Logowanie do CD-ACTION

Zamknij [X]
Załóż sobieNie masz konta?

Co daje konto w serwisie cdaction.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Red Faction: Niemcy mogą legalnie kupić grę

Papkin piątek, 21 października 2016, 12:54 News

By trafić do obrotu, tytuł potrzebował raptem 15 lat.

Na niemieckie półki sklepowe wjechało właśnie Red Faction. Jans Binsmaier z THQ Nordic przyznał, że by to osiągnąć, jego firma musiała odbyć "liczne rozmowy" i sięgnąć po "silne środki perswazji". Nie powiedział natomiast, czy gra trafiła na rynek w wersji ocenzurowanej.

Niemiecki rynek jest... specyficzny. By produkcja została dopuszczona do obrotu, zgodę musi wyrazić nie tylko USK, czyli tamtejszy odpowiednik PEGI, ale także Bundesprüfstelle für jugendgefährdende Medien (federalny ośrodek ds. mediów szkodliwych dla młodzieży). Efekt?

Z Wolfensteina: New Order wycięto wszelkie odniesienia do nazizmu (Rzeszę zastąpił bardziej enigmatyczny "Reżim"). W Resident Evil 3 krew stała się... szara, w niemieckim Left 4 Deadzie nie można wykonywać dekapitacji, a posoka jest zielona, zaś z Beyond: Two Souls wycięto nazbyt brutalne/erotyczne sceny. W przypadku Dead Rising do sklepów wkroczyła natomiast policja, która skonfiskowała fizyczne egzemplarze tytułu.

Premiery w ojczyźnie kanclerz Merkel nie mógł się doczekać polski Dying Light. Oryginalny Doom nie został dopuszczony do obrotu aż do 2011, a Fallouta 3 udało się wydać dopiero w tym roku. Red Faction to kolejna jaskółka... ale na niemieckie premiery wciąż czekają setki tytułów.

Dodaj komentarz ν
Podziel się:
Wasze komentarze, opinie, uwagi
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy. Zaloguj się lub Załóż konto
niedziela, 23 października 2016, 0:46   scotch83
masowego NIEMIECKIEGO (nie nazistowskiego czy hitlerowskiego, tylko niemieckiego) ludobójstwa pięciu mln niewinnych cywili oraz 6-letniej, brutalnej okupacji i totalnego wyzysku ekonomicznego i upodlenia ziem polskich. Nie wspomnieli o tym, bo zaburzyłoby to wtedy "piękną" wizję Niemców jako głównych ofiar 2WŚ. Poziom zakłamania i manipulacji wręcz gigantyczny.
Wracając do tematu - Niemcy z jednej skrajności (ludobójstwo) popadli w drugą (cenzura w grach i innych mediów służąca wybieleniu własnych win).
niedziela, 23 października 2016, 0:33   scotch83
@Ganjalf
Chodzi o serial "Nasze matki, nasi ojcowie" - obiektywnie rzecz ujmując, niesamowicie zakłamany twór kinematografii. Niemcy przedstawieni zostali w tym paszkwilu jako pokrzywdzone, biedne misie muszące uciekać niemal w skarpetkach przed nieokrzesanymi, krwiożerczymi Polakami. Głównymi antysemitami, by nie rzecz żydożercami, są w tym "dziele" żołnierze AK, którzy oprócz tego zostali przedstawieni jako rzekomo ludzie bez honoru. Pominięto oczywiście niewygodny fakt, że ucieczka Niemców była wynikiem
sobota, 22 października 2016, 22:47   Ganjalf
@DarZ
W czasach dystrybucji cyfrowej to nie problem. A nawet jeśli ktoś chce kupić pudełko i/albo nie operuje dobrze angielskim, co za problem kupić grę w Austrii czy Szwajcarii?
sobota, 22 października 2016, 22:44   Ganjalf
cdn. Odp: I owszem:) moim zdaniem
sobota, 22 października 2016, 22:43   Ganjalf
@HarryCallahan
To tak nie działa. W niemczech powstają publikacje nt. nazizmu(np. Upadek, tak chętnie przerabiany na YT, albo serial... zapomniałem tytułu, ale był niedawno ostro krytykowany w naszych mediach za niezbyt pochlebne przedstawienie części powstańców), sęk w tym, że gry nie są traktowane na równi z filmami czy książkami. Władze podchodzą do nich jako, głównie, zabawek dla dzieci, stąd obawa, że nie daj boże, dziatwie pomiesza się w głowach od widoku swastyki lub krwi itd. Czy TO jest głupie?
sobota, 22 października 2016, 17:29   HarryCallahan
nie patrzy na kontekst. Jest to usuwanie pewnej części niewygodnej historii i przy okazji robienie z ludzi kretynów.
sobota, 22 października 2016, 17:28   HarryCallahan
@lukaszsa: czym innym jest hinduska swastyka, a czym innym ta sama swastyka w odbiciu lustrzanym, przekręcona o 45 stopni i umieszczona w białym kołku wpisanym w czerwony prostokąt... Inna sprawa, że jestem przeciwnikiem takiej formy cenzury i "wymazywania" czegoś z przeszłości. W przypadku Niemiec jest to dodatkowo cyniczne, bo jasno sugeruje, że Trzecia Rzesza to byli jacyś kosmici, niemający z narodem niemieckim nic wspólnego. Tu nie chodzi o zakaz propagowania czegoś, bo w tym porąbanym kraju i tak nikt
sobota, 22 października 2016, 15:24   Veldrim
@lukaszsa Fakt, tacy Podhalańczycy, czyli polskie wojsko na mundurach tez mieli swastyki, znam paru gości co w nich dzialają, i mówili, że często ludziom jest ciężko to wytłumaczyć, tylko od razu się im agresor włącza.
sobota, 22 października 2016, 14:41   Mac70
DarZ, pewnie bardzo niski ze względu, że tam bardzo skutecznie za to ścigają. :)
sobota, 22 października 2016, 13:48   Cyjanek
@Darz kupują na steam. Znam kilku ludzi z Niemiec lub Anglii i dla nich ceny na steam są uczciwe a nawet korzystne.

Najczęściej czytane

Najczęściej komentowane

Artykuły

Bunt (ang. Riot) – rzeczownik

(1.1) sprzeciw, protest, opór

(1.2) wystąpienie grupy ludzi przeciwko jakiejś władzy

Komentarzy:
36

Zbiórka na Kickstarterze może być iskrą, która rozpali głowy odbiorców, roznieci zainteresowanie mediów i stanie się początkiem gorących biznesowych przyjaźni. Ci, którzy ją odpalili, przestrzegają jednak: igrając z ogniem, łatwo się sparzyć.

Komentarzy:
0

Polacy z SoulFire tworzą prequel Gothica, którego akcja ma się toczyć na dekadę przed utkaniem magicznej bariery, a za scenografię posłuży wyspa, gdzie dołączymy do strażników miejskich lub gildii kupieckiej. Zagadka: o jaki projekt chodzi?

Komentarzy:
4

Zaczęło się w roku 1987. W salonach gier królowały Contra i Operation Wolf, szczęśliwi posiadacze komputerów grali w pierwszą część Larry’ego i Piratów Sida Meiera. A Tim Ansell zakładał studio, które miało sprawić, że świat pokocha wojnę totalną.

Komentarzy:
7

Galerie zdjęć

Gry A-Z

Wyszukaj: Szukaj
0 - 9 A B C D E F G H I
J K L M N O P Q R S T
U V W X Y Z