Logowanie do CD-ACTION

Zamknij [X]
Załóż sobieNie masz konta?

Co daje konto w serwisie cdaction.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

HITNie masz jeszcze uaktualnienia do Windowsa 10? Jest na to sposób!

Allor czwartek, 30 lipca 2015, 22:15 Technologie

Teoretycznie nową wersję Windowsów można instalować już od wczoraj. W praktyce często stosowna opcja nie jest jeszcze dostępna. Bo choć – według zapowiedzi – potwierdzenie chęci dokonania uaktualnienia (co można było zrobić już od kilkunastu dni) powinno skutkować wcześniejszym pobraniem niezbędnych plików, tak by proces przeprowadzić tuż po premierze, bardzo wiele osób nadal stoi w kolejce. Na szczęście uaktualnienie można wymusić ręcznie.

Sposoby na to pojawiały się od wczoraj, ale w najlepszym razie wymagały zabawy z linią poleceń, a w najgorszym uruchamiania jakichś tajemniczych skryptów. Na szczęście od dzisiaj dostępne jest już oficjalne narzędzie Microsoftu, które – choć umieszczono je na stronie zatytułowanej Pobieranie systemu Windows 10  - pozwala także na ręczne wykonanie aktualizacji.

Wystarczy tylko ściągnąć stąd malutki programik o nazwie MediaCreationToolx64.exe(*), uruchomić, a następnie wybrać opcję Uaktualnij ten komputer teraz i postępować zgodnie ze wskazówkami, co sprowadza się do klikania Dalej.

To samo narzędzie pozwala również na utworzenie nośnika USB, z którego można przeprowadzić czystą instalację systemu. Da się w takim wypadku wybrać wersję Home lub Pro(**), 32-bitową, 64-bitową bądź obie, a także język – przy uaktualnieniu są one takie same, jak starego Windowsa. Pamiętaj jednak, że mając wersję Home, nie możesz zainstalować Pro (i na odwrót), choć klucz powinien pasować zarówno do wersji 32- jak i 64-bitowej.

W niektórych sytuacjach czysta instalacja będzie lepszym wyjściem, bo uaktualnienie z Windowsa 7 i 8.1 zachowuje nie tylko wszystkie programy i ustawienia, ale także wszelkie śmieci... Tyle że nawet w przypadku robienia czystej instalki bezpieczniej najpierw zrobić „brudny” upgrade, a dopiero gdy Windows 10 zostanie na danej maszynie uaktywniony – czystą. Internety twierdzą wprawdzie, że zazwyczaj powinien zadziałać klucz z Windowsa 7, 8 lub 8.1, więc nie ma potrzeby, by aż tak kombinować, ale... sam miałem z tym kłopoty. Na które pomogła dopiero czysta instalacja W8.1 i upgrade do W10 – ale maszyna testowa stanowiąca część sieci korporacyjnej ma prawo sprawiać kłopoty, więc u ciebie może być lepiej. 

(*) Tak nazywa się wersja dla systemów 64-bitowych, ale obecnie instalacja 32-bitowego Windowsa, zwłaszcza w maszynie do grania, to proszenie się o kłopoty z kompatybilnością - potrafi on wykorzystać jedynie jakieś 3 GB RAM-u (nawet jeśli fizycznie w kompie są 4, 8 czy 16 GB), a to dla nowych tytułów często mniej, niż wynoszą wymagania minimalne. 

(**) N za nazwą oznacza wersję bez Internet Explorera (wybór nie ma większego znaczenia praktycznego, bo i tak nie trzeba go przecież używać).

Dodaj komentarz ν
Podziel się:
Więcej na temat: Microsoft, Windows 10,
Wasze komentarze, opinie, uwagi
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy. Zaloguj się lub Załóż konto
niedziela, 2 sierpnia 2015, 2:02   Milosch

Ja używam teraz Kubuntu 15.04. Upgrage do nowej wersji przebiegł bez problemów, wszystko działa świetnie od kilku lat.

sobota, 1 sierpnia 2015, 12:36   fanboyfpsow

A to ci ciekawostka http:windows7.pl/aktualnosci/microsoft-wykorzystuje-lacze-uzytkownikow-do-udostepniania-aktualizacji-windows-10.html

piątek, 31 lipca 2015, 21:54   q123AS

Windows 10 zainstalowany... I jest całkiem ok.

piątek, 31 lipca 2015, 21:40   Alcarin

Pytanie: jeżeli zainstaluję W10 jako update do W7 i potem będę chciał zrobić czystą instalację W10 to będę musiał wbijać klucz W7? Tak sobie myślę, że w sumie przydałby się format, ale nie wiem czy to przejdzie O.o

piątek, 31 lipca 2015, 17:06   gramofon23

@Strom92 - zaryzykowałem wcześniej i już działam na Win10, faktycznie - było trochę mętliku po przejściu z
Win7 (myślę, że czysta instalacja by tego nie wywołała), ale grunt, że problemów ze sterownikami nie ma (jeśli ktoś będzie miał jakieś błędy lub problemy - najlepiej wywalić wszystkie stery + czyszczenie rejestru + świeża instalacja sterowników ze strony producenta).

piątek, 31 lipca 2015, 16:45   filipasso

Da się na płycie jednak jak ściągniesz obie wersje to na zwykłą płytkę DVD ci się nie zmieści.

piątek, 31 lipca 2015, 16:24   Bracer

A czy da się utworzyć nosnik w postaci płyty DVD czy tylko opcja z pendrivem ?

piątek, 31 lipca 2015, 15:26   baster18

Wie ktoś jak usunąć gry i aplikację z Windows 10. Gdy Naciskam odinstaluj to nic się nie dzieje:(

piątek, 31 lipca 2015, 12:53   2real4game

@hijack
Wiążą się z tym dokładnie takie same rzeczy jak wtedy, gdy ma się komputer podłączony do internetu.@filipasso
C:&092;Windows&092;SoftwareDistribution&092;Download i kasujesz wszystko co tam jest. Później uruchamiasz wiersz poleceń (cmd), wpisujesz wuauclt.exe /updatenow i ściąga ci się co ma się ściągnąć.

piątek, 31 lipca 2015, 12:53   q123AS

@hijack ale wiesz że ten materiał to stek bzdur? Insider Preview zbierał informacje, ale w normalnej 10 można to powyłączać. Tak więc nie powielaj bzdur.

O autorze

Allor
Szef działu sprzętowego CD-Action

Podobne newsy

Procesory mają poważne wady projektowe…

News
sobota, 6 stycznia 2018

procesory-maja-powazne-wady-projektowe …a zabezpieczenie ich przed hakerami może spowodować spadek wydajności nawet o 60%. Na szczęście w praktyce nie znaczy to, że w grach będziesz miał kinowe 24 fps-y zamiast dotychczasowych 60.

Komentarzy:
38

Najczęściej czytane

Najczęściej komentowane

Artykuły

W końcówce 2000 roku robi się... dziwnie.

Komentarzy:
16

W końcu docieramy do roku 2000. Nie sprawiło to, że nasza wędrówka jest mniej szalona.

Komentarzy:
15

Recenzję mógłbym równie dobrze napisać bez odpalania gry. Zapewne już domyślacie się, co to oznacza...

Komentarzy:
14

Galerie zdjęć

Gry A-Z

Wyszukaj: Szukaj
0 - 9 A B C D E F G H I
J K L M N O P Q R S T
U V W X Y Z