Logowanie do CD-ACTION

Zamknij [X]
Załóż sobieNie masz konta?

Co daje konto w serwisie cdaction.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

HITDungeons and Dragons wspiera twórców nowego Baldur´s Gate w przedstawianiu kwestii LGBT

Cross piątek, 8 kwietnia 2016, 14:08 News

Szef marki D&D, Nathan Stewart, wypowiedział się na temat kontrowersji wokół przedstawiania kwestii gender i seksualności w Siege of Dragonspear.

Oryginalne oświadczenie możecie znaleźć na FB. Tłumaczenie poniżej:

Do naszej społeczności,

Dungeons & Dragons twardo wspiera historie, które opowiadają nasi partnerzy - dlatego popieramy też wybory, których studio Beamdog dokonało przy tworzeniu Siege of Dragonspear. Inkluzywność jest jedną z głównych wartości wyznawanych przez Wizard of the Coast i uważamy, że wszyscy ludzie, niezależnie od rasy, przeszłości, tożsamości płciowej czy seksualności powinni móc grać w nasze gry bez strachu przed nękaniem czy atakami. W lipcu 2014 roku wypuściliśmy Podręcznik Gracza piątej edycji D&D, w którym zawarliśmy poniższy akapit jako przykład wartości, którym hołdujemy.

Z wyrazami szacunku,
Nathan Stewart

Akapit, do którego się odnosi, brzmi następująco:

Nie musisz dokonywać binarnych wyborów w kwestii płci i gender. Przykładowo: Elfi bóg Corellon Larethian często jest postrzegany jako postać androgyniczna, a niektóre elfy w multiwersum zostały stworzone na podobieństwo Corellona. Możesz grać kobiecą postacią, która przedstawia się innym jako mężczyna, mężczyzną czującym się uwięzionym w kobiecym ciele, czy nawet brodatą krasnoludką, która nie znosi być mylona z mężczyznami. Podobnie jest z seksualną orientacją twojej postaci - samemu możesz o niej zdecydować.

Rzecz tyczy się oczywiście pojawiających się w nowym Baldurze kwestii LGBT, których obecność rozwścieczyła część graczy. W wyniku bardzo zażartych dyskusji (na tyle, że nawet my musieliśmy zaostrzyć swoją politykę w kwestii kultury wypowiedzi w komentarzach) Baldur's Gate trafił na front wszystkich największych portali growych. Developerzy stanęli murem za najbardziej widoczną autorką scenariusza, ale obiecali już m.in. wyrzucenie linijki nawiązującej do Gamergate czy poprawę najbardziej kontrowersyjnej postaci, Mizheny, trans kapłanki. Jej dialogi ograniczające się do tłumaczenia jej transseksualizmu zażenowały również społeczność LGBT wspierającą developerów ("Jak ludzie mają zrozumieć, że też jestem człowiekiem, jeśli nie robi się ze mnie postaci, a głośnik wygłaszający definicję trans"). Studio Beamdog obiecało więc rozwinięcie Mizheny w kolejnych łatkach.

A mnie dziwi tylko jedno - BioWare, Bethesda i podobni im developerzy od tylu lat dostarczają nam nierzadko absolutnie żenujące postaci czy linie fabularne, ale pierwszy tak duży skandal o niską jakość wątku pobocznego rozpętał się akurat wokół paru linijek rzuconych półgębkiem przez czwartoplanową postać trans. Erpegowi krzyżowcy, gdzie wy wszyscy byliście, gdy wyśmiewałem Kaia Lenga, Kosmiczne Dziecko czy <tu wstaw dowolnego szefa frakcji z Fallouta 3 lub 4>?

P.S. Swoje wsparcie dla Beamdoga wygłosił też Ed Greenwood, ojciec świata Zapomnianych Krain.

Dodaj komentarz ν
Podziel się:
Wasze komentarze, opinie, uwagi
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy. Zaloguj się lub Załóż konto
niedziela, 10 kwietnia 2016, 18:04   McGrave
Mnie interesuje czy wspierają szydzenie z oryginalnych twórców
niedziela, 10 kwietnia 2016, 1:19   Marius1g
Cała kontrowersja została wywołana przez Beamdog po to by ukryć fakt, że gra jest kiepska. Skupić się na negatywnych opiniach mniejszości, której przeszkadzało SJW, by ukazać każdego przeciwnika gry jako wrednego faszystę i zachęcić wrogów faszyzmu do kupna gry.
Co do BioWare i Bethesda, to oni robią to we własnych grach. Beamdog nie stworzyła BG, tylko nabyła do niej prawa i próbują w kiepski sposób wprowadzić swoją własną wizję.
sobota, 9 kwietnia 2016, 17:39   Tesu
@2R4G Po kilku kibusiach tez sie nie pomylilem. :P
@Silverhair Podejrzewam, ze wyznawcom Proroka nie bedzie to robilo zadnej roznicy...
sobota, 9 kwietnia 2016, 17:29   2real4game
@Tesu
Na trzeźwo raczej się nie pomylisz :)
sobota, 9 kwietnia 2016, 16:14   Silverhair
Tesu,
Mój komentarz odzwierciedla wyłącznie moje stanowisko w tej sprawie. By nie było nieporozumień: nie jestem muzułmaninem i nie mówię nikomu, jak ma żyć. Nie akceptuję jedynie pewnych form zachowań, które uważam za nadające się do leczenia. Pilnego, zanim będzie za późno.
sobota, 9 kwietnia 2016, 15:17   naxster
F3iN: nie zmieni sie biologii. Procent homo w populacji jest stały i nie tylko naszej, nie urośnie i nie zniknie. Transseksualizm to dysfunkcja, którą na razie możemy leczyć jedynie zmieniając ciało (mimo, ze to umysł jest wadliwy), kiedyś może będziemy w stanie zmienić to inaczej. W każdym razie, to trochę jak bać się, że ilość chorych na alzheimera wzrośnie bo się o tym mówi. Nie.
Jedyna różnica, to, ze te osoby nie będą traktowane jak Quazimodo (dzyń dzyń, tak, bardzo dobre porównanie, pomyślcie o tym)
sobota, 9 kwietnia 2016, 15:13   naxster
"Świat staje na głowie, gdy zboczenia seksualne[...]stają się nie tylko usprawiedliwione"
Tylko malutki światek w twojej główce :D Historia dozwalała i na zmianę zabraniała wielu rzeczy wiele razy.
"W imię czego wmawia mi się [..], że to normalne i nie powinno podlegać żadnej krytyce?"
bo a)to jest normalne (vide badnia naukowe) b)bo to nie twój interes żebyś krytykował?
"W imię czego powinienem zaakceptować zachowania, sprzeczne nie tylko z moją wiarą"
Nie,nie,nie w imie czego wpier** się w czyjeś życie?
sobota, 9 kwietnia 2016, 14:28   Tesu
@Silverhair
Panstwo Islamskie wychodzi z tego samego zalozenia. Gdy za jakis czas powstanie w Europie kalifat zrobia porzadek zarowno z gejami jak i konserwatywnymi chrzescijanami, wiec czesciowo bedziesz zadowolony. ;)
sobota, 9 kwietnia 2016, 14:06   Silverhair
Świat staje na głowie, gdy zboczenia seksualne w sensie społecznym stają się nie tylko usprawiedliwione, ale wręcz pożądane. W imię czego wmawia mi się na każdym kroku, że to normalne i nie powinno podlegać żadnej krytyce? W imię czego powinienem zaakceptować zachowania, sprzeczne nie tylko z moją wiarą, ale również z naturą? To odrażające i chore i nikt - nigdy - nie przekona mnie, że jest inaczej.
sobota, 9 kwietnia 2016, 13:57   Tesu
@F3iN
Nawet w Bangkoku jest to stosunkowo proste, wystarczylo patrzec na ksztalt przedramion, a nie na cycki, takze Twoj argument jest inwalida. :P

Najczęściej czytane

Najczęściej komentowane

Artykuły

W końcu docieramy do roku 2000. Nie sprawiło to, że nasza wędrówka jest mniej szalona.

Komentarzy:
14

Recenzję mógłbym równie dobrze napisać bez odpalania gry. Zapewne już domyślacie się, co to oznacza...

Komentarzy:
14

Zanim rzucimy
naszą wewnętrzną bestię 
w wir nadprzestrzeni.

Komentarzy:
5

Galerie zdjęć

Gry A-Z

Wyszukaj: Szukaj
0 - 9 A B C D E F G H I
J K L M N O P Q R S T
U V W X Y Z