Logowanie do CD-ACTION

Zamknij [X]
Załóż sobieNie masz konta?

Co daje konto w serwisie cdaction.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

HIT Minister Gliński: Twórcy gier i filmów otrzymają dofinansowanie, gdy przejdą „test kulturowy”

hraboll środa, 12 września 2018, 14:46 News

Planowana ustawa ma przyczynić się do rozwoju polskiej branży gier.

Na niedawnym Forum Ekonomicznym w Krynicy premier Mateusz Morawiecki określił polską branżę gier jako „perełkę eksportową” i docenił wkład polskich developerów w rozwój gospodarczy naszego kraju. Polski rząd chce aktywnie wspierać twórców gier, którzy w najbliższej przyszłości mogą otrzymać ulgi podatkowe. Według wstępnej propozycji chodzi o możliwość odliczenia od podstawy opodatkowania w CIT lub PIT 100% kosztów kwalifikowanych określonych w ustawie i późniejsze odzyskanie 19% odliczonej kwoty.

Realna redukcja kosztów produkcji zostanie jednak zarezerwowana dla developerów, którym uda się zdać tzw. „test kulturowy”. Rozwiązanie, które z powodzeniem funkcjonuje we Francji czy Wielkiej Brytanii, u nas już zyskało łatkę narzędzia propagandy. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego próbuje studzić emocje i jednocześnie zapewnia, że zamierza wzorować się na zagranicznych rozwiązaniach. Zatem hipotetycznie na pomoc od państwa może liczyć developer, który zatrudnia polską siłę roboczą, korzysta z twórczości polskich muzyków, stawia na innowacje czy korzysta z pewnych elementów dziedzictwa kulturowego. Wydaje się, że przedstawiciele resortu kultury nie będą narzucać obowiązku tworzenia treści stricte patriotycznych.

MKiDN dopiero pracuje nad rozwiązaniami dedykowanymi producentom gier. I choć na konkrety musimy jeszcze poczekać, to minister kultury Piotr Gliński w rozmowie z Polską Agencją Prasową zapewnia, że ustawa będzie miała na celu przede wszystkim rozwój branży kreatywnej, w tym produkcji audiowizualnych, w poczet których zaliczają się też gry:

Celem jest zwiększenie produkcji, zwiększenie rynku, czyli krótko mówiąc, zwiększenie potencjału gospodarczego tej branży kreatywnej.


Warto zauważyć, że od 1 stycznia 2019 roku odpowiednie regulacje otrzyma przemysł filmowy. Co ciekawe, przyjęta przez rząd ustawa o zachętach ma ściągnąć do naszego kraju zagraniczne ekipy filmowe. Produkcje z Hollywoodu czy Bollywoodu mogłyby powstawać w Polsce na konkurencyjnych zasadach:

Fundusz audiowizualny to jest 200 mln zł na przyszły rok. Z tego funduszu będziemy zwracali producentom 25 proc. kosztów kwalifikowanych [prawdopodobnie należeć będą do nich m.in. koszty związane z wynajmem pomieszczeń – dop. red.], a może i 30 proc., bo myśmy wprowadzili do ustawy taką możliwość. To jest po to, żeby być konkurencyjnym z innymi krajami na tym rynku, który się bardzo dynamicznie rozwija.


Oczywiście na dofinansowanie mogą liczyć podmioty, które pomyślnie przejdą wspomniany „test kulturowy”, o czym wspomina minister Gliński:

Zasadą funkcjonowania tego mechanizmu [wsparcie zagranicznych projektów filmowych realizowanych na terenie Polski – dop. red.] jest przejście tzw. testu kulturowego. To jest udowodnienie przez producenta, że dana produkcja jest związana w jakikolwiek sposób z krajem, który wspiera tę produkcję, czyli np. z polską destynacją czy jakąś lokalizacją, czyli po prostu rzecz się dzieje gdzieś w naszych plenerach, z polską historią.


Więcej o rządowym wsparciu dla rodzimego gamedevu możecie przeczytać w aktualnym wydaniu CD-Action (10/2018).

Dodaj komentarz ν
Podziel się:
Wasze komentarze, opinie, uwagi
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy. Zaloguj się lub Załóż konto
sobota, 15 września 2018, 21:41   Kordianbolszewik
@Selekt Imperialne zapędy UE XD Bojkoty Węgier i Polski sprzyjają interesom USA, bo zjednoczona Europa jest wystarczająco silna, aby przeciwstawić się USA, zwłaszcza, kiedy przegrywa wojnę gospodarczą z Chinami. Ale co tam lepiej bójmy się "złych Niemców" i "meczetów"XD Ach te Korwineusze
sobota, 15 września 2018, 0:54   Selekt
Jestem prawicowcem i jak były ostatnie wybory to się łapałem za głowę jak ta banda jełopów tzw. dziennikarzyn prawicowych niezależnych mówiła że nie ma na kogo głosować i jedynym wyborem jest PIS. Po raz kolejny durnie zamiast myśleć długofalowo wybrali mniejsze zło. 4 lata poszły na marne przez tych kretynów. A dzisiaj tylko płacz że "zaufałem PIS i się zawiodłem". Jak nazywa się ktoś kto w kółko popełnia te same błędy i nie wyciąga wniosków?
sobota, 15 września 2018, 0:43   Selekt
@Kordianbolszewik 90% dyrektyw które są zamieniane na ustawy w polskim parlamencie idzie z UE a nie z Watykanu czy USA. Nie korporacjami a instytucjami finansowymi które w hierarchii są na samym szczycie piramidy. Korporacjami sterują pionki w kieszeniach finansjery, tak samo jak w spółkach skarbu państwa siedzą aparatczyki partyjne. Fidesz też nie miał 2/3 głosów aby zmienić konstytucję i za orbana udało się to dopiero za 3 razem. PIS robi wszystko aby spieprzyć i tego osiągnięcia nie powtórzyć.
sobota, 15 września 2018, 0:11   Kordianbolszewik
Ciężki dzień, sry za nadużycie "zauważ", ale dziś nie mam sił na walkę z gimbotrollami.
sobota, 15 września 2018, 0:09   Kordianbolszewik
@Selekt
XDDDDDdddddddddd... Polska sprzedana za srebrniki?XD Komu? Uni Europejskiej?XD Takie bzdury to tylko ostry Korwin. Zauważ, że nawet jeśli Polska byłaby czyimś wasalem to zauważ, że najwięcej z tego dealu obecnie dostaje konserwatywne skrzydło Watykanu i USA, a nie jakaś UE, która jest tak na prawdę polem gry pomiędzy wielkimi korporacjami. Zauważ tylko, że Orban na Węgrzech ma mandat wyborców i jego radykalne dążenia do dyktatury są legalne, a PISu nie.
piątek, 14 września 2018, 21:53   Selekt
@Kordianbolszewik Co rozwój gospodarczy ma wspólnego ze sprzedażą suwerenności za srebrniki. Polska po wyjściu z wpływów Sowieckich jak s.... k... długo nie mogła wytrzymać i znalazła kolejnego fagasa który ją przygarnął.
piątek, 14 września 2018, 21:38   Selekt
@Tesu Tak a wisienką na torcie było podpisanie Traktatu Lizbonskiego przez Lecha Kaczyńskiego a teraz płacz bo Unia robi wszystko aby nałożyć sankcje na Polskę. Wczoraj bodajże koleś nazwał Obrana w parlamencie UE śmieciem i Przewodniczący nie zająknął się nawet a na prośbę Polskich posłów o ukaranie tak samo jak za ukaranie Korwina za "śmieci ludzkich" - "zobaczymy później czy zostały naruszone standardy plenarne" :) Obecnie Węgry miesza się z błotem bo to co zrobił przy nich PIS to szczekanie ratlerka.
piątek, 14 września 2018, 14:12   Kordianbolszewik
@Selekt Co to za bzdury? XD Kiedyś to WB rozpoczęło inwestycje w przemysł i stało się światową potęgą aż do XX wieku. Patrz na Rosję. Co z tego, że Iwan Groźny 4 zjednoczył Wszechruś, kiedy Fiodor 1 pozwolił jakimś polaczkom wejść do Kremla. Ekspansja bez zaplecza gospodarczego nie oznacza nic, chyba, że jesteś państwem do końca średniowiecza, gdzie wydajność rolnictwa zależała od wielkości areału ziemskiego.
piątek, 14 września 2018, 13:35   Tesu
@Selekt
W takim razie za sprzedaniem suwerennosci opowiedzialo sie 77% Polakow, ktorzy w 2003 roku wykazali sie swoim obywatelskim obowiazkiem i pofatygowali sie do urn. Coz za zdradziecki narod... ;)
piątek, 14 września 2018, 5:03   Selekt
@Kordianbolszewik Korwin Mikke - Dawniej się podbijało państwa. Takie Imperium Rzymskie powstało przez podboje. A dzisiaj się po prostu przekupuje polityków i ludność. Takie są dzisiejsze podboje. To jest chyba bardziej kulturalne niż kiedyś, tylko zdajmy sobie sprawę: ten, kto głosował za, bo dostał 200 złotych od hektara, niech zda sobie sprawę, że sprzedał suwerenność swojego państwa.

Najczęściej czytane

Najczęściej komentowane

Artykuły

Z okazji 50. rocznicy pierwszego lądowania na Księżycu przypominamy Lunar Lander. Grę pozwalającą śmiałkom samodzielnie wylądować na jedynym naturalnym satelicie Ziemi.

Komentarzy:
1

„Dokąd się teraz uda nowo narodzona? Sieć jest wielka i nieskończona” – puentuje Motoko Kusanagi w ostatniej scenie cyberpunkowego anime „Ghost in the Shell”. Twórcy gier z tej konwencji wzięli sobie jej słowa do serca. Z biegiem lat ich produkcje oferowały graczom coraz więcej swobody, chociaż z początku wcale się na to nie zanosiło.

Komentarzy:
1

Chyba każdy, kto zaliczył Wiedźmina 3 wraz z dodatkami, pamięta to przejmujące uczucie pustki po jego przejściu. Bo to naprawdę był koniec, nic więcej się nie wydarzy, a my nigdy nie poznamy dalszych losów Geralta, Ciri, Eskela, Jaskra...

Komentarzy:
38

Rodzimym graczom nie dane było zagrać w polskie wersje L.A. Noire, Life is Strange lub The Walking Dead... Zaraz, czy aby na pewno?

Komentarzy:
29

Galerie zdjęć

Gry A-Z

Wyszukaj: Szukaj
0 - 9 A B C D E F G H I
J K L M N O P Q R S T
U V W X Y Z