Logowanie do CD-ACTION

Zamknij [X]
Załóż sobieNie masz konta?

Co daje konto w serwisie cdaction.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

HITProcesory mają poważne wady projektowe…

Allor sobota, 6 stycznia 2018, 12:02 News

…a zabezpieczenie ich przed hakerami może spowodować spadek wydajności nawet o 60%. Na szczęście w praktyce nie znaczy to, że w grach będziesz miał kinowe 24 fps-y zamiast dotychczasowych 60.

No dobrze, ale o co chodzi?

Jeśli przez ostatnie parę dni nie śledziłeś internetu, spieszymy z wyjaśnieniami. Generalnie w procesorach odkryto dwie dziury: Meltdown i Spectre. Żeby było jasne: obie to problem sprzętowy, niezależny od systemu operacyjnego. Odkrycia dokonały niezależnie trzy zespoły specjalistów zajmujących się bezpieczeństwem, w tym Project Zero w Google'u. To właśnie ta ostatnia ekipa opublikowała najdokładniejszy jak do tej pory opis luk.

Jak to działa?

W skrócie: specjalnie spreparowany program jest w stanie wykraść informacje przechowywane w danej chwili w pamięci RAM przez dowolną inną aplikację. Tak jest w przypadku luki Spectre. Meltdown to poważniejszy przypadek, bo pozwala również położyć łapy na danych przechowywanych w pamięci przez sam system operacyjny.

Kto jest zagrożony?

Pierwsze informacje sugerowały, że podatne na te ataki są tylko procesory Intela. Już wtedy wyglądało jednak na to, że nie chodzi jedynie o najnowsze jednostki, ale także wcześniejsze. To się potwierdziło – z nawiązką. Na przynajmniej jedną z wersji powyższych ataków podatne są bowiem niemal wszystkie będące w użyciu procesory. W przypadku Intela chodzi (z małymi wyjątkami) o każdy model od 1995 roku – są podatne na oba typy ataków. Do listy procesorów z problemami trzeba jednak dopisać również układy AMD, a także bazujące na architekturze ARM oraz Power, które są podatne na atak typu Spectre. Oznacza to, że problem dotyczy nie tylko posiadaczy pecetów i Maców, ale także konsol, smartfonów i tabletów. Stosunkowo bezpieczni są natomiast fani inteligentnych zegarków i opasek, bo znajdujące się w nich układy są na tyle prymitywne, że powinny być na ten atak odporne. Oczywiście tylko pod warunkiem, że poza nosidłem nie mają nic innego. Problem dotyczy jednak nie tylko urządzeń konsumenckich, lecz również serwerów.

Co mi się może stać?

W wersji domowej oznacza to, że wystarczy otworzyć stronę www, a umieszczony na niej skrypt pozna wszystkie twoje hasła i dane logowania, ukradnie certyfikaty i zdjęcia. Jeśli tylko będzie wystarczająco długo uruchomiony, będzie mógł wiedzieć wszystko. A że chodzi nie tylko o komputery i smartfony, ale również serwery, konsekwencje mogą być katastrofalne. Przy czym „mogą być” tylko dlatego, że jak na razie nie wykryto jeszcze, by z tych luk korzystali hakerzy. To jednak tylko kwestia czasu.

Czy za chwilę świat się skończy?

Na szczęście nie. Zarówno Meltdown jak i Spectre – choć to błędy sprzętowe – można na szczęście załatać programowo. Stosowne poprawki są już albo wprowadzone, albo przynajmniej zapowiedziane. Problem tylko w tym, że mogą one powodować spory spadek wydajności. W przypadku pierwszych testów przeprowadzonych na sofcie wykorzystywanym w serwerach różnica przekraczała w niektórych przypadkach 50%. W praktyce okazało się jednak, że zazwyczaj tak źle nie jest, choć np. serwery Fortnite'a (za którymi stoi Epic Games, w którym teoretycznie ekspertów nie brakuje) dostały jeszcze mocniej, bo różnica przekracza 100%:

Apple stwierdziło jednak, że jego poprawki w ogóle nie spowodują spadku wydajności, a testy wykonane przez serwis computerbase.de w Windowsie 10 (stosowna poprawka jest dostępna od 4 stycznia, do W7 i 8.1 zostanie wydana 8 stycznia) pokazują, że zmiana w praktyce będzie niezauważalna (niebieskie słupki to wynik przed, a czerwone – po aktualizacji):

Do tego Microsoft, Google oraz Amazon poinformowały, że ich chmury są bezpieczne, a do tego w większości przypadków działają równie wydajnie co wcześniej.

Co dalej?

Intel zapowiedział, że przyszłe wersje procesorów będą na ten błąd odporne, ale – poza wydaniem łatek – nic więcej nie zrobi. Darmowa wymiana CPU nie wchodzi więc w grę. AMD mówi, że w zasadzie nic robić nie musi, bo błąd jest na razie czysto teoretyczny. Procesory tej firmy będą jednak najpewniej i tak automatycznie chronione przez łatki do systemów operacyjnych – ze wszystkimi tego konsekwencjami, w tym spadkiem wydajności.

Największy problem mają jednak posiadacze smartfonów z Androidem (Apple zapowiedziało poprawki do iPhone’ów). Mniej więcej miliard takich urządzeń nie dostaje już żadnych aktualizacji, stanowić więc będą bardzo łakomy kąsek dla hakerów. Jeśli nie przerażały cię wcześniej luki w technologii Bluetooth ani w Wi-Fi, tym razem naprawdę warto pomyśleć o wymianie sprzętu na taki, który ma lub w najbliższym czasie dostanie styczniową poprawkę bezpieczeństwa.

Dodaj komentarz ν
Podziel się:
Więcej na temat: AMD, Windows 7, Windows 8, Windows 10, Intel, Bezpieczeństwo,
Wasze komentarze, opinie, uwagi
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy. Zaloguj się lub Załóż konto
poniedziałek, 8 stycznia 2018, 22:10   Bilu
Niezłe cyrki wynikły przez te dziury, nawet sam Linus Torvalds interweniował i w swoim stylu przygadał Intelowi. Ciekawe, czy CDA poinformuje o wszystkich machlojkach tej firmy (nie obrażę się za i humorystyczno-pogardliwe, i za poważne podejście), czy może znów zacznie górować "kwestia własnych upodobań i antypatii względem producentów sprzętu". :)
niedziela, 7 stycznia 2018, 15:36   cali
@naimadJ24 - odpowiedź masz pod wiadomością o problemach z fortnite. Napisałem dlaczego teraz a nie wcześniej Google upubliczniło po embargo Intela. Sam Intel miał to upublicznić za tydzień.
niedziela, 7 stycznia 2018, 15:24   naimadJ24
W tym całym zajściu zaszkodzi jedynie upublicznienie tej afery. Przez tyle lat nikt nie miał pojęcia, że takie zagrożenie istnieje. A teraz jak ta informacja obiegła wszystkich to na pewno jest jakiś cynk dla wszystkich tych Łowców prywatnych danych, że jest jakaś luka, którą warto poznać bo można się czegoś ciekawego dowiedzieć. Wnerwia mnie tylko gadka, że trzeba temu przeciwdziałać i pobierać jakieś łatki, które i tak nie wiadomo czy wyjdą ludziom na zdrowie.
niedziela, 7 stycznia 2018, 15:10   cali
Meltdown teoretycznie zostanie załatany ale Spectre nie, to taki bug tylko jak zostanie wykorzystany się okaże za jakiś czas. Na razie nie było ataków ale jak będą to dla Spectre będzie więcej łatek i pewnie wiele. Windows 7,8,8.1,10 oraz IOS będzie bezpieczne a Android i inne już nie. Wiadomo że Google nie udostępnia aktualizacji wszystkim smartfonom czy tabletom najnowsze mają ale tylko kilka serii jest najlepiej chroniona np. Nexus.
niedziela, 7 stycznia 2018, 14:59   cali
@Ad-M - a jak myślisz że hakerzy będą indywidualnie robić ataki na jednostki centralne. Odpowiedź nie bo nie muszą, wystarczy skrypt na dowolnej stronie internetowej i jeśli będziesz na niej odpowiednio długo to dane zostaną odczytane np. hasła, loginy i inne nawet zdjęcia. Comodo Internet Security ma za zadanie blokadę tych skryptów w przeglądarkach internetowych. Blokuje dostęp do pamięci gdzie procesor ma dostęp wolny. Zalecam włączenie w chrome czy opera chrome:flags/enable-site-per-process
niedziela, 7 stycznia 2018, 12:47   Ad-M
"Comodo Internet Security ma już mechanizmy do ochrony przed Meltdown i Spectre" Co to niby znaczy? Jaki to mechanizm mają? To nie jest błąd który można rozwiązać instalując jakiś program. Rozwiązaniem jest pobranie aktualizacji do systemu operacyjnego.
niedziela, 7 stycznia 2018, 8:51   cali
Dlaczego wszystkie wiadomości dość obszernie o sprawie informują, nawet straszą a nigdy nie ma poradnika jak zabezpieczyć komputer. Niektórzy wspominają o sposobach ale łącza do poprawek już nie podają. Allor a czy ty już poradziłeś sobie z zabezpieczeniem komputera ? Poproszę o poradnik.
niedziela, 7 stycznia 2018, 8:40   cali
Chrome i Opera są odporne na skrypty po ustawieniu flag, Windows 10 posiada już łatkę a inne wersje (7,8,8.1) dostaną 8 lub 9 stycznia. Comodo Internet Security ma już mechanizmy do ochrony przed Meltdown i Spectre. Łatka dla Win 10 edycja domowa lub dla firm nie spowalnia procesora tylko serwery z Win 10 gdzie wymiana danych jest na porządku dziennym.
niedziela, 7 stycznia 2018, 0:12   hexenisalive
@Eldek
W obu przypadkach nie jesteś oszukiwany. U Apple to mechanizm zabezpieczeń energetycznych który po prostu nie elegancko wprowadzono bez informowania ludzi. A sprawa z CPU - to nie wada procesora. To jego charakterystyka. Odkryta podatność. Gdyby Intel/ARM/AMD mówiło "atak jak metldown/spectrre nie jest nam straszny!" sprzedając CPU od tych x lat to wtedy mógłbyś się czuć oszukany.
niedziela, 7 stycznia 2018, 0:06   hexenisalive
djmuza11
Weź waćpan przestań już.
Aktualizacje kernela Linux i NT są prześwietlane przez sztaby ludzi nie związanych z MS i Linux Fundation. Takie cyrki by wyszły szybko.
A przykład Apple to kiepski. Bo przyznali się do spowalniania sprzętu kiedy akumulator zdycha z przepracowania, co ma 100% sensu. Nagonka jest na nich przez: Głupotę ludzi nie rozumiejących co Apple zrobiło i fail Apple z brakiem poinformowania ludzi o tym ze baterie trzeba zmienić kiedy się zużyje.

O autorze

Allor
Szef działu sprzętowego CD-Action

Podobne newsy

Fortnite: Serwery mają problemy z wydajnością, winę ponosi Intel

News
niedziela, 7 stycznia 2018

fortnite-serwery-maja-problemy-z-wydajnoscia-wine-ponosi-intel Afera z lukami w zabezpieczeniach procesorów zebrała pierwsze żniwo.

Komentarzy:
15

Najczęściej czytane

Najczęściej komentowane

Artykuły

Którą wybierzesz? Pieśń o przygodzie, wolności i historii, pieśń o zdegenerowanych bandytach na Dziwnym Zachodzie, a może pieśń o niedającej się opisać grozie?

Komentarzy:
5

Popularnemu Pac-Manowi stuka właśnie 40 lat. Takiej rocznicy nie możemy zignorować. Ale, że na jego temat pisałem dość obszernie ze 2 lata temu (CDA 02/2018), dziś tylko w telegraficznym skrócie przypomnę najważniejsze informacje na jego temat.

Komentarzy:
2

Machamy biało-czerwoną flagą i gramy na baczność, pożerając ogórki kiszone, bo w tworzeniu każdej z tych gier brali udział Polacy. 

Komentarzy:
1

A gdyby tak spróbować czegoś nowego?

Komentarzy:
15

Galerie zdjęć

Gry A-Z

Wyszukaj: Szukaj
0 - 9 A B C D E F G H I
J K L M N O P Q R S T
U V W X Y Z