Logowanie do CD-ACTION

Zamknij [X]
Załóż sobieNie masz konta?

Co daje konto w serwisie cdaction.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

HIT„Han Solo: Gwiezdne wojny – historie”: Niektórzy recenzenci twierdzą, że to powrót klasycznej trylogii...

Papkin środa, 16 maja 2018, 14:50 Film, serial, animacja

...inni – że to pierwsza ofiara pośpiechu, w jakim działa Disney.

Jest nieźle, ale nie rewelacyjnie. Na podstawie pierwszych recenzji metakrytykowy agregat wyciągnął średnią na poziomie 66% (dla porównania: „Łotr 1” zatrzymał się na 65%, a „Ostatni Jedi” – na 85%). Dowcipnie można zauważyć, że pozwoliło to „Solo” trafić do pierwszej setki najwyżej ocenianych filmów roku... ale zaraz z niej wypadnie, bo zameldował się na miejscu 99. 

Tradycyjnie zacznijmy od przeglądu ocen:

 • The Verge – 90/100
 • The Telegraph – 80/100
 • Empire – 80/100
 • The Guardian – 80/100
 • The A.V. Club – 75/100
 • Vanity Fair – 75/100
 • USA Today – 75/100
 • Entertainment Weekly – 75/100
 • Variety – 70/100
 • The Hollywood Reporter – 70/100
 • IGN – 70/100
 • Rolling Stone – 63/100
 • The New York Times – 60/100
 • Los Angeles Times – 50/100
 • Slant Magazine – 50/100
 • Washington Post – 50/100
 • New York Post – 25/100

Szczególnie ciepło obraz Rona Howarda ocenił Bryan Bishop z The Verge. Ów twierdzi, że reżyser wykazuje ogromne zrozumienie dla oryginalnej trylogii Lucasa i jednocześnie zabiera cykl w zupełnie nowe miejsce. Przede wszystkim zachwala scenariusz Lawrence’a Kasdana (współautor „Imperium kontratakuje” i „Poszukiwaczy zaginionej Arki”), który ponoć zmieszał formuły westernu, komedii romantycznej i tzw. heist movie (film skupiający się na kradzieży i ucieczce z miejsca przestępstwa – dop. red.). Czyli zaoferował widzowi miks gatunków i konwencji, którego formuła przypomina klasyczną trylogię.

Krytyk chwali grę Donalda Glovera (Lando), który bardzo udanie naśladuje Billy’ego Dee Williamsa, odgrywającego postać w filmach Lucasa. Ciepło wypowiada się również o Phoebe Waller-Bridge (L3-37), której udało się stworzyć „jedną z najbardziej unikalnych, komicznych i poruszających postaci w »Gwiezdnych wojnach« od dłuższego czasu”. Twierdzi jednak, że montażyści nie zdołali ukryć szwów (70% materiału nakręconego przez poprzednich reżyserów, duet Phil Lord & Christopher Miller, poszło ponoć do kosza). Jak konstatuje:

To mieszanka wielu gatunków, która przywołuje na myśl „Nową nadzieję” i „Imperium kontratakuje”. Nie ma może tej rozległej, międzygalaktycznej skali, ale czuć, że to „Gwiezdne wojny” zrealizowane w solidny sposób. Takie, za którymi tęsknili niektórzy fani, oglądając nowe filmy.


Na drugim biegunie sytuuje się Johnny Oleksinski z New York Post, który już we wstępie recenzji ironicznie określa dziełko Howarda mianem „Jak poznałem waszego Wookiego”. Narzeka, że stawki prequela są za niskie; postać Qi'ry (sportretowanej przez Emilią Clark dziewczyny Hana) – żadna; nowe scenerie – zbyt mroczne i nieciekawe... aczkolwiek również on należy do admiratorów gry Donalda Glovera i Phoebe Waller-Bridge. Co się zaś tyczy roli tytułowej – recenzent podkreśla, że Alden Ehrenreich to obiecujący aktor, który doskonale poradził sobie w „Ave, Cezar!” braci Coenów, jednak w tym przypadku...

Jest sympatyczną, wiarygodnie romantyczną postacią wiodącą. Ale to wszystko. Biedny Ehrenreich został wystawiony na minę, postawiony przed niemożliwym zadaniem: sprawić, byśmy zapomnieli o Harrisonie Fordzie, bez wątpienia najbardziej ikonicznym bohaterze kina akcji we współczesnej kinematografii.


Recenzję kończy profetycznymi linijkami:

Disney wcześniej czy później rozbije się o mur. Studio kręci kolejne „Gwiezdne wojny” z prędkością czekoladek wypluwanych przez taśmociąg. Wszystko zaczęło się od produkcji łakoci, ale teraz [wytwórnia] stara się nadążyć za żądaniami narzekających fanów (...) „Solo” to pierwsza ofiara tego szaleńczego tempa – film tak nierozrywkowy, że powinieneś dostać pieniądze za obejrzenie go.


Kto ma rację, będziecie mogli zweryfikować już 25 maja. W tzw. międzyczasie polecamy raz jeszcze obejrzeć ostatni ze zwiastunów produkcji.

Dodaj komentarz ν
Podziel się:
Wasze komentarze, opinie, uwagi
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy. Zaloguj się lub Załóż konto
piątek, 18 maja 2018, 13:15   Misiek690
Następny film niech będzie o Jar-Jarze. :P
czwartek, 17 maja 2018, 20:10   DETHKARZ
Recenzje średnie bo główną rolę gra mężczyzna. Taki chory dzisiejszy świat.
czwartek, 17 maja 2018, 17:04   Deadwing
Jak przedpremierowa średnia wynosi ledwo 66% (gdzie ocenę zawyżają śmieciowe portale, które nie powiedzą złego słowa w obawie przed trafieniem na czarną listę u myszy) to zapowiada się solidny kawał crapa.
czwartek, 17 maja 2018, 12:42   chareq
@voltmike xDDDDDDDDDD
czwartek, 17 maja 2018, 11:15   Hagan
"Nienawidze ludzi, którzy jak nie użyją brzydkich wyrazów to mają zepsuty dzień" - ojojoj, jak wy mówicie, to straszne, powiem mamie, ojojoj... - ot i nadciąga nowe pokolenie mężczyzn, czy może raczej "mężczyzn".
czwartek, 17 maja 2018, 0:06   Jesus Freak
Marvel Studios należy do Disney, więc to nie problem globalny, tylko wina producentki, która wciska feminizm w SW i dlatego wszyscy tak jadą po głównych filmach cyklu.
środa, 16 maja 2018, 23:44   LordOfLight
@kolega niżej mimo że nie lubię to filmy Marvela są dobre, z humorem, z tym czego oczekuje publika itp. ŚW od czasu kiedy Disney je przejął sztuka się z ogromną falą krytyki
środa, 16 maja 2018, 22:31   SomekindofDevil
Nie rozumiem tego marudzącego gościa. Właśnie w kinach leci pierdyliardowa część Iron Mana zarabiająca miliardy, a on pieprzy, że Disney za szybko kręci kolejne części SW.
środa, 16 maja 2018, 21:33   DETHKARZ
Jeśli coś było porażką, to na pewno przebudzenie mocy i ostatni jedi.
środa, 16 maja 2018, 18:12   paintball_X
Tak też myślałem.

Najczęściej czytane

Najczęściej komentowane

Artykuły

W tym tygodniu zostawiam jeden długi sygnał i dwa krótkie.

Komentarzy:
2

W dobrze strzeżonym podziemnym kompleksie, w murach więzienia, w ścianach starego domu?

Komentarzy:
5

Tradycja i nowoczesność, Japonia i Wielka Brytania. Tak jak wędrówka Jina Sakaiego, który odrzuca samurajskie wartości i staje się duchem, tak ścieżka dźwiękowa Ghost of Tsushima łączy odmienne światy.

Komentarzy:
8

Kiedy myślisz o kinie samurajskim, automatycznie przychodzi do głowy jedno nazwisko – Kurosawa. Jeśli więc ktoś ma ambicję stworzyć olbrzymiego sandboxa z akcją osadzoną w XIII-wiecznej Japonii, z konieczności będzie musiał szukać inspiracji w obrazach mistrza. Nie inaczej było w przypadku Ghost of Tsushima.

Komentarzy:
5

Galerie zdjęć

Gry A-Z

Wyszukaj: Szukaj
0 - 9 A B C D E F G H I
J K L M N O P Q R S T
U V W X Y Z