Logowanie do CD-ACTION

Zamknij [X]
Załóż sobieNie masz konta?

Co daje konto w serwisie cdaction.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

HITAI Google kontra mistrz świata

Allor środa, 9 marca 2016, 10:10 Technologie

Oczywiście nie w szachach, bo w nich nawet smartfony biją mistrzów.

Ostatnią granicą ludzkich możliwości jest jednak Go, tak skomplikowane, że trzeba polegać na intuicji, a nie mocy obliczeniowej.

Do pojawienia się AI lepszej od ludzi jest jeszcze - wg przewidywań ekspertów - około 20 lat.

Stąd dużym zaskoczeniem okazała się wygrana AI Google'a, nazwanego AlphaGo, z mistrzem Europy w Go. W oficjalnym pojedynku, rozegranym pod koniec zeszłego roku, sztuczna inteligencja wygrała 5-0.

5-0.

W grze, w której liczba możliwych ruchów wynosi w przybliżeniu 1 z 360 zerami, podczas gdy w szachach 1 z 123 zerami. Dla porównania liczba wszystkich atomów we Wszechświecie wynosi zaledwie 1 z 80 zerami, a wiek Wszechświata w sekundach - 1 z 18 zerami.

Innymi słowy Go jest tak skomplikowane, że superkomputery przegrywają w nie z początkującymi graczami.

Poradzić sobie z tym może dopiero sztuczna inteligencja, która będzie się posiłkowała intuicją. Że się nie da, bo komputery to bezduszne maszyny, a intuicja to jest ludzka? Cóż, wiara w człowieka przegrywa niestety z rzeczywistością, bo okazało się aż nadto dobitnie, że AI też może mieć intuicję. Wystarczająco dobrą, by pokonać mistrza.

Ale mistrz Europy to jeszcze nie mistrz świata. Zwłaszcza że jego poziom to "tylko" 2 dan, podczas gdy mistrz świata ma 9 dan.

Tyle że pierwsze (z pięciu) starcie z mistrzem świata w Seulu już się zakończyło.

A ludzkość przegrała.

 

Czy kogoś jeszcze dziwi, że Google ostatnio postanowiło połączyć działy zajmujące się rozwojem wyszukiwarki oraz sztucznej inteligencji? I że na czele nowego tworu stoi gościu od AI, a twórca jeszcze używanych przez Google.com algorytmów odszedł z firmy?

Dodaj komentarz ν
Podziel się:
Więcej na temat: Google, AI,
Wasze komentarze, opinie, uwagi
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy. Zaloguj się lub Załóż konto
poniedziałek, 14 marca 2016, 10:47   bratgrzyb

@Quel, mądralo, jest wyraźnie napisane 1 (słownie: jeden) z 18 (słownie: osiemnastoma) zerami, a nie 10^18. :)

czwartek, 10 marca 2016, 9:58   AoS

Komputer nie może mieć intuicji, bo nie jest w stanie myśleć podświadomie. Wygranie gry, w której liczy się "intuicja" nie ma nic wspólnego ze sposobem w jaki to AI wygrało. Żeby prawdziwa sztuczna inteligencja mogła istnieć potrzebna jest rzecz najważniejsza czyli inicjatywa a to nawet w kategoriach 20 lat to rzecz raczej niewykonalna.

czwartek, 10 marca 2016, 2:42   Blitz

Z Shuusaku by przegrał. ;) Kurcze, wreszcie więcej newsów na temat go jest w necie. Przydałby się w Polsce napływ nowych graczy...

czwartek, 10 marca 2016, 1:36   Quel

10^18 sekund dalo by 31mld lat, a zdaje sie, ze wiek wszechswiata ocenia sie na 14mld co daje raczej (z szybkich obliczen) 4.4*10^17

czwartek, 10 marca 2016, 0:16   QourenoS

dwie opcje IMO: albo superduper wydajne bydle którego NIE da się finansowo powielić, ALBO jakiś SPOSÓB. W obu wypadkach: nie tyle AI, ile coś jednorazowego raczej :( wciąż czekam ...

środa, 9 marca 2016, 20:19   nortalf

@Vimess Ale potem został pobity. A później się okazało, że żeby pokonać komputer trzeba myśleć w innych kategoriach. A potem powstały lepsze komputery....

środa, 9 marca 2016, 20:08   nietrol

Maszyna posiłkująca się >intuicją<? Taaa, nie masz pojęcia o pojęciach jakich używasz... Program to program. Algorytm to algorytm. Obliczenia to obliczenia. Intuicja to coś zupełnie innego. I tak poza tym to co w tym złego? Wózek widłowy jest silniejszy od człowieka. Samochód szybszy. Komputer lepszy w obliczeniach. Maszyny mogą być lepsze niż ciało ludzkie w każdej dziedzinie. Jednak człowiek to wiele więcej niż ciało. Ale to już zupełnie inna bajka...

środa, 9 marca 2016, 19:01   agalin

@Vimess natomiast miał dedykowane temu SPRZĘTOWE układy wyliczające ruchy. Jednak uwzględniając rozwój sieci neuronowych, to dzisiejsze komputery raczej grałyby znacznie lepiej.
Poza tym... Ostatnio zdyskwalifikowano w trakcie turnieju jednego arcymistrza, który chodził do toalety, gdzie w rolce papieru miał zawiniętego smartfona z włączoną aplikacją szachową... ARCYMISTRZA. A to może potwierdzać tezę z artykułu.

środa, 9 marca 2016, 18:28   Vimess

@nortalf
Tu nie ma przesady. Komputer który pobił najlepszego szachistę powstał prawie 20 lat temu.

środa, 9 marca 2016, 17:37   anonimowyy

@ToMariusz 13*

O autorze

Allor
Szef działu sprzętowego CD-Action

Podobne newsy

Microsoft inwestuje miliard dolarów w rozwój OpenAI

News
wtorek, 23 lipca 2019

microsoft-inwestuje-miliard-dolarow-w-rozwoj-openai Obie firmy stworzą swoisty yin yang wspierający się nawzajem w dążeniu ku Ogólnej Sztucznej Inteligencji.

Komentarzy:
9

Najczęściej czytane

Najczęściej komentowane

Artykuły

Jeszcze ciągle się łudzę, że zasnął…

Komentarzy:
4

Przez 17 lat swej historii seria Far Cry zasłynęła między innymi pamiętnymi antagonistami. Przy okazji premiery „szóstki” warto zarówno zapoznać się z brylującym w niej Antónem Castillo, jak i przypomnieć sobie jego barwnych poprzedników ze starszych odsłon.

Komentarzy:
8

Czytaj artykuł dziewiątki! 

Komentarzy:
3

Mimo że lokacje utrzymane są w odcieniach szarości.

Komentarzy:
2

Galerie zdjęć

Gry A-Z

Wyszukaj: Szukaj
0 - 9 A B C D E F G H I
J K L M N O P Q R S T
U V W X Y Z