Logowanie do CD-ACTION

Zamknij [X]

Ze względu na problemy techniczne związane z logowaniem na cdaction.pl tymczasowo prosimy o logowanie przez forum, a następnie odświeżenie strony www.cdaction.pl, żeby zostać zalogowanym w serwisie.

Załóż sobieNie masz konta?

Co daje konto w serwisie cdaction.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

HITDonkey Kong: „Rekordzista” traci tytuł, bo złamał zasady

Werter niedziela, 15 kwietnia 2018, 15:03 News

„The King of Kong” (vel „Najlepszy gracz stulecia”) został wykreślony z Księgi Rekordów Guinnessa.

Billy’ego Mitchella możecie znać ze świetnego „The King of Kong: A Fistful of Quarters”, dokumentującego jego zmagania z Steve’em Wiebem. Panowie przez długi czas rywalizowali, starając się wykrzesać jak najlepsze wyniki w arcade’owym Donkey Kongu. Jeśli macie wolną chwilę, szczerze polecam poświęcić ją na opowieść o ich starciu, bo film zgrabnie oddaje atmosferę złotego wieku automatów, a że obaj wyczynowcy są skrajnie odmiennymi postaciami, z taśmy aż iskrzy!


Sęk w tym, że Mitchell (znany również z wyników w Pac-Manie i Donkey Kongu Jr) okazał się oszustem. Gracz został już wykreślony z list rankingowych Twin Galaxies, równocześnie otrzymując dożywotni zakaz współzawodnictwa. Słowem wyjaśnienia: organizacja powstała w 1981 roku, w momencie, gdy salony gier wciąż przyciągały tysiące ludzi, a jej zadaniem było katalogowanie (we współpracy z Księgą Rekordów Guinnessa) najlepszych rezultatów.

Przez długi czas Mitchell cieszył się w środowisku ogromną estymą. W 2007 roku zdołał go jednak pobić (co ważne – przy świadkach) wspomniany wcześniej Wiebe, zostając tym samym mistrzem świata w Donkey Kongu. Niedługo jednak cieszył się zwycięstwem. Mitchell błyskawicznie nagrał materiał, na którym wykręca jeszcze bardziej nieprawdopodobny wynik (zawrotnych 1 062 800 punktów!). Już wówczas kwestionowano prawdziwość nagrania, oskarżając Mitchella o korzystanie z podkręconej wersji automatu, jednak sprawa wyszła na jaw dopiero po 11 latach. Mitchell (jak większość podobnych mu pasjonatów) przesyłał nagrania na kasetach VHS, a wysłana niemal 10 lat temu taśma okazała się zmanipulowana.

W skierowanym do społeczności oświadczeniu Twin Galaxies czytamy, że udało się udowodnić, iż Mitchell zarejestrował rekord, wykorzystując nie automat, lecz emulator w rodzaju MAME (Multiple Arcade Machine Emulator), który pozwalał uruchomić grę na pececie (co ułatwiało sterowanie i umożliwiało montowanie gameplayu), czego regulamin ściśle zakazuje. Pewnym ratunkiem dla Mitchella mógłby być świadek wyczynu, sek w tym, że rzekomy widz, niejaki Todd Rogers... sam się w styczniu zdyskredytował i został usunięty ze społeczności Twin Galaxies w związku z machlojkami w śrubowaniu rekordu Dragstera na Atari 2600 (rzekomy wynik okazał się niemożliwy do osiągnięcia).

Co prawda, organizacja nie jest w stanie dociec, z jakiego oprogramowania korzystał „rekordzista”, lecz jego wina jest ponoć bezdyskusyjna. Z tej przyczyny nie tylko anulowano wszystkie jego wyniki w klasyfikacji Star Galaxies, ale także ogłoszono, że „najlepszy gracz stulecia”(*) nie będzie dłużej uczestniczył w rywalizacji. Jak donosi Kotaku, chwilę później przedstawiciele Księgi Rekordów Guinnessa również zapowiedzieli wykreślenie wyników Mitchella.

Sam zainteresowany, co znamienne, nie zdecydował się zabrać w tej sprawie głosu.

(*) Taki przydomek padł ze sceny Tokyo Game Show w 1999 roku, gdy Mitchell odbierał  z rąk założyciela Namco nagrodę za pierwsze bezbłędne przejście Pac-Mana.

Dodaj komentarz ν
Podziel się:
Wasze komentarze, opinie, uwagi
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy. Zaloguj się lub Załóż konto
wtorek, 17 kwietnia 2018, 10:07   vsavior
@Slipth "News o 2 miesiące spóźniony"
Niekonieczniesolidne dowody pojawiły się faktycznie już jakiś czas temu (może nawet i były to dwa miesiące), ale Twin Galaxies zareagowało własnym śledztwem dopiero niedawno i wywalili go tak z tydzień temu.
wtorek, 17 kwietnia 2018, 6:57   Slipith
BTW. News o 2 miesiące spóźniony :)
wtorek, 17 kwietnia 2018, 6:56   Slipith
@Andriu Jest ogromne znaczenie. Na automacie polegasz tylko i wyłącznie na swoich umiejętnościach. Każdy ma identyczne szanse. A na emulatorze możesz po prostu "ustawić" grę pod siebie i mieć dużą przewagę nad innymi. Dodatkowo na emulatorze możesz zapisać grę w każdym momencie i mieć nieograniczoną liczbę prób dla każdej rzeczy którą robisz. Każdy poziom możesz przechodzić dopóki nie osiągniesz maksymalnego wyniku a później poskładać do kupy, podczas gry inni musieli by zaczynać grę od nowa za każdym razem
poniedziałek, 16 kwietnia 2018, 12:59   vsavior
Wielka szkoda że Mitchell zdecydował się na oszustwo, gość miał naprawdę ogromną wiedzę i zdolności, oraz wcześniejsze dokonania, które już same w sobie pozwoliły by mu pozostać w historii, choćby za sprawą oryginalnego Pac-Mana, gdzie nie dało się wykręcić lepszego wyniku. Kara w postaci wykreślenia wszystkich (!) jego rekordów jest surowa, ale jak najbardziej zasłużona.
poniedziałek, 16 kwietnia 2018, 7:26   Moooras
Jaka to miła odmiana kiedy kogoś publicznie się oczernia nie przez molestowanie.
poniedziałek, 16 kwietnia 2018, 0:01   DDragon
oszustwo to oszustwo i tego nie zmienisz, szkoda tylko że tak późno wyszło na jaw.
niedziela, 15 kwietnia 2018, 23:59   DDragon
@Andriu jak to nie ma znaczenia :D ty tak na serio? co z tego że na emulatorze możesz ustawić prędkość animacji co pozwala na uzyskanie większego czasu na reakcję czy obranie innej drogi :D co z tego że na emulatorze możesz ustawić sterowanie padem bądź myszką/klawiaturą co polepsza sterowanie... co z tego że na automacie do gier masz np inne sterowani.... co z tego że na emulatorze możesz zrobić save w dowolnym momencie i ciąć materiał tak jakbyś grał bez przerwy :D ehh brak wyobraźni zabija ludzkość
niedziela, 15 kwietnia 2018, 23:38   Andriu
Niema znaczenia jak uzyskał wnyki czy na emulku automacie czy czy jak kol wiek inaczej a że tamci nieudacznicy nie mogli go pobić to wymyśli takie bzdety
niedziela, 15 kwietnia 2018, 19:51   Musopp
@hexenisalive
Ja :P Ponoć zdrowy aczkolwiek nie mam 100% pewności :P
Już w czasach automatów byli cheaterzy :D
niedziela, 15 kwietnia 2018, 19:28   hexenisalive
@gladziu
Tylko kto zdrowy ogląda filmy Sandlera? :^)

Najczęściej czytane

Najczęściej komentowane

Artykuły

99% banowanych użytkowników PUBG-a to Chińczycy. Fortnite też będzie musiał zmierzyć się z plagą oszustw, ale zdecydowanie ma o co walczyć.

Komentarzy:
1

Dobre pytanie, wszak nie widzieliśmy się od dwóch lat z okładem! Tymczasem – wbrew obiegowej opinii – u Far Cry’a wydarzyło się w tym czasie sporo.

Komentarzy:
27

Far Cry 5 to, jak zawsze w przypadku tej serii, pokaz możliwości technologicznych. Choć „piątce” daleko do przełomu graficznego, jaki stał się udziałem pierwszej części, to warto przyjrzeć się procesowi tworzenia wirtualnej Montany, bo jest on zwyczajnie ciekawy.

Komentarzy:
2

W listopadzie minie czterdzieści lat od największego zbiorowego samobójstwa w historii, a zarazem największej tragedii, jaka dotknęła USA do czasu ataku na World Trade Center. Dlaczego właściwie piszemy o tym na cdaction.pl?

Komentarzy:
11

Galerie zdjęć

Gry A-Z

Wyszukaj: Szukaj
0 - 9 A B C D E F G H I
J K L M N O P Q R S T
U V W X Y Z