Logowanie do CD-ACTION

Zamknij [X]
Załóż sobieNie masz konta?

Co daje konto w serwisie cdaction.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

HITWHO: Gry uzależniają i mamy na to dowody

Ninho wtorek, 9 stycznia 2018, 13:45 News

Tyle że Światowa Organizacja Zdrowia póki co zachowuje te dowody dla siebie.

Pod koniec ubiegłego roku pojawiły się informacje, że Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaproponowała, by w 11 Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób dodać "gaming disorder" do listy dolegliwości psychicznych. Więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ. Takiemu krokowi sprzeciwiła się ESA (Entertainment Software Association, organizator E3), która zaapelowała do WHO o przemyślenie sprawy.

Serwis GamesIndustry.biz skierował do Światowej Organizacji Zdrowia prośbę o przedstawienie powodów, dla których uzależnienie od gier ma zostać wpisane na listę schorzeń. Oto odpowiedź, jaką otrzymał od rzecznika WHO:

Istnieje coraz więcej dobrze udokumentowanych dowodów na klinicznie istotną wagę tych przypadłości oraz na rosnące zapotrzebowanie na leczenie ich w różnych częściach świata. Powszechność dostępu do internetu, komputerów, smartofnów i innych eletronicznych urządzeń gwałtownie wzrosła w ciągu ostatnich dziesięcioleci. Idą za tym oczywiste korzyści dla użykowników – jak wymiana informacji w czasie rzeczywistym – ale odnotowano również problemy zdrowotne wynikające z nadużywania. W szeregu krajów kwestia ta stała się znaczącym problemem w zakresie zdrowia publicznego.


Niestety, gdy GamesIndustry.biz poprosiło (i to kilkakrotnie) o konkretne przykłady tych "dobrze udokumentowanych dowodów", nie otrzymało odpowiedzi. WHO nie potrafiło również precyzyjnie określić, co rozumie przez "nadużywanie" gier czy innych wspomnianych wyżej technologii. Wśród możliwych problemów zdrowotnych wynikających z uzależnienia od gier WHO wymieniło natomiast m.in. problemy mięśniowo-szkieletowe wynikające z prowadzenia siedzącego trybu życia czy zaburzenia wzroku i słuchu. Rzecznik organizacji wspomniał również o konsekwencjach natury psychicznej i społecznej, jak depresja, agresja, ryzykowne zachowania seksualne, spowolnienie rozwoju społecznego, a nawet samobójstwo.

Dodaj komentarz ν
Podziel się:
Wasze komentarze, opinie, uwagi
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy. Zaloguj się lub Załóż konto
sobota, 13 stycznia 2018, 9:19   alicer24
@Krax Może i to jest wtedy problem. Jednak w świecie mediów, propagand,niektórych specjalyystów pewnie nawet mała ilość godzin sprawi, że będziesz chory psychicznie.
@EastClintwood (wow przegryw określeniaa)Cóż jesteśmy na forum o tematyce gier. Powiem, że zdarza mi się pomyśleć o grze nie raz i nie dwa na dzień, porozmawiać ze znajomymi m.in o grach.W sumie jak powiesz gitarzyście, że jest uzależniony od tego co robi to się ucieszy.Czy gry to uzależnienie czy nie-nic mi to nie zmieni. I mało mnie obchodzi.
czwartek, 11 stycznia 2018, 11:29   EastClintwood
@alicer24
Jesteś typowym przykładem osoby negującej fakt uzależnienia. Tak samo niektórzy alkoholicy się usprawiedliwiają. Ja potrafię przyznać że byłem uzależnionym przegrywem, spójrz prawdzie w oczy bo jeśli piszesz że miałeś podobną sytuację to sam też taki byłeś
czwartek, 11 stycznia 2018, 2:32   Krax
kiedy ktoś pije codziennie to wcale jeszcze nie oznacza że ma problem. Jeśli jednak ktoś zwróci mu uwagę i ta osoba pije dalej ale stara się to ukryć i udaje że nie pije, to wtedy mamy problem. Jeśli grasz 12h-16 ba 20 h i radzisz sobie z życiem to nic się nie dzieje. jeśli jednak zaczynasz odmawiać wychodzenia i przekładasz granie nad inne rzeczy ( w pewnym momencie nad obowiązki) i nie potrafisz inaczej, to chyba jednak jest problem?
czwartek, 11 stycznia 2018, 2:28   Krax
alicer24 pitolisz... z tą kobietą to zwłaszcza. Lubiła to, wiesz mi nic tak alkoholikowi nie smakuje jak flaszka. Jeśli jednak psycholog twierdzi, że mogła bez tego żyć(słowo klucz) to nic w tym złego;) tyle, że jest różncami między graczem spędzającym czas przed kompem/telem 12h godzin, a przed uzależnionym graczem który nie jest w stanie inaczej spędzić czasu, nie jest w stanie wstać i przygotować sobie posiłku itd.
środa, 10 stycznia 2018, 16:34   alicer24
@Vorthlokkur Swoją drogą kiedyś czytałem o kobiecie, która bardzo lubiła seks. Pochodziła po psychologach. Przeszła jakieś badania i wyszło, że 'po prostu' to lubi.
Koniec końców -ok- można być od czegoś uzależnionym. Lecz czy każdy chce to leczyć lol.
środa, 10 stycznia 2018, 16:30   alicer24
Nawet pracują czasem taki i owaki sposób. A jak nie dbasz o ciało minimalnie (nie trzeba być fanem sportu) to wiadome,że stan może się pogorszyć bardziej/mniej.
środa, 10 stycznia 2018, 16:29   alicer24
Co jest najbardziej komiczne w tym wszystkim - oceniają tylko opcję(gry,gdzie seriale,praca,media społecznościowe).O wiele mniej skupiają się na narzędziu (komputer,etc).Wychodzi na to, że gry tylko sprawiają, że prowadzisz siedzący tryb życia (praca przy komputerze/etc już mniej).
Po większej części imo to jest szukanie dziury w całym, a nie właściwego problemu.Jak coś się lubi to wiadome, że poświęca się temu więcej czasu. Niektórzy sklejają 1 model po kilka godzin, grają na gitarze.
środa, 10 stycznia 2018, 15:57   alicer24
to było największym złem. Teraz zbyt długie siedzenie przed książkami (co zawsze było cenione i pochwalane) okazuje się być nieodpowiednie.
@EastClintwood A mnie bawią takie osoby jak ty. Też miałem podobną sytuację. Lubiłem to, więc czemu miałbym wtedy o tym nie myśleć?
środa, 10 stycznia 2018, 15:57   alicer24
Wolisz zagrać niż się uchlać/spotkać z kimś.W młodym wieku przyznam-przyda się kontrola.Zapomina się o obowiązkach.Potem masz już nieco większą świadomość.Pomijam fakt, że przecież jak chcesz to zagrasz też z innymi ludźmi-grającymi mniej czy więcej. Faktem jest to, że skupiono się tu na grach. Przecież między graniem przeglądniesz neta/obejrzysz film/serial.Lubisz siedzieć 12h przed komputerem jak możesz?Jak tylko chcesz to siedź. Małe przerwy warto zrobić.Pomijam fakt, że kiedyś(może i nawet teraz)
środa, 10 stycznia 2018, 15:56   alicer24
Cóż dzisiaj jeśli interesujesz się/lubisz coś co jest określone przez jakąś masę jako złe-wychodzi na to, że zawsze masz problem. Po pracy najlepiej wolisz grać/spędzać czas przy komputerze?Jest źle.Ma to negatywny wpływ na twoje zdrowie.Tym rozumowaniem-prowadzenie samochodu nie jest niebezpieczne?Nie wpływa źle na twoją postawę? Nie grozi wypadkiem? Można wymieniać bez końca.Niestety taki jest świat.Szuka w tobie problemu.Można wymieniać bez końca.Niestety taki jest świat.Po prostu nie lubisz imprez.

Najczęściej czytane

Najczęściej komentowane

Artykuły

Wiecie doskonale, który tytuł mam na myśli, prawda?

Komentarzy:
1

W tym tygodniu zostawiam jeden długi sygnał i dwa krótkie.

Komentarzy:
2

W dobrze strzeżonym podziemnym kompleksie, w murach więzienia, w ścianach starego domu?

Komentarzy:
5

Tradycja i nowoczesność, Japonia i Wielka Brytania. Tak jak wędrówka Jina Sakaiego, który odrzuca samurajskie wartości i staje się duchem, tak ścieżka dźwiękowa Ghost of Tsushima łączy odmienne światy.

Komentarzy:
8

Galerie zdjęć

Gry A-Z

Wyszukaj: Szukaj
0 - 9 A B C D E F G H I
J K L M N O P Q R S T
U V W X Y Z
« sierpień 2020
PWŚCPSN
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31