME3 i potem "podjęto wspólną decyzję" i "umożliwiono kreatywny rozwój przy innych projektach"? Pytam zupełnie serio, bo wydawało mi się, że Bio go spuściło. Jeśli faktycznie sam poszedł, to faktycznie :P
piątek, 5 kwietnia 2019, 8:50   Silvaren
@Urungulu
To Jack Wall zrezygnował z BioWare, bo chciał się zająć innymi projektami.
piątek, 5 kwietnia 2019, 8:18   Urungulu
Wszystko się zaczęło sypać, gdy zrezygnowali z muzyki Jacka Wall'a.
piątek, 5 kwietnia 2019, 7:59   paintball_X
Nie wiem o co ta afera, przecież wszyscy wiedzą że BioWare jest kolejne do odstrzału.
piątek, 5 kwietnia 2019, 5:00   DeeJayHMC
@Conic Parówkowym skrytożercom mówimy nie!
czwartek, 4 kwietnia 2019, 23:49   Silvaren
@cali
I tak i nie. Niektórzy odpowiedzialni za sukces m.in. KotOR czy Mass Effect wciąż tam pracują (Casey Hudson), inni weterani, biorący udział w pracach jeszcze nad Baldurem odeszli dopiero niedawno - James Ohlen w 2018. David Gaider pracował tam jeszcze do 2016. Kreatywni ludzi, wizjonerzy mogą mieć swoje pomysły, ale te często okazują się niewykonalne albo wymagają zbyt dużego nakładu czasu i środków. Wtedy wszystko już zależy od programistów.
czwartek, 4 kwietnia 2019, 20:17   le_Fey
Facet w 2 zdaniach wspomniał o problemach firmy, w kolejnych 4 oskarżył Kotaku o "naganne" zachowanie a następnie w 16 kolejnych zdaniach pitolił jak "będzie cudownie". Korpo-manipulacja do porzygu.
czwartek, 4 kwietnia 2019, 20:10   le_Fey
@Conic
Też się nad tym zastanawiałem i już chyba wiem. Zabrakło w odpowiedzi po prostu jednego, prostego i szczerego słowa... "przepraszam". Takie słowo nie przechodzi przez gardło korporacyjnym dupkom.
czwartek, 4 kwietnia 2019, 19:47   zadymek
A jak brzmiała "pierwsza reakcja BioWare'u"?
czwartek, 4 kwietnia 2019, 19:37   SomekindofDevil
@asasyn12344
Tak jestem zadowolony. Bioware umarło wraz z odejściem Zeschucka i Muzyki, którzy swoje teamy trzymali za pysk i wymagali od ludzi konkretów. Wszystkie studia? Które wszystkie? 100% studiów deweloperskich? Zajmują się preprodukcją 6 lat, a zespół odpowiedzialny za produkcję dowiaduje się nad czym pracuje po zobaczeniu trailera z E3? Olaboga to ja się dziwię, że jeszcze istnieją ludzie, którzy chcą tworzyć gry większe niż indyki.

O autorze

rajmund

Podobne newsy

Anthem: Przyszłością gry zajmie się 30-osobowy zespół eksperymentatorów

News
poniedziałek, 18 maja 2020

anthem-przyszloscia-gry-zajmie-sie-30-osobowy-zespol-eksperymentatorow Na efekty ich prac przyjdzie nam jeszcze jednak nieco poczekać.

Komentarzy:
10

Najczęściej czytane

Najczęściej komentowane

Artykuły

Jeśli wybierasz się w podróż, niech będzie to podróż długa.

Komentarzy:
1

Już drugi tydzień z rzędu mam do czynienia z żabami, a przede mną jeszcze Frog Fractions!

Komentarzy:
4

Karty dźwiękowe Creative’a dzielą się na trzy linie. Te oznaczone literą X mają dość uniwersalny charakter i nadają się do różnych zastosowań, również do gier, czego najlepszym przykładem jest model X3.

Komentarzy:
1

Aby solidnie ograć każdą z tych gier, ten tydzień musiałby trwać ze dwa, a może ze trzy tygodnie.

Komentarzy:
6

Galerie zdjęć

Gry A-Z

Wyszukaj: Szukaj
0 - 9 A B C D E F G H I
J K L M N O P Q R S T
U V W X Y Z
« wrzesień 2020
PWŚCPSN
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930