Logowanie do CD-ACTION

Zamknij [X]
Załóż sobieNie masz konta?

Co daje konto w serwisie cdaction.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

HITOrganizator E3: Światowa Organizacja Zdrowia myli się w sprawie uzależnienia od gier

Papkin środa, 3 stycznia 2018, 14:35 News

ESA sugeruje, by nie wpisywać przypadłości na listę chorób psychicznych.

W ubiegłym tygodniu informowaliśmy, że Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) jest o krok od uznania tzw. "gaming disorder" za chorobę psychiczną. Przedstawiciele WHO wyodrębnili nawet kryteria, które pozwalają uznać obcowanie z grami wideo za uzależnienie (odbiorca traci kontrolę nad graniem, nadaje mu wyższy priorytet niż innym aktywnościom, kontynuuje grę mimo wystąpienia negatywnych konsekwencji).

Do sprawy postanowiła odnieść się ESA (Entertainment Software Association), amerykańska organizacja zrzeszająca wydawców i producentów (to ona organizuje E3 i odpowiada za stworzenie agencji ratingowej ESRB). Jak czytamy w oświadczeniu jej przedstawiciela:

Ponad dwa miliardy ludzi na świecie cieszą się grami wideo. Światowa Organizacja Zdrowia wie, że zdrowy rozsądek i obiektywne badania dowodzą, że gry wideo nie uzależniają. A umieszczenie na nich oficjalnej etykiety [choroby psychicznej – dop. red.] jest lekkomyślną trywializacją prawdziwych chorób psychicznych jak depresja czy zaburzenia lękowe, które wymagają leczenia i pełnej uwagi lekarzy. Zachęcamy Światową Organizację Zdrowia, by zmieniła swój kurs.

I może faktycznie to zrobi, bo uzależnienie od gier zostało umieszczone na wstępnej liście, której ostateczna wersja powinna zostać opublikowana w połowie tego roku.

Dodaj komentarz ν
Podziel się:
Wasze komentarze, opinie, uwagi
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy. Zaloguj się lub Załóż konto
piątek, 5 stycznia 2018, 11:59   alicer24
ludzie*
A koniec końców jest taki, że jak ktoś nie widzi problemu i nie chce go widzieć - będzie robił co chce. Wolność.
piątek, 5 stycznia 2018, 11:56   alicer24
@EastClintwood No ale wiesz, że samochody są niebezpieczne,tak jak pisałem ? Wolimy wozić się zamiast rowerek/spacerek. Zaraz zgłosimy jako uzależnienie!!!!11
@Lucas8929 No ok racja uzależnia jak wszystko. Mimo to jak cholernie to lubię razem z innymi ludźmi to jest źle? Jestem chory psychicznie? Pomijam fakt, że ludźie nawet zarabiają na graniu.
Tak jak już wspomniałem skupiono się na grach. Imo to się nudzi po jakimś czasie i lecisz na neta. Problem - komputer. Gry to jedna z wielu opcji.
piątek, 5 stycznia 2018, 11:45   alicer24
To pewnie przez te książki ...
@Danon666 Moim zdaniem to mija z jakimś czasem. Tj obowiązki najpierw potem grania ile wlezie ofc.
@F3iN Dokładnie.
piątek, 5 stycznia 2018, 11:42   alicer24
Jak tylko chcesz to siedź. Małe przerwy warto zrobić.
Pomijam fakt, że kiedyś (może i nawet teraz) to było największym złem. Teraz zbyt długie siedzenie przed książkami (co zawsze było cenione i pochwalane) okazuje się być nieodpowiednie. Byłbym zapomniał. Przed czytadełkiem zwykle się siedzi. Może się to odbić na kręgosłupie ;).I swoją drogą (tu mówię ogólnie) nie każdy lubi sport/ćwiczenia - jednak warto zadbać o to by nie zniszczyć sobie ciała. Więc warto mieć jakąś systematyczność w dbaniu o nie.
piątek, 5 stycznia 2018, 11:41   alicer24
Można wymieniać bez końca. Niestety taki jest świat. Szuka w tobie problemu. Po prostu nie lubisz imprez. Wolisz zagrać. W młodym wieku przyznam - przyda się kontrola. Zapomina się o obowiązkach. Potem masz już nieco większą świadomość. Pomijam fakt, że przecież jak chcesz to zagrasz też z innymi ludźmi - grającymi mniej czy więcej. Faktem jest to, że skupiono się tu na grach. Przecież między graniem przeglądniesz neta/obejrzysz film/serial. Lubisz siedzieć 12h przed komputerem jak możesz?
piątek, 5 stycznia 2018, 11:40   alicer24
Cóż dzisiaj jeśli interesujesz się/lubisz coś co jest określone przez jakąś masę jako złe - wychodzi na to, że zawsze masz poważny problem. Po pracy najlepiej wolisz grać/spędzać czas przy komputerze? Jest źle. Ma to negatywny wpływ na twoje zdrowie. Tym rozumowaniem - prowadzenie samochodu nie jest niebezpieczne? Nie wpływa źle na twoją postawę? Nie grozi wypadkiem? Można wymieniać bez końca. Niestety taki jest świat. Szuka w tobie problemu. Po prostu nie lubisz imprez.
czwartek, 4 stycznia 2018, 23:49   Randgris
esa... czy to są goście od nadawania podziału wiekowego ale zezwolili na hazard pieniędzmi w grach dla dzieci bo są w kieszeniach wydawców? Na pewno WHO dostosuje się do tak WIARYGODNEJ, NIEZALEŻNEJ i ZAUFANEJ instytucji. Kappa Keepo
czwartek, 4 stycznia 2018, 10:00   EastClintwood
Pisałem i pisałem ale to chyba jak grochem o ścianę. Ludzie na stronach o grach są zbyt zapatrzeni w swoje hobby żeby widzieć w nim jakiekolwiek minusy. A swoje minusy ma wszystko, mniejsze lub większe. Problem niestety istnieje i nie ma co go na siłę negować.
czwartek, 4 stycznia 2018, 9:56   EastClintwood
@F3iN
Pisałem o tym pod innym artykułem na ten sam temat. Lata temu jak byłem "gejmerem" też myślałem że jestem introwertykiem... a byłem po prostu przegrywem który wolał granie cały dzień od wszystkiego innego. Wyszedłem z tego i dobrze. Dalej jestem introwertykiem co nie przeszkadza mi spotykać się ze znajomymi i robić inne rzeczy, z perspektywy czasu 100x przyjemniejsze od grania. Dziś szczytem moich introwertycznych marzeń jest samotne wożenie się wieczorami po mieście, klima na 25 stopni i dobra muza.
środa, 3 stycznia 2018, 23:55   Wujson
Dołączam się do @Terminus223... + we no ktoś mi teraz nowe gałki oczne xd

Najczęściej czytane

Najczęściej komentowane

Artykuły

W tym tygodniu zostawiam jeden długi sygnał i dwa krótkie.

Komentarzy:
2

W dobrze strzeżonym podziemnym kompleksie, w murach więzienia, w ścianach starego domu?

Komentarzy:
5

Tradycja i nowoczesność, Japonia i Wielka Brytania. Tak jak wędrówka Jina Sakaiego, który odrzuca samurajskie wartości i staje się duchem, tak ścieżka dźwiękowa Ghost of Tsushima łączy odmienne światy.

Komentarzy:
8

Kiedy myślisz o kinie samurajskim, automatycznie przychodzi do głowy jedno nazwisko – Kurosawa. Jeśli więc ktoś ma ambicję stworzyć olbrzymiego sandboxa z akcją osadzoną w XIII-wiecznej Japonii, z konieczności będzie musiał szukać inspiracji w obrazach mistrza. Nie inaczej było w przypadku Ghost of Tsushima.

Komentarzy:
5

Galerie zdjęć

Gry A-Z

Wyszukaj: Szukaj
0 - 9 A B C D E F G H I
J K L M N O P Q R S T
U V W X Y Z