Logowanie do CD-ACTION

Zamknij [X]
Załóż sobieNie masz konta?

Co daje konto w serwisie cdaction.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

HITNintendo otrzyma wielomilionowe odszkodowanie od twórcy serwisów z ROM-ami

hraboll wtorek, 13 listopada 2018, 17:17 News

Czy zwycięstwo japońskiej korporacji zmniejszy skalę piractwa?

W lipcu Nintendo skierowało do sądu rejonowego w Arizonie pozew przeciwko właścicielowi serwisów z ROM-ami do emulatorów konsol. Japońska korporacja domagała się od Jacoba Mathiasa odszkodowania za masowe naruszenie praw autorskich w wysokości 150 tysięcy dolarów za każdy tytuł, a także do 2 milionów dolarów za każde naruszenie znaku towarowego. Przypomnę, iż za pośrednictwem witryn LoveROMS.com i LoveRETRO.co można było pobrać nielegalne kopie produkcji pokroju Super Mario World, Mario Kart 64, Super Mario All-Stars, Donkey Kong Country czy Pokémon Yellow.

Według ostrożnych szacunków ewentualna grzywna mogła sięgać setek milionów dolarów. Mogła, bo ostatecznie sądowy spór kończy się ugodą, która nie tylko przyznaje Nintendo odszkodowanie w wysokości 12,23 mln dolarów, lecz także nakłada na pozwanego zakaz prowadzenia nielegalnej działalności.

Pod adresem loveroms.com znajdziemy takie oto oświadczenie:

Nasza strona internetowa, LoveROMS.com/LoveRetro.co, oferowała wcześniej nieautoryzowane kopie gier na konsole Nintendo, co skutkowało naruszeniem praw autorskich i znaków towarowych, które należą do Nintendo. [Właściciele stron – dop. red.] LoveROMS.com/LoveRetro.co przyznają, że wyrządzili szkodę japońskiej korporacji, jej partnerom i klientom, oferując nielegalne kopie gier. Zgodziliśmy się zaprzestać wszelkiej takiej działalności. Jeśli chcesz uzyskać dostęp do legalnych gier na konsole Nintendo przez internet, odwiedź stronę www.nintendo.com, aby uzyskać informacje o sklepie Nintendo.


Co ciekawe, serwis TorrentFreak podejrzewa, że Jacob Mathias zakulisowo wynegocjował przelew na znacznie niższą kwotę. Zapisane w ugodzie odszkodowanie miałoby pełnić rolę straszaka zniechęcającego innych do zakładania stron z ROM-ami.

Dodaj komentarz ν
Podziel się:
Wasze komentarze, opinie, uwagi
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy. Zaloguj się lub Załóż konto
piątek, 16 listopada 2018, 16:24   lwolf
@Veldrim pamietaj ze kupujac licencje dostajesz prawo uzywania produktu, ale nie dostajesz praw intelektualnych zwiazanych z produktem (w tym miedzy innymi kodu źródłowego i możliwości wprowadzania zmian w tym kodzie). Wyjątkiem są mody jeśli autor wyraźnie poinformuje o możliwości ich pisania.
czwartek, 15 listopada 2018, 14:28   Nfsfan83
kiedyś szanowałem nintendo za ich konsole, dziś nimi gardzę, zamiast cieszyć się, że podtrzymywane są stare gry, a dzięki temu w przyszłości będzie zainteresowanie tymi grami jakby były wznowione dziś olali fanów ich ciepłym moczem. Kasa i chciwość zawsze zniszczą prawdziwe dobre rzeczy.
środa, 14 listopada 2018, 21:04   Veldrim
@Scorpix
Patrze na mojego Red Alerta 3 i żadnej informacji o tym nie ma.
Mam znajomych co od lat siedzą przy tłumaczeniach konsolowych gier z PS1 i PS2 i by wgrac ich spolszczenie (czy jakiekolwiek) trzeba zgrać obraz płyty, czyli zrobić kopię, co jest dozwolone. Generalnie zasada jest taka że by coś kopiowac i przerabiać na własny uzytek to trzeba mieć oryginał, inaczej cała wielgachna baza prywatnych tłumaczen we wszystkich krajach byłaby nielegalna.
środa, 14 listopada 2018, 20:32   Scorpix
@Veldrim
To ograniczenie było patologią, ale też na nie się godziłeś podczas instalacji (i chyba było ostrzeżenie na opakowaniu). Swoją drogą, wystarczyło chyba zadzwonić na ich infolinie lub support, aby uzyskać nową pulę aktywacji.
To była patologia, ale na szczęście jej już nie ma. Mówimy tu jednak o romach, czyli o czymś, co nie powinno działać na PC.
środa, 14 listopada 2018, 19:16   Veldrim
@Scorpix Umowa z wydawcą to to nie to samo co prawo. Zwykle służy własnie temu by nie rozpowszechniać pirackich kopii (co współdzieli właśnie z prawem) i po to, by w przypadku jakichś problemów z rozgrzebaniem zabezpieczeń móc pokazać użytkownikowi środkowy palec. Mam kilka starszych gier od EA z okresu, kiedy dawali ograniczoną liczbe aktywacji i które juz limit przekroczyły, więc ręczne doprowadzenie ich do stanu używalności chyba zbrodnią nie bedzie :P
środa, 14 listopada 2018, 17:58   Scorpix
@Veldrim
Możesz pożyczać grę na lewo i prawo, jeśli to możliwe (na PC zwykle nie), ale nie masz prawa łamać zabezpieczeń, które umieścił tam twórca, bo to złamanie umowy, jaką zawierasz z wydawcą poprzez kupno i instalację tej gry. Kopiowanie gry wymaga cracka, czyli złamania zabezpieczenia.
środa, 14 listopada 2018, 17:46   Veldrim
@Scorpix
Czyli w wielkim skrócie kupując coś nie możemy sobie z tym zrobić co chcemy, nawet jesli to nie ma wpływu na kogokolwiek, cokolwiek i nie chce tego rozpowszechniać. Korpo coraz mniej metodami różnia się od technik państw o... wyjatkowo kwestionowalnej moralności.
środa, 14 listopada 2018, 17:26   notoco42
Gry N stanowiły jaki procent całej strony?
Co im do romów gier innych producentów, którzy już np. nie istnieją i których gier nigdzie się nie dostanie w legalny sposób? Strona zawierała m. in. gry N, a nie tylko gry N.
środa, 14 listopada 2018, 16:38   Scorpix
@songogu
Nie można ingerować w zabezpieczenia. Jeśli twórca uznaje, że można zmieniać wygląd jak w Skyrim, to nie ma problemów. Nie możesz jednak ingerować w system zabezpieczeń instalując cracki.
środa, 14 listopada 2018, 15:58   lastmanstanding
skorpix Corpix :)

Najczęściej czytane

Najczęściej komentowane

Artykuły

Machamy biało-czerwoną flagą i gramy na baczność, pożerając ogórki kiszone, bo w tworzeniu każdej z tych gier brali udział Polacy. 

Komentarzy:
1

A gdyby tak spróbować czegoś nowego?

Komentarzy:
14

Tym razem słowo klucz to „tajemnica”.

Komentarzy:
3

…a dorywczo także pracowniczką cyrku i gladiatorką, kierowczynią ciężarówki i grafficiarą.

Komentarzy:
3

Galerie zdjęć

Gry A-Z

Wyszukaj: Szukaj
0 - 9 A B C D E F G H I
J K L M N O P Q R S T
U V W X Y Z