Logowanie do CD-ACTION

Zamknij [X]
Załóż sobieNie masz konta?

Co daje konto w serwisie cdaction.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

HITAge of Empires: Definitive Edition – Wedle pierwszych ocen jest nieźle, ale tylko nieźle

Papkin poniedziałek, 19 lutego 2018, 12:38 News
pc PC

Imperium kontatakuje. Z tym że jakoś tak niemrawo.

Opóźnione odświeżenie pierwszego Wieku Imperiów zadebiutuje już jutro (wyłącznie w sklepie Microsoftu. Ponoć z winy Steama). Ale że embargo na jego recenzje właśnie pękło - przyjrzyjmy się, jak nowy-stary tytuł ocenili dziennikarze.

  • GameSpace – 9/10
  • Destructoid – 8/10
  • PCGamesN – 8/10
  • GameStar – 79/100
  • Stevior – 7/10
  • Everyeye.it – 6,5/10
  • Multiplayer.it – 5,5/10

Średnia zatrzymała się na poziomie 76%, co daje grze tytuł trzynastej najwyżej ocenianej pecetowej produkcji tego roku.

Chris Carter z Destructoida zaczyna swój tekst od krzepiącego "piękny RTS wciąż się trzyma". Recenzent uważa, że osoby, które ponad 20 lat temu (!) zagrywały się w oryginał, błyskawicznie powinny się w nim odnaleźć. Odświeżenie (lepszy wygląd niszczonych budynków, czytelniejsze animacje) i zmiany w mechanizmach (zwiększenie limitu jednostek) nie wpłynęły zbytnio na atrakcyjny rdzeń, choć szkoda, że podkomendni wciąż nie radzą sobie z wyszukiwaniem ścieżek, a interfejs wydaje się cokolwiek archaiczny. Co więcej, narzeka Carter, sieciowa infrastruktura Microsoftu nie radzi sobie z multi, które - jak w latach 90. - miewa odczuwalne problemy z pingiem. Jak jednak konstatuje:

Mam niezwykły szacunek dla ludzi, którzy przywrócili ten klasyk do życia, ale też doceniam ich powściągliwość, dzięki której remaster nie porzucił swych korzeni.

Richard Scott-Jones z zespołu PCGamesN twierdzi, że "Definitywna edycja" to wyraźna wprawka Microsoftu przed przywróceniem na nasze dyski kolejnych klasyków. Krytyk stoi na stanowisku, że "Age of Empires pozostaje genialnie zaprojektowaną grą", docenia również nieinwazyjność rozszerzenia (modele postaci są teraz trójwymiarowe, ale nie odstają od klimatu oryginału). Również on kręci przy tym nosem na pathfinding. 

Age of Empires: Definitive Edition wciąż ma kilka dziwactw rodem z lat 90. To zrozumiałe - to remaster, nie remake - ale te dziwactwa wywołują pewne tarcia. Pod nimi jednak czai się rozgrywka, która pozostała tak solidna, jak w pełni ulepszona falanga. Niektóre z jej pomysłów są równie świeże, jak były 20 lat temu, co mówi coś raczej nieprzyjemnego o gatunku. Gra wygląda i brzmi wspaniale, fani oryginału będą zachwyceni.

Nieco osamotniony Steve Wright ze Steviora stoi na stanowisku, że gra blednie w porównaniu z Age of Empires II HD. Narzeka również na "ekskluzywność" Windowsa 10 (bo też posiadacze innych "Okienek" tytułu nie uruchomią), ale z uznaniem przyjmuje zarejestrowany na nowo, orkiestrowy soundtrack oraz nowe assety. 

Dodaj komentarz ν
Podziel się:
Wasze komentarze, opinie, uwagi
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy. Zaloguj się lub Załóż konto
piątek, 23 lutego 2018, 16:57   NaBekonie
To nie są modele 3D tylko... sprajty! (mózg zniszczony)
wtorek, 20 lutego 2018, 18:30   Writer
IMPERIUM KONTAKTUJE!!!!!!!
wtorek, 20 lutego 2018, 10:40   cali
W Windows store kupicie grę za Microsoft Karta Przedpłacona od Xboxa lub Windowsa w różnych kwotach do kupienia. W Polsce wszystkie sklepy o tematyce gier oferują Karty Przedpłacone od Xboxa. Jak kwota jest wyższa niż karta to kupcie dwie np. 100 zł i 50 zł lub inne kwoty. Każda korporacja jest nastawiona na zysk czy Microsoft, Sony lub Nintendo. Hasło dla graczy to chwyt marketingowy i dobry wizerunek dla graczy. AOE DE to pierwsza odświeżona gra kolejne to AOE 2 DE; AOE 3 DE i nowa AOE 4 - robi Relic.
wtorek, 20 lutego 2018, 8:24   Dantes
+wielki0fan0gier dobrze mówisz Microsoft od dawna przestało szanować graczy to nie tam sama firma, która kilka lat temu rozwijała branżę elektronicznej rozrywki tylko korporacja nastawiona na zysk, inna sprawa, że niektóre reedycje nie powinny być wydawane ponieważ są zbędne a woja między między Originem a Steamem trwa od dawna Microsoft stracił kontrolę nad rynkiem gier i nie może się z tym pogodzić.
poniedziałek, 19 lutego 2018, 22:55   goliat
Dobrze, że wogóle jedynkę można gdzieś kupić, szkoda że tylko w Microsoft Store, który ma swoje problemy, jak przerwanie pobierania, czego doświadczyłem parę razy pobierając z niego coś większego. Poza tym niby jest opcja zapłaty paypal, ale wymaga dodania karty kredytowej, zaś na Steamie, czy też Origin mogę płacić przelewem bankowym.
poniedziałek, 19 lutego 2018, 18:04   Writer
Nie trzeba poprawić "kontatakuje" na "kontratakuje" z leadu?
Na górze też wyświetla się PC dwa razy.
poniedziałek, 19 lutego 2018, 17:08   wielki0fan0gier
No i oczywiście jest możliwość modowania II, z czego społeczność chętnie korzysta. A I nie zmodyfikujesz.
poniedziałek, 19 lutego 2018, 17:07   wielki0fan0gier
Steve Wright ze Steviora jest głosem rozsądku. Nie warto nabijać kabzy firmie, która nie szanuje graczy, nie dając im wyboru co do systemu operacyjnego (a gra przecież spokojnie działałaby na 7 i 8), a nawet sposobu na zakup gry (tylko sklep Microsoft). Nie jestem frajerem, więc nie rzucę się na tytuł. II HD mam i gra się wyśmienicie, ale tylko dzięki temu, że jest na platformie Steam, która utrzymuje serwery i rzadko są problemy z ich stabilnością. Remaster I za 2 lata będzie martwy.
poniedziałek, 19 lutego 2018, 15:35   Scorpix
Co do sklepu, to miałem pewne trudności z grą multi, a ponieważ Age of Empires będzie bazował na multi, to czarno to widzę.
poniedziałek, 19 lutego 2018, 15:34   Scorpix
"Nieco osamotniony"... zwłaszcza, że jest obecnie tylko 8 ocen z tego ta i tak nie jest najniższa.
Tutaj jest chyba najlepszy opis tej gry ze strony włoskiej, która dała 6,5 (tłumaczenie własne - tzn google):
"Age of Empires Definitive Edition to przede wszystkim wątpliwa operacja. Odmawia całkowicie wiernego powtórzenia oryginału, ale jednocześnie mówi "nie" szeregowi bardziej współczesnych mechaniki."
Czyli średniak bazujący na nostalgii. Age of Empires było dobre, ale to było kiedyś.

O autorze

Mateusz 'Papkin' Witczak
Mateusz 'Papkin' Witczak
redaktor
Lew z północy, rotmistrz sławny i kawaler, charakterologiczny Guybrush Threepwood. W grach szuka ekstatycznych uniesień, ale zazwyczaj wpada w pretensjonalną kloakę. Miłośnik Orwella i Burroughsa, prywatnie: Ojciec Chrzestny i terapeuta Crossa. Grał go Roman Polański.

Podobne newsy

Najczęściej czytane

Najczęściej komentowane

Artykuły

W tym tygodniu zostawiam jeden długi sygnał i dwa krótkie.

Komentarzy:
2

W dobrze strzeżonym podziemnym kompleksie, w murach więzienia, w ścianach starego domu?

Komentarzy:
5

Tradycja i nowoczesność, Japonia i Wielka Brytania. Tak jak wędrówka Jina Sakaiego, który odrzuca samurajskie wartości i staje się duchem, tak ścieżka dźwiękowa Ghost of Tsushima łączy odmienne światy.

Komentarzy:
8

Kiedy myślisz o kinie samurajskim, automatycznie przychodzi do głowy jedno nazwisko – Kurosawa. Jeśli więc ktoś ma ambicję stworzyć olbrzymiego sandboxa z akcją osadzoną w XIII-wiecznej Japonii, z konieczności będzie musiał szukać inspiracji w obrazach mistrza. Nie inaczej było w przypadku Ghost of Tsushima.

Komentarzy:
5

Galerie zdjęć

Gry A-Z

Wyszukaj: Szukaj
0 - 9 A B C D E F G H I
J K L M N O P Q R S T
U V W X Y Z