Logowanie do CD-ACTION

Zamknij [X]
Załóż sobieNie masz konta?

Co daje konto w serwisie cdaction.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

HITWHO: Gry uzależniają i mamy na to dowody

Ninho wtorek, 9 stycznia 2018, 13:45 News

Tyle że Światowa Organizacja Zdrowia póki co zachowuje te dowody dla siebie.

Pod koniec ubiegłego roku pojawiły się informacje, że Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaproponowała, by w 11 Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób dodać "gaming disorder" do listy dolegliwości psychicznych. Więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ. Takiemu krokowi sprzeciwiła się ESA (Entertainment Software Association, organizator E3), która zaapelowała do WHO o przemyślenie sprawy.

Serwis GamesIndustry.biz skierował do Światowej Organizacji Zdrowia prośbę o przedstawienie powodów, dla których uzależnienie od gier ma zostać wpisane na listę schorzeń. Oto odpowiedź, jaką otrzymał od rzecznika WHO:

Istnieje coraz więcej dobrze udokumentowanych dowodów na klinicznie istotną wagę tych przypadłości oraz na rosnące zapotrzebowanie na leczenie ich w różnych częściach świata. Powszechność dostępu do internetu, komputerów, smartofnów i innych eletronicznych urządzeń gwałtownie wzrosła w ciągu ostatnich dziesięcioleci. Idą za tym oczywiste korzyści dla użykowników – jak wymiana informacji w czasie rzeczywistym – ale odnotowano również problemy zdrowotne wynikające z nadużywania. W szeregu krajów kwestia ta stała się znaczącym problemem w zakresie zdrowia publicznego.


Niestety, gdy GamesIndustry.biz poprosiło (i to kilkakrotnie) o konkretne przykłady tych "dobrze udokumentowanych dowodów", nie otrzymało odpowiedzi. WHO nie potrafiło również precyzyjnie określić, co rozumie przez "nadużywanie" gier czy innych wspomnianych wyżej technologii. Wśród możliwych problemów zdrowotnych wynikających z uzależnienia od gier WHO wymieniło natomiast m.in. problemy mięśniowo-szkieletowe wynikające z prowadzenia siedzącego trybu życia czy zaburzenia wzroku i słuchu. Rzecznik organizacji wspomniał również o konsekwencjach natury psychicznej i społecznej, jak depresja, agresja, ryzykowne zachowania seksualne, spowolnienie rozwoju społecznego, a nawet samobójstwo.

Dodaj komentarz ν
Podziel się:
Wasze komentarze, opinie, uwagi
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy. Zaloguj się lub Załóż konto
sobota, 13 stycznia 2018, 9:19   alicer24
@Krax Może i to jest wtedy problem. Jednak w świecie mediów, propagand,niektórych specjalyystów pewnie nawet mała ilość godzin sprawi, że będziesz chory psychicznie.
@EastClintwood (wow przegryw określeniaa)Cóż jesteśmy na forum o tematyce gier. Powiem, że zdarza mi się pomyśleć o grze nie raz i nie dwa na dzień, porozmawiać ze znajomymi m.in o grach.W sumie jak powiesz gitarzyście, że jest uzależniony od tego co robi to się ucieszy.Czy gry to uzależnienie czy nie-nic mi to nie zmieni. I mało mnie obchodzi.
czwartek, 11 stycznia 2018, 11:29   EastClintwood
@alicer24
Jesteś typowym przykładem osoby negującej fakt uzależnienia. Tak samo niektórzy alkoholicy się usprawiedliwiają. Ja potrafię przyznać że byłem uzależnionym przegrywem, spójrz prawdzie w oczy bo jeśli piszesz że miałeś podobną sytuację to sam też taki byłeś
czwartek, 11 stycznia 2018, 2:32   Krax
kiedy ktoś pije codziennie to wcale jeszcze nie oznacza że ma problem. Jeśli jednak ktoś zwróci mu uwagę i ta osoba pije dalej ale stara się to ukryć i udaje że nie pije, to wtedy mamy problem. Jeśli grasz 12h-16 ba 20 h i radzisz sobie z życiem to nic się nie dzieje. jeśli jednak zaczynasz odmawiać wychodzenia i przekładasz granie nad inne rzeczy ( w pewnym momencie nad obowiązki) i nie potrafisz inaczej, to chyba jednak jest problem?
czwartek, 11 stycznia 2018, 2:28   Krax
alicer24 pitolisz... z tą kobietą to zwłaszcza. Lubiła to, wiesz mi nic tak alkoholikowi nie smakuje jak flaszka. Jeśli jednak psycholog twierdzi, że mogła bez tego żyć(słowo klucz) to nic w tym złego;) tyle, że jest różncami między graczem spędzającym czas przed kompem/telem 12h godzin, a przed uzależnionym graczem który nie jest w stanie inaczej spędzić czasu, nie jest w stanie wstać i przygotować sobie posiłku itd.
środa, 10 stycznia 2018, 16:34   alicer24
@Vorthlokkur Swoją drogą kiedyś czytałem o kobiecie, która bardzo lubiła seks. Pochodziła po psychologach. Przeszła jakieś badania i wyszło, że 'po prostu' to lubi.
Koniec końców -ok- można być od czegoś uzależnionym. Lecz czy każdy chce to leczyć lol.
środa, 10 stycznia 2018, 16:30   alicer24
Nawet pracują czasem taki i owaki sposób. A jak nie dbasz o ciało minimalnie (nie trzeba być fanem sportu) to wiadome,że stan może się pogorszyć bardziej/mniej.
środa, 10 stycznia 2018, 16:29   alicer24
Co jest najbardziej komiczne w tym wszystkim - oceniają tylko opcję(gry,gdzie seriale,praca,media społecznościowe).O wiele mniej skupiają się na narzędziu (komputer,etc).Wychodzi na to, że gry tylko sprawiają, że prowadzisz siedzący tryb życia (praca przy komputerze/etc już mniej).
Po większej części imo to jest szukanie dziury w całym, a nie właściwego problemu.Jak coś się lubi to wiadome, że poświęca się temu więcej czasu. Niektórzy sklejają 1 model po kilka godzin, grają na gitarze.
środa, 10 stycznia 2018, 15:57   alicer24
to było największym złem. Teraz zbyt długie siedzenie przed książkami (co zawsze było cenione i pochwalane) okazuje się być nieodpowiednie.
@EastClintwood A mnie bawią takie osoby jak ty. Też miałem podobną sytuację. Lubiłem to, więc czemu miałbym wtedy o tym nie myśleć?
środa, 10 stycznia 2018, 15:57   alicer24
Wolisz zagrać niż się uchlać/spotkać z kimś.W młodym wieku przyznam-przyda się kontrola.Zapomina się o obowiązkach.Potem masz już nieco większą świadomość.Pomijam fakt, że przecież jak chcesz to zagrasz też z innymi ludźmi-grającymi mniej czy więcej. Faktem jest to, że skupiono się tu na grach. Przecież między graniem przeglądniesz neta/obejrzysz film/serial.Lubisz siedzieć 12h przed komputerem jak możesz?Jak tylko chcesz to siedź. Małe przerwy warto zrobić.Pomijam fakt, że kiedyś(może i nawet teraz)
środa, 10 stycznia 2018, 15:56   alicer24
Cóż dzisiaj jeśli interesujesz się/lubisz coś co jest określone przez jakąś masę jako złe-wychodzi na to, że zawsze masz problem. Po pracy najlepiej wolisz grać/spędzać czas przy komputerze?Jest źle.Ma to negatywny wpływ na twoje zdrowie.Tym rozumowaniem-prowadzenie samochodu nie jest niebezpieczne?Nie wpływa źle na twoją postawę? Nie grozi wypadkiem? Można wymieniać bez końca.Niestety taki jest świat.Szuka w tobie problemu.Można wymieniać bez końca.Niestety taki jest świat.Po prostu nie lubisz imprez.

Najczęściej czytane

Najczęściej komentowane

Artykuły

Wedle zapowiedzi ma to być karta szybsza niż topowy do niedawna GeForce GTX 1080 Ti i pozwolić na komfortowe granie w 4K przy 60 fps-ach. Co w zasadzie by się zgadzało…

Komentarzy:
30

Wczoraj Parlament Europejski przegłosował przyjęcie projektu nowej dyrektywy unijnej o ochronie prawa autorskiego. Zawiera on na tyle kontrowersyjne zapisy, że w wielu miastach odbyły się protesty przeciw jego wprowadzeniu, oskarżające polityków o cenzurę internetu.

Komentarzy:
82

Czytając slogany zapowiadające najnowszą część asasyńskiej sagi, nie sposób nie uśmiechnąć się z niedowierzaniem. „Nie ma złych i dobrych wyborów”, „to będzie pełnoprawne RPG”, „antyczna Grecja będzie żyła własnym życiem” – wszystko to wyglądało bardzo pięknie na papierze. Na szczęście teraz mogę już z pełną odpowiedzialnością powiedzieć, że hasła te mają pokrycie w rzeczywistości.

Komentarzy:
12

Przypomnijmy sobie ewolucję jednego z najpopularniejszych MMO w historii.

Komentarzy:
16

Galerie zdjęć

Gry A-Z

Wyszukaj: Szukaj
0 - 9 A B C D E F G H I
J K L M N O P Q R S T
U V W X Y Z