Logowanie do CD-ACTION

Zamknij [X]
Załóż sobieNie masz konta?

Co daje konto w serwisie cdaction.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

HITOjciec Warcrafta, Diablo i Starcrafta przechodzi na emeryturę

Papkin wtorek, 13 września 2016, 10:33 News

Chris Metzen, "głos" Thralla i człowiek, który położył kamienie węgielne pod wiele blizzardowych uniwersów, przechodzi w stan spoczynku.

 

Właśnie minęło dwadzieścia lat od kiedy zacząłem pracować w Blizzardzie. Wydaje się wiecznością. I może jest wiecznością. Pierwszych kilka lat było dla mnie początkiem wielkiej przygody, jaka zabrała mnie w różne zakątki świata, przedstawiła tysiące wspaniałych geeków i ukształtowała kurs mojego dorosłego życia.

Ogłosił na oficjalnym forum Blizzarda Metzen. Projektant pokusił się o długi, wspominkowy post, w którym rozwodzi się nad swoimi początkami w firmie, do której przybył jako dziewiętnastolatek, mający w temacie opowiadania historii takie doświadczenie, że prowadził kilka sesji Dungeons & Dragons.

Przyjąwszy (niezwykle skromnie) pseudonim Thundergod, Chris zabłysł jako autor kilku scenariuszy do Warcrafta II: Tides of Darkness, później zaś został dyrektorem artystycznym  StarCrafta i Diablo . Wielokrotnie wspomagał Zamieć jako animator czy autor grafik koncepcyjnych, wreszcie: to on rozpisał skrypt do trzeciego Warcrafta i brał czynny udział w produkcji World of Warcraft. 

Błysnął też jako aktor, to jego głosem przemawiają Thrall i Vol'jin (w angielskich wersjach W3 i WoW-a), zaliczył również epizody w Diablo (Skeleton King) i obu Starcraftach (jako Marine). Ostatnio piastował funkcję dyrektora kreatywnego Overwatcha oraz producenta filmowego Warcraft: Początek.

Cóż, wypada życzyć powodzenia w "poświęcaniu się rodzinie" oraz grzecznie podziękować za dotychczasową pracę.

Również w naszym piśmie. Gem właśnie ogłosił, iż zamierza popełnić jadowity felieton, w którym udowodni, że Metzen odpowiada za rozwalenie uniwersum Warcrafta, najbardziej wałowate występy podczas Blizzconu i kłamstwo katyńskie(*).

 

(*) nie wszystkie z ww. tez muszą pojawić się w pełnej wersji artykułu.

Dodaj komentarz ν
Podziel się:
Więcej na temat: Blizzard, MMO, RTS, RPG, FPS, Blizzard Entertainment, CD Projekt, Activision Blizzard, LEM, dystrybucja cyfrowa,
Wasze komentarze, opinie, uwagi
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy. Zaloguj się lub Załóż konto
czwartek, 15 września 2016, 18:32   PhantomGamePL
Szkoda, Starcraft 2 (Z kampaniami Wol,Hots i Lotv) jest moją ulubioną grą, Diablo 3 jest spoko i czasem se pogram jak mi sie nudzi. Ciekawe co by jeszcze mógł wymyślić do starcrafta (bo do diablo to chyba nowych dlc nie będzie). Po prostu gość wiedział jak dobrze fabułę gry zrobić. Trylogia sc2 - epic 9000/10. Diablo 3 - nice game 11/10.
środa, 14 września 2016, 19:04   MrAdam
@Koyuki Nie powiedziałem że jedyne dobre fantasy. Jeśli nie odpowiada ci inspiracja GoT i Wiedźminem, to chociaż Lord of the Rings? Niezłe postacie, świetne sceny walk,ładne zdjęcia(mówie o filmie). Niestety film Warcraft odrzucił najlepsze pomysły z Ostatniego Strażnika.
środa, 14 września 2016, 18:35   Koyuki
Wiedźmin i Gra o Tron to nie jedyne dobre fantasy i na pewno nie jedyne serie z dobrymi postaciami i ambitnymi dialogami. Nie zmuszajmy każdego twórcę fantasy to tworzenia soiafowych klonów tylko dlatego, że dzieło Martina ma taką popularność.
środa, 14 września 2016, 18:33   Koyuki
Była kukiełką Arthasa i zaatakowała go jak tylko Illidan zaczął atakować Northrend i osłabił Lich Kinga. Przy okazji spod kontroli wyzwoliła większą część ludności Lordaeon, właśnie nimi się otacza. Zaatakowała Gilneas na rozkaz Garrosha, który w tamtym czasie był wodzem, a poza tym nigdy nie było Gilneas bliżej do Hordy niż do Przymierza. Plagi nie używała od czasu Kataklizmu i tylko na swoich ziemiach. Jest niekontrolowaną wolną nieumarłą, która wybiera sprzymierzenie się z żyjącymi i wspólną walkę.
środa, 14 września 2016, 18:29   Koyuki
Nie każdy jest jakimś fanatykiem i nie stara się mścić za wydarzenia sprzed kilkudziesięciu lat na wojnie, która została wywołana przez wspomnianych fanatyków. Lor'themar też jest elfem, który walczył przeciwko oryginalnej formie Gul'dana i Orgrima, ale to było właśnie to - oryginalna Horda, nie ta współtworzona przez Thralla i Vol'jina. Dodać do tego, że wspominane przez ciebie trolle (Amani) zostały dawno wybite lub wypędzone, nigdy nie dołączyły do Thralla, a Zul'jin zaginął do czasu TBC.
środa, 14 września 2016, 18:26   Koyuki
IMO w filmie zabrakło czasu by rozwinąć te postacie, bo czasu dla takiej liczby bohaterów było zwyczajnie za mało. Przykładowo z orków dobrze wyszli Durotan, Orgrim, Gul'dan i Draka, ale więcej scen, ogólnie więcej kontekstu, uratowałoby też choćby Blackhanda, który w usuniętych scenach jest już charakterystyczną i ciekawą postacią. Na tej samej scenie odzywa się Grom Hellscream, który dodaje trochę kontekstu do stosunku większości orków do spaczenia. Gacek vs Superek też miał z tym duży problem.
środa, 14 września 2016, 17:56   MrAdam
@Koyuki Mój ból dupy wynika z tego, że Warcraft jako marka ma świetny potencjał fabularny, który jednak jest niszczony przez ten film czy ostatnie decyzje Metzena i spółki. Należy się mu (Metzenowi) szacunek za Warcrafta 3, ale teraz zamienia to lore w naiwne widowisko. Blizzard mógł uczynić z Warcrafta coś na wzór Wiedźmina czy Gry o Tron. Ambitna fabuła,świetne dialogi, nieszablonowe postacie, mające swe cele, osobowość czy pragnienia. Niestety możemy teraz co najwyżej iść na Rajd czy na piwo z Sylvanas.
środa, 14 września 2016, 17:48   MrAdam
@Koyuki W sprawie Sylvanas: Nikt już nie pamięta o tym, jak podczas 2 wojny zabijała z zimną krwią orków i trolle? Że przez jakiś czas zabijała dla Lich Kinga? Że otacza się bandytami i zbrodniarzami wojennymi? Że zwróciła Gilneas przeciwko Hordzie? Ze nadzwyczajnie lubuje się w broni chemicznej? Ze jest NIEUMARŁYM? Vol'jin mógł ją chcieć na wodza, ale jestem pewien, że większość społeczeństwa Hordy nie podzielałaby jego opinii. Sylvanas była podejrzaną dziewczyną od brudnej roboty, a teraz jest Warchiefem.
środa, 14 września 2016, 17:37   MrAdam
@Koyuki Przyznaje że jednak troche zbyt ostro oceniłem Metzena, choć mój szacunek do niego spadł przez ten film. Warcraft 1 (gra) nie był jakis dobry fabularnie, właściwie opowieść tam to tylko skóra i kości. Ale zmiany wprowadzone w filmie pogorszyły opowieść. Nowe wersje bohaterów sa jeszcze gorsze od tych z Ostatniego Strażnika,dużo idiotycznych decyzji,i rozczarowujące zakończenie. Ten "remake" był okazją, by pokazać lore Warcrafta z dobrej strony, ale niestety twórcy zawiedli. I tak będzie sequel.
środa, 14 września 2016, 12:12   Koyuki
Ponadto Thrall i Vol'jin aktywnie promują lub promowali tolerancję w Hordzie, a znaczna część rasistowskich orków (uwzględniając różnych rasistowskich przywódców) została wybita w Siege of Orgrimmar.
Nie twierdzę, że Metzen był jakiś nadzwyczajnie dobry, bo gnioty też robił, ale krytykujesz go sam nie mając dostatecznej wiedzy by jego konkretne decyzje dobrze ocenić.

O autorze

Mateusz 'Papkin' Witczak
Mateusz 'Papkin' Witczak
redaktor
Lew z północy, rotmistrz sławny i kawaler, charakterologiczny Guybrush Threepwood. W grach szuka ekstatycznych uniesień, ale zazwyczaj wpada w pretensjonalną kloakę. Miłośnik Orwella i Burroughsa, prywatnie: Ojciec Chrzestny i terapeuta Crossa. Grał go Roman Polański.

Podobne newsy

Najczęściej czytane

Najczęściej komentowane

Artykuły

W tym tygodniu zostawiam jeden długi sygnał i dwa krótkie.

Komentarzy:
2

W dobrze strzeżonym podziemnym kompleksie, w murach więzienia, w ścianach starego domu?

Komentarzy:
5

Tradycja i nowoczesność, Japonia i Wielka Brytania. Tak jak wędrówka Jina Sakaiego, który odrzuca samurajskie wartości i staje się duchem, tak ścieżka dźwiękowa Ghost of Tsushima łączy odmienne światy.

Komentarzy:
8

Kiedy myślisz o kinie samurajskim, automatycznie przychodzi do głowy jedno nazwisko – Kurosawa. Jeśli więc ktoś ma ambicję stworzyć olbrzymiego sandboxa z akcją osadzoną w XIII-wiecznej Japonii, z konieczności będzie musiał szukać inspiracji w obrazach mistrza. Nie inaczej było w przypadku Ghost of Tsushima.

Komentarzy:
5

Galerie zdjęć

Gry A-Z

Wyszukaj: Szukaj
0 - 9 A B C D E F G H I
J K L M N O P Q R S T
U V W X Y Z