Logowanie do CD-ACTION

Zamknij [X]
Załóż sobieNie masz konta?

Co daje konto w serwisie cdaction.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

HITIPN interweniuje w sprawie gry o „polskich obozach zagłady”

Papkin poniedziałek, 27 sierpnia 2018, 10:05 News

The Cost of Freedom ma się toczyć w Auschwitz i pozwolić na mordowanie Żydów.

Do niedawna na poniższym materiale mogliśmy obejrzeć zwiastun The Cost of Freedom, produkcji Ukraińców z Aliens Games. Ale już nie zobaczymy, bo gra zainteresowała polski wymiar sprawiedliwości.


Tytuł miał (ma?) nam umożliwić pokierowanie bądź strażnikami obozu Auschwitz-Birkenau, bądź jego więźniami. Poza tym „kusi” „możliwością stworzenia autobiografii” dla postaci (cokolwiek to znaczy), cyklem dnia i nocy, zróżnicowanymi warunkami pogodowymi, craftingiem, proceduralnie generowanymi lokacjami... i nie tylko, czego dowiadujemy się z poniższego materiału (napisanego w sposób dość koślawy, dodajmy).


Uczciwy trailer hulał na YouTubie od 17 sierpnia, ale media zainteresowały się nim dopiero niedawno. W ubiegły piątek nad sprawą pochylił się bliski władzy serwis wPolityce.pl, którego zespół pokusił się o nakreślenie tego, co zawierał pierwszy zwiastun produkcji (pisownia oryginalna – dop. red.):

Widzimy m.in. scenę, w której jako niemiecki żołnierz gracz można wybrać, czy wysłać więźniów obozu do pracy, czy do komory gazowej. Można też zmusić więźniów do jedzenia trawy lub kopania dziury w ziemi. Wybierając opcję gry Niemcem można też strzelać do ubranych w pasiaki więźniów Auschwitz. Widzimy nawet scenę, w której ludzi umierają w komorze gazowej.


Ponadto w materiale pojawiły się sceny palenia zwłok czy rozstrzeliwania.

Niedługo później trop podchwyciły inne media i IPN. Na kanale Pierro Cocco pojawił się bowiem ten sam trailer (również już usunięty), jednak opatrzony opisem: „The Cost of Freedom Trailer – Gra o polskich obozach zagłady”. Jak donosi gazeta.pl – pozbyto się oryginalnego dźwięku, zastępując go komentarzami w rodzaju:

Gdzie jest honor tego wielkiego polskiego narodu? Gdzie jest wasz honor, wy polskie psy? Polskie obozy koncentracyjne.


Wystarczyło to, by Instytut Pamięci Narodowej złożył zawiadomienie do prokuratury. Prezes IPN dopatruje się w publikacji materiału popełnienia aż trzech przestępstw:

z art. 133 k.k., tj. przestępstwa znieważenia Narodu lub Państwa Polskiego;

z art. 256 1 i 2 k.k., tj. propagowania faszyzmu lub innego systemu totalitarnego, oraz publicznego nawoływania do nienawiści na tle różnic narodowościowych;

z art. 257 k.k., tj. na publicznym znieważaniu grupy ludności z powodu jej przynależności narodowej oraz etnicznej.Na kanale Pierro Cocco opublikowano odpowiedź zatytułowaną: „WAŻNA WIADOMOŚĆ DLA HEJTERUW Z IPN!!!” (pisownia oryginalna – dop. red.). Anonimowa osoba (nagranie jest zniekształcone) odpowiada na oskarżenia w sposób cokolwiek wulgarny(*):

Chciałem pozdrowić swoich hejterów, to jest coś dziwnego, naprawdę dostarczają mi niezłego humoru za każdym razem, gdy czytam ich debilne komentarze (śmiech) mam takiego banana na ryju, że to jest naprawdę niewiarygodne. Kończąc moją wypowiedź życzę swoim hejterom długiego czarnego gnata w d***e. Pozdro, nara buraki.


Autorowi grozi do trzech lat pozbawienia wolności.

Na zakończenie dodajmy, że dziennikarz „Do Rzeczy” Wojciech Wybranowski punktuje, że gra może być formą rosyjskiej prowokacji. Zespół (?) mający ją tworzyć jest dość enigmatyczny, pojawiają się zresztą uzasadnione wątpliwości, czy... gra w ogóle powstaje.

(*) Okazało się, że materiał to w istocie zniekształcona wypowiedź jutubera Tomasza Terki, co wychwycił jeden z naszych czytelników. Oryginalny film jest dostępny pod tym adresem.

Dodaj komentarz ν
Podziel się:
Wasze komentarze, opinie, uwagi
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy. Zaloguj się lub Załóż konto
wtorek, 28 sierpnia 2018, 10:40   Tesu
@kugron
“Jak nasze medium ma być poważne jeśli nie pozwala się na mówienie o poważnych tematach.” Czyli co, pozostaje czekac i kibicowac jakiemus developerowi, ktory bedzie mial na tyle odwagi, zeby stworzyc gre, w ktorej wcielimy sie w katolickiego ksiedza pedofila, bo to bedzie bardzo potrzebna naszej branzy forma dialogu poruszajaca ten glosny i bulwersujacy temat...?
wtorek, 28 sierpnia 2018, 0:08   zadymek
"z art. 133 k.k., tj. przestępstwa znieważenia Narodu lub Państwa Polskiego;"
Aha, narodu czyli nikogo. Jak rozumiem poszkodowanych brak, ale marnujemy kasę na "walkę o pryncypia"?
Ale czegóż można się spodziewać po kraju, gdzie "obraza uczuć" jest przestępstwem?
poniedziałek, 27 sierpnia 2018, 23:20   logman
Artykuł nie wiąże w żadną logiczną całość łańcucha przyczynowo skutkowego. Wyjaśnia jedynie że gra powstaje/powstawała. I że jakiś człowiek wykorzystał trailer gry do własnego manifestu. Ale brak powiązania pomiędzy tymi faktami. Brak też informacji co przyczynić by się miało do zatrzymania prac nad grą. Czy była to sama kontrowersja odnośnie gry, czy przeróbka trailera?
poniedziałek, 27 sierpnia 2018, 23:05   logman
Następnie widzę krótki opis trailera w wykonaniu redakcji jakiegoś portalu z krótkim dodatkowym komentarzem autora. I paragraf poświęcony jakiemuś jutuberowi (jak mniemam), który obraża Polaków podkładając głos pod trailer gry. Z tego powodu zostaje on podany "na policje" przez IPN. Jest również krótka odpowiedź jutubera na postawione zarzuty i wzmianka o tym że gra to rosyjska prowokacja. I tu rodzą się moje wątpliwości. Kto, gdzie i w jaki sposób przyczynił się do zatrzymania produkcji/wydania gry.
poniedziałek, 27 sierpnia 2018, 22:50   logman
I w tym właśnie momencie zaczynają rodzić się we mnie pytania. W jaki sposób Polski wymiar sprawiedliwości wyegzekwował zatrzymanie produkcji gry na Ukrainie? A może nie ukaże się tylko w Polsce. Ale na razie OK większość jasna. Kolejna część opisuje po krótce grę, jak na razie nic co wzbudzałoby we mnie większe kontrowersje ale ok rozumiem że gra ma być kontrowersyjna. Strzelałem, torturowałem, zabijałem masowo ludzi w grach "historycznych" (np. w Wietnamie) ale ok temat bliższy naszemu sercu.
poniedziałek, 27 sierpnia 2018, 22:43   logman
Wiem że możliwe że autor pisał pod wpływem emocji ale artykuł jest dla mnie niezrozumiały. Jako osoba kompletnie nie w temacie chciałem dowiedzieć się z niego czegoś więcej. Wiec najpierw dowiaduje się że wychodzi gra w której gracz będzie uczestniczył w mordowaniu Żydów w Auschwitz. W domyśle pewnie również i Polaków oraz osoby innej narodowości tam przetrzymywane. Następnie dowiaduję się że grę wypuszcza jakieś ukraińskie studio oraz że dzięki Polskiemu wymiarowi sprawiedliwości gra jednak się nie ukaże.
poniedziałek, 27 sierpnia 2018, 21:22   TybiuszStarszy
I żeby było jasne- lewak i osoba o poglądach lewicowych to nie to samo. Gdybym miał użyć porównania, to ten pierwszy byłby dzihadystą, a ten drugi sympatycznym Turkiem prowadzącym budkę z kebabem.
poniedziałek, 27 sierpnia 2018, 21:15   TybiuszStarszy
Jako miłośnik historii i przy okazji konserwatysta gdy słyszę takie coś, to wszystko w środku mi się przewraca. Kurwa, ile razy można powielać mit o "polskich obozach"? Ja wiem, że ciężko przełknąć prawdę, ale tak po prostu trzeba. Drodzy lewacy wszystkich krajów- OGARNIJCIE SIĘ W KOŃCU!!!
poniedziałek, 27 sierpnia 2018, 21:02   Edward03051993
To już jest skurwysyństwo totalne. Sorry ale takie rzeczy trzeba nazywać po imieniu.
poniedziałek, 27 sierpnia 2018, 19:38   arturdzie
@kugron Nie ma 100% pewności czy gra faktycznie miała wyjść. Są pogłoski, że ten projekt powstał tylko do rozgłosu.

Najczęściej czytane

Najczęściej komentowane

Artykuły

Siedzę w domu po powrocie z Wielkiej Brytanii. Ciągle tylko jem, śpię albo gram w gry. Niech mnie ktoś uratuje!

Komentarzy:
1

Tym razem polecamy wszystko to, co nie wiąże się bezpośrednio z graniem. A może wy podrzucicie coś dla nas?

Komentarzy:
11

Galerie zdjęć

Gry A-Z

Wyszukaj: Szukaj
0 - 9 A B C D E F G H I
J K L M N O P Q R S T
U V W X Y Z