Logowanie do CD-ACTION

Zamknij [X]
Załóż sobieNie masz konta?

Co daje konto w serwisie cdaction.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

HITWikipedia zablokowała możliwość edycji użytkownikom Neostrady. Za wandalizm, groźby i nazizm

spikain poniedziałek, 17 sierpnia 2015, 18:54 O grach inaczej

Użytkownicy Neostrady nie poedytują sobie Wikipedii przez najbliższy rok (chyba że administrator na wyraźną prośbę założy im konto). Dlaczego? Bo ktoś – tak, chodzi najpewniej o jedną osobę – bawił się na niej w małego nazistę.

W oficjalnym oświadczeniu Wikipedii czytamy:

W dniu 15 sierpnia 2015, po raz drugi w ciągu ostatnich trzech lat, zakresy dynamicznych adresów IP usługi Neostrada operatora Orange zostały zablokowane na okres jednego roku. Powodem blokady są długotrwałe, notoryczne wandalizmy, polegające na niszczeniu i kasowaniu treści artykułów encyklopedycznych, stron współpracy oraz stron użytkowników, trollowaniu, obrażaniu i stosowaniu gróźb karalnych wobec innych użytkowników, propagowaniu postaw nazistowskich i gloryfikowaniu zbrodniarzy wojennych.

Nie pomogły próby skontaktowania się z Orange:

Jako, że operator nie reagował na wysyłane e-maile z prośbami o interwencję, a inne możliwości rozwiązania sytuacji zostały wyczerpane, podjęliśmy decyzję o blokadzie edycji dla niezalogowanych użytkowników korzystających z usług tego operatora.

Ucierpi potencjalnie kilkaset tysięcy osób...

Łącznie zablokowanych zostało 524 228 adresów IP usługi Neostrada. Podobnie jak w 2012 roku blokada ma charakter globalny – oznacza to, że niezalogowani użytkownicy nie mogą edytować żadnej wersji językowej Wikipedii ani żadnego innego projektu Wikimedia.

...ale nie całkowicie: 

Mimo blokady edycja projektów Wikimedia wciąż jest możliwa, wystarczy tylko posiadać konto użytkownika. Aby je założyć, wystarczy nawiązać kontakt z dowolnym z administratorów, bądź przesłać maila z prośbą o utworzenie konta na adres info-pl-ban@wikimedia.org. W treści maila prosimy napisać pożądaną nazwę użytkownika; system prześle losowo wygenerowane hasło użytkownika, które potem można niezwłocznie zmienić w preferencjach.

Co ciekawe, portal Gazeta.pl dowiedział się, że całe zamieszanie wywołało jedno – bardzo korciło mnie, żeby użyć tego starożytnego określenia – dziecko Neo, które od pięciu lat dopisuje do artykułów na Wikipedii hasła typu „heil Hitler”, „Żydzi do gazu” czy „wiem, gdzie mieszkasz, znajdę cię i zaj…”.

Podsumujmy więc: jakiś półgłówek wypisuje na WIkipedii rzeczy nie tylko skrajnie głupie, ale i karalne. Wikimedia Foundation jednak „z różnych powodów nie chce angażować się w tego rodzaju procedury prawne w Polsce, nie robi też tego zresztą w innych państwach”, więc blokuje dostęp całemu dostawcy internetu.

Nie chcę podsuwać "bohaterowi" tego newsa żadnych pomysłów, ale czy to nie jest tak, że są inne sposoby pozyskania dostępu do internetu? Wyciągnięto armatę na muchę... i spudłowano.

Dodaj komentarz ν
Podziel się:
Wasze komentarze, opinie, uwagi
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy. Zaloguj się lub Załóż konto
piątek, 18 września 2015, 18:40   kozibobek

prokuratura to satanisci: zywy-plomien.pl.tl/Odkrycie-tajemnic-masonerii-I.htm zywy-plomien.pl.tl/Odkrycie-tajemnic-masonerii-II.htm

poniedziałek, 31 sierpnia 2015, 19:47   kozibobek

TYP WIE CO ROBI, PATRZ http:hi.wikipedia.org/wiki/user_talk:Hindustanilanguage/Archive_1Proto-Indo-European_Dictionary

środa, 26 sierpnia 2015, 12:16   DUSTDEVIL

5 lat... co by nie mówić, typ, który to robił był BARDZO wytrwały w tym co robi :D
A tak swoją drogą, to połowę adminów wiki trzeba byłoby wypieprzyć - parę razy zdarzało mi się poprawiać bez konta oczywiste literówki typu "największa żeka świata" itp. i WSZYSTKIE one zostały odrzucone "bo tak".

środa, 19 sierpnia 2015, 16:30   kozibobek

karalne to jest porno w artach, ten wandal przy tym to psinco

środa, 19 sierpnia 2015, 14:20   Pancerny

Nie no fajnie bajer etc. Ale skoro to neo a ludziska od wiki nie chcą iść drogą prawną to Orange nic nie zrobi. Po pierwsze jest to dynamiczny adres więc trzeba by było konkretnej osoby szukać a tu już wchodzą kwestie danych chronionych. Jeżeli wiki nie chce iść drogą prawna (i nikt nie wytacza procesu w tej kwestii) Orange nic nie zrobi. Poszedł pewnie mail: "ktoś u was edytuje brzydkie treści zróbcie coś..." a potem umywamy ręce i zrzucamy winę na dostawce neta.

wtorek, 18 sierpnia 2015, 22:32   Valghern

Skoro to, co pisał było karalne, to powinna zająć się nim policja.

wtorek, 18 sierpnia 2015, 19:32   kozibobek

DerHexer, LukasPietsch - sami nazistowscy admini, więcej tu: http:wikipediareview.com/

wtorek, 18 sierpnia 2015, 19:01   kozibobek

widzicie? wikipedia propaguje nazizm: http:pl.wikipedia.org/wiki/Adolf_Hitler

wtorek, 18 sierpnia 2015, 18:00   gu2ma

Poszli na łatwiznę i tak na marginesie czy naprawdę uwiezyliście, że takie zamieszanie mógł spowodować jeden człowiek? Co do Neostrady , jeżeli nikt nie odpisał na emaile, to są dwie możliwości,albo to olali, albo nikt w biurze obsługi nie zna języka angielskiego :) Pozdrawiam . PW

wtorek, 18 sierpnia 2015, 18:00   gu2ma

Jak to jest, że aby "zablokować" jednego pseudo bibliotekarza trzeba zamknąć razem z nim w jednej celi pozostałe 99% osób, które możliwe,że wnoszą bardzo wiele do Wikipedi. Tak na serio, jeżeli szukacie informacji z dobrego źródła polecam pisaną encyklopedię(nie piszcie mi,że tam czegoś nie znajdziecie bo tam z pewnoścą jest, no chyba, że szukacie najnowszego modelu karty graficznej). Zastanówmy się jeszcze nad jedną rzeczą czy naprawdę tak trudno było adminom Wiki zablokować tego użytkownika?

Najczęściej czytane

Najczęściej komentowane

Artykuły

W końcówce 2000 roku robi się... dziwnie.

Komentarzy:
15

W końcu docieramy do roku 2000. Nie sprawiło to, że nasza wędrówka jest mniej szalona.

Komentarzy:
15

Recenzję mógłbym równie dobrze napisać bez odpalania gry. Zapewne już domyślacie się, co to oznacza...

Komentarzy:
14

Galerie zdjęć

Gry A-Z

Wyszukaj: Szukaj
0 - 9 A B C D E F G H I
J K L M N O P Q R S T
U V W X Y Z