14
11.04.2018, 14:59Lektura na 3 minuty

Facebook: Mark Zuckerberg przez 5 godzin zeznawał przed amerykańskim Senatem [WIDEO]

Waszyngton miał sporo pytań na temat Cambridge Analytica, fake newsów, mowy nienawiści oraz rosyjskich manipulacji. 


Mateusz Witczak

Szef Facebooka został wezwany przed Kongres w związku z aferą Cambridge Analytica, w wyniku której dane 87 milionów ludzi posłużyły m.in. specjalistom od marketingu do tworzenia spersonalizowanych przekazów. Prezes stawił się w Senacie wczoraj, przez pięć godzin odpowiadając na pytania senatorów. Przesłuchanie rozpoczął od osobistych przeprosin za niewystarczającą ochronę użytkowników.


Jest dziś jasne, że nie zrobiliśmy wystarczająco dużo, by zapobiec niewłaściwemu wykorzystaniu naszych narzędzi (...) był to wielki błąd. To mój błąd, jest mi przykro.



Zuckerberg przyznał, że Facebook niedostatecznie bronił swoich użytkowników także przed fake newsami, mową nienawiści czy polityczną manipulacją. Jak jednak podkreślił, serwis wprowadza zmiany („co zajmie trochę czasu”), a już teraz...


Sprawdza wiele aplikacji, dziesiątki tysięcy aplikacji i jeśli dostrzega podejrzaną aktywność, przeprowadza dokładny audyt, by zrozumieć, w jaki sposób wykorzystują one dane i czy robią z nimi coś niewłaściwego. Jeśli tak jest, zablokujemy je i powiemy o tym wszystkich, których sprawa dotyczy.



Zapytany przez senatorów zgodził się, że portal zbyt wolno reagował na próby rosyjskich ingerencji w politykę innych państw, co określił mianem „jednej z kwestii, których najbardziej żałuje”. Facebook współpracuje w tej sprawie z prokuratorem Robertem Muellerem, który sprawdza, czy manipulacje Rosjan miały wpływ na zwycięstwo wyborcze prezydenta Donalda Trumpa.


Są w Rosji ludzie, których zadaniem jest obchodzenie naszych systemów. To wyścig zbrojeń.



– mówił Zuckerberg. Dopowiedział, iż firma testuje nowy system AI, który ma zautomatyzować wykrywanie tego typu aktywności.

Wygląda na to, że inwestorzy przyjęli jego tłumaczenia z dużą dozą zrozumienia. Od czasu przesłuchania akcje Facebooka skoczyły o 4,5%.

179ez_facebook-akcje2.png


O sprawie Cambridge Analytica szerzej piszemy w aktualnym wydaniu magazynu. Miesiąc temu dziennikarze brytyjskiego Observera ujawnili, że firma analityczna Cambridge Analytica sprzedawała dane użytkowników Facebooka (w posiadanie których weszła zresztą podstępem, płacąc internautom za rzekome wypełnianie testów psychologicznych i „przy okazji” udostępnianie informacji o sobie i znajomych). Dane ok. 87 mln ludzi posłużyły m.in. ekspertom od marketingu politycznego odpowiedzialnym za kampanię prezydencką Donalda Trumpa oraz kampanię promującą Brexit (opuszczenie Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię). 

W ciągu dwóch dni od ujawnienia sprawy Facebook stracił na giełdzie 7% (czyli ponad 10 miliardów dolarów!), najwięcej od 2012 roku. Mark Zuckerberg wielokrotnie przepraszał za niedopatrzenia (między innymi na swoim facebookowym profilu), zapowiadając rychłe zmiany i nowe sposoby monitorowania facebookowych treści. Ostatnio serwis udostępnił nawet narzędzie pozwalające sprawdzić, czy kontrowersyjna firma korzystała z naszych danych.


Czytaj dalej

Redaktor
Mateusz Witczak

Do lutego 2023 prowadziłem serwis PolskiGamedev.pl i magazyn "PolskiGamedev.pl", wcześniej przez wiele lat kierowałem działem publicystyki w CD-Action. O grach pisałem m.in. w Playu, PC Formacie, Playboksie i Pikselu, a także na łamach WP, Interii i Onetu. Współpracuję z Repliką, Dwutygodnikiem i Gazetą Wyborczą, często można mnie przeczytać na łamach Polityki, gdzie publikuję teksty poświęcone prawom człowieka, mniejszościom i wykluczeniu.

Profil
Wpisów3462

Obserwujących20

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze