Logowanie do CD-ACTION

Zamknij [X]
Załóż sobieNie masz konta?

Co daje konto w serwisie cdaction.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

HITDeveloper reklamuje swój tytuł tym, że GOG nie dopuścił go do sprzedaży

Papkin niedziela, 7 stycznia 2018, 14:01 News

I – jeśli mogę dodać – jest to reklama znakomita.

Otóż Zachtronics, studio odpowiedzialne za grę logiczną Opus Magnum, opublikowało na Twitterze krótkie oświadczenie...

Spora grupa ludzi pytała mnie, czy Opus Magnum będzie kiedykolwiek dostępne na GOG-u. Oto odpowiedź, jaką otrzymałem, gdy zapytałem o powód, dla którego nie chcieli [oni, czyli sklep – dop. red.] jej dystrybuować. Nadal chcielibyśmy być na GOG-u, jeśli zmienią zdanie.

Faktycznie, Zachtronics przytoczyło wypowiedź przedstawiciela polskiej platformy, który krótko wytłumaczył, że kuratorzy GOG-a zdecydowali, iż Opus Magnum nie spełnia wewnętrznych wymogów firmy. Jakich? Szczegółów brak. Zapytany przez nas Marcin Traczyk (znany Wam z łamów CD-Action martin, obecnie opiekujący się w GOG-u ofertą dla polskich graczy) mówi:

Bardzo wiele czasu i uwagi poświęcamy każdej grze zgłaszanej do dystrybucji za pośrednictwem GOG.com, bo wierzymy że w ten sposób budujemy unikatową ofertę (...). Jest to proces subiektywny, w którym pod uwagę brana jest nie tylko jakość samej gry, ale również wiele innych czynników, które mogą się przełożyć na zainteresowanie i zadowolenie naszej społeczności.

Odmowa okazała się wyjątkowo nośna medialnie, o sprawie napisały m.in. Kotaku, Polygon oraz Gamekult, duże poruszenie wywołała ona także na Reddicie i Reseterze. Zarówno dziennikarze, jak i gracze pytają, w jaki właściwie sposób GOG dobiera tytuły do swojej oferty, słusznie podnosząc, że choć Opus Magnum nie doczekało się wielu ocen, chwalili ją zarówno recenzenci IGN-a (KLIK), jak i PC Gamera (KLIK), ergo: serwisy sporego kalibru.

Zachtronics korzysta zaś z zainteresowania, głośno rozważając, gdzie powinien sprzedawać swój tytuł (a przy okazji wysnuwając znikąd przypuszczenie, że na decyzji rodzimej platformy mogła zaważyć "mobilnopodobna" oprawa produkcji).

Mam szybkie pytanie dla naszych GOG-owych entuzjastów: jeśli GOG odmówił sprzedaży Opus Magnum w swoim sklepie, być może dlatego, że wygląda za bardzo jak gra mobilna (?!), gdzie chcielibyście ją kupić? W Humble Store? Na Itchu? Steamie?


Faktem jest, że system weryfikacji, jaki stosuje GOG, jest niejasny i arbitralny. Szerzej pisaliśmy o procedurze w CDA 13/2017, w artykule o znamiennym tytule "Butik, nie taśmociąg", w którym tłumaczyliśmy, że o ile debiut na Steamie nie nastręcza trudności (choć od ubiegłego roku developerzy muszą uiścić wpisowe), tak w GOG-u działają wewnętrzni recenzenci, którzy odrzucają tytuły "nieodpowiednie dla użytkowników". Każdy przypadek rozpatrywany jest osobno, wiadomo jednak, że Warszawiacy stronią od produkcji wulgarnych, kopiujących rozwiązania z innych gier oraz sportówek (na które zwyczajnie nie ma popytu). Bywa zresztą, że niektóre z tytułów konkretnego wydawcy lub developera są na GOG-u dostępne, a inne – nie.

Developerom Opus Magnum (dostępnego na Steamie) wypada przypiąć do klap ordery. Zrobienie sobie (niezłego!) marketingu na tym, że zostało się odrzuconym przez jedną z platform dystrybucji, zasługuje bowiem na odznaczenie.

Dodaj komentarz ν
Podziel się:
Wasze komentarze, opinie, uwagi
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy. Zaloguj się lub Załóż konto
środa, 10 stycznia 2018, 20:57   tupolew519
toż to znakomita wiadomość.
wtorek, 9 stycznia 2018, 1:40   Galbraith
wiem, używam Galaxy. Tyle, że Galaxy to jeszcze beta była do niedawna (albo ciągle jest?) i się dopiero rozwija.
poniedziałek, 8 stycznia 2018, 14:39   Gwynbleidd000
Dobra gra logiczna,tyle.Dziwny ruch,ale nie będę za nią płakać na GOG'u.W sumie,to wolę taki wybór gier niż to,co się dzieje na Steam.
poniedziałek, 8 stycznia 2018, 14:25   Demilisz
@Galbraith - jest Galaxy, tylko tutaj sie robi taki problem, że trzeba by wyraźnie zaznaczyć, ze do działania tego, tego i tego Galaxy jest wymagane. A wtedy zwykle wybucha na forum GOGa gównoburza z płaczami, że GOG wymusza Galaxy, a miało być opcjonalne.
poniedziałek, 8 stycznia 2018, 13:22   Galbraith
Można, ale są usługi, które robią to za ciebie. Zakładam właśnie, że gog takiej usługi nie ma.
niedziela, 7 stycznia 2018, 23:25   Galbraith
dzisiaj, 21:15 McGrave
Gry DRMfree nie muszą mieć gorszego wsparcia online
Zgadza się, tym bardziej, jeśli to są gry stworzone z myślą o DRM free.Nie zawsze jednak tak jest, w szczególności, jeśli wersja DRM free jest dodatkowa:Content notice: The Daily Challenge is not included in the DRM Free version.źródło:
https:www.gog.com/game/spelunky
niedziela, 7 stycznia 2018, 21:55   rajker
@rumbur racja, chociaż 1 firma dba o to by rynek gier nie był olbrzymim szambem w którym trzeba długo nurkować za perełkami
niedziela, 7 stycznia 2018, 21:15   McGrave
Gry DRMfree nie muszą mieć gorszego wsparcia online! Skąd takie dziwne wnioski? GOGowi brakuje opcji tylko dlatego że jest młodszy i mniej popularny i też developerom gier często nie chce się przygotowywać dwóch wersji. Gry pod GOGa mogłyby działać z pełną kontrolą kont tylko że ze względu na ich politykę to by musiało być opcjonalne a nie wymagane i używane tylko tam gdzie to konieczne i to tyle. Im lepsza będzie pozycja GOGa tym większa szansa że postarają się wprowadzić funkcjonalności takie jak na Steam
niedziela, 7 stycznia 2018, 20:21   rumbur
Wolę taką politykę GoG, niż żeby każde gówno wrzucali do wora. GoG to firma jak każda inna, mają swoje zasady wyboru gier, jeśli nie chcą ich ujawniać to co mnie to obchodzi ? Dopóki efekt jest zadowalający to sam proces może nawet obejmować wróżenie z fusów. A że proces jest subiektywny to dobrze. Obiektywna ocena jest tylko w testach wyboru.
niedziela, 7 stycznia 2018, 20:04   erbello
Widząc ile na Steamie jest tytułów o dyskusyjnej jakości, to z jednej strony chyba wolę GOGa jednak, gdzie łatwiej jest mi znaleźć interesującą mnie pozycję.

Najczęściej czytane

Najczęściej komentowane

Artykuły

Wedle zapowiedzi ma to być karta szybsza niż topowy do niedawna GeForce GTX 1080 Ti i pozwolić na komfortowe granie w 4K przy 60 fps-ach. Co w zasadzie by się zgadzało…

Komentarzy:
30

Wczoraj Parlament Europejski przegłosował przyjęcie projektu nowej dyrektywy unijnej o ochronie prawa autorskiego. Zawiera on na tyle kontrowersyjne zapisy, że w wielu miastach odbyły się protesty przeciw jego wprowadzeniu, oskarżające polityków o cenzurę internetu.

Komentarzy:
82

Czytając slogany zapowiadające najnowszą część asasyńskiej sagi, nie sposób nie uśmiechnąć się z niedowierzaniem. „Nie ma złych i dobrych wyborów”, „to będzie pełnoprawne RPG”, „antyczna Grecja będzie żyła własnym życiem” – wszystko to wyglądało bardzo pięknie na papierze. Na szczęście teraz mogę już z pełną odpowiedzialnością powiedzieć, że hasła te mają pokrycie w rzeczywistości.

Komentarzy:
12

Przypomnijmy sobie ewolucję jednego z najpopularniejszych MMO w historii.

Komentarzy:
16

Galerie zdjęć

Gry A-Z

Wyszukaj: Szukaj
0 - 9 A B C D E F G H I
J K L M N O P Q R S T
U V W X Y Z